Gmina Kolbudy. Elektrownie wodne. Kawał historii i kaszubskie krajobrazy 3

Gmina Kolbudy jest malowniczo położona wśród lasów, jezior i sztucznych zbiorników wodnych.

Gmina Kolbudy. Elektrownie wodne. Kawał historii i kaszubskie krajobrazy
Bielkowo, wieża kompensacyjna, źródło: wikipedia.org.

Gmina Kolbudy – odrobina historii

Gmina Kolbudy to miejsce, w którym znajduje się kilka interesujących elektrowni wodnych. Obiekty rozlokowane są w Kolbudach, Łapinie i Bielkowie. Te dwa ostatnie pochodzą z okresu międzywojennego, kiedy to na Raduni powstało aż osiem elektrowni. Obiekty te były bardzo ważne w trakcie walk w 1945 roku. W budynku wieży kompensacyjnej w Bielkowie, znajdowało się stanowisko obserwacyjne broniących się Niemców. Podobno również i dzisiaj, w czasie wykonywania prac remontowych, odnajdywane są różne stare przedmioty – elementy ekwipunku wojskowego czy tablice informacyjne urzędów niemieckich. W latach 1923- 1925, by uzyskać spadek wody z wysokości 45 metrów, co miało zwiększyć siłę rzeki, wybudowano betonowy jaz, który utworzył nieduży zbiornik wodny. Radunia zaczęła płynąć nowym korytem, kanałem derywacyjnym, przez centrum Kolbud do elektrowni w Bielkowie.

Sztuczny zbiornik wodny – jezioro Kolbudzkie. Elektrownia w Łapinie

Jaz wylotowy utworzony w centrum miejscowości, spowodował powstanie dużego zbiornika wodnego – jeziora Kolbudzkiego, zwanego też bielkowskim. Infrastruktura tego miejsca ciągle się rozwija. Istnieje tu Gminna Przystań Żeglarska, można korzystać z licznych atrakcji, jak kajaki, łódki, rowery wodne, itp. Kanał przy Bielkowie jest zakończony  bardzo interesującym zamkiem wodnym, robiącym duże wrażenie.

Tutejsze wody są zarządzane przez Polski Związek Wędkarski. Można więc spodziewać się, że zarybiane zbiorniki będą stanowić atrakcję dla wędkarzy.

Najpiękniej położoną hydrobudowlą, umieszczoną wzdłuż Raduni, jest elektrownia w Łapinie. Gęste lasy i urokliwe kaszubskie krajobrazy zapraszają na wycieczki piesze i rowerowe. Budowla ta była najbardziej zniszczona w czasie działań wojennych. Całkowita odbudowa, wraz z uruchomieniem jazu burzowego, nastąpiła w 2001 roku.

Rowerowy „Szlak Elektrowni wodnych na Raduni”

Miłośnicy wycieczek rowerowych z pewnością będą zainteresowani  „Szlakiem Elektrowni Wodnych na Raduni”. Stworzony również dzięki gminie Pruszcz Gdański i obejmujący, między innymi, elektrownie w Straszynie, czy najstarszą elektrownię, w Rutkach, jest wspaniałą propozycją na weekendowy, aktywny wypad. Pierwotna trasa liczy 53 kilometry i rozpoczyna się w Gdańsku, wiedzie przez Pruszcz Gdański, do Straszyna, Lublewa, Kolbud, Sulmina, Otomina i z powrotem do Gdańska. Warto  zobaczyć również elektrownie w Rutkach, czy w Łapinie, które to wraz ze Straszynem i Bielkowem są udostępniane do zwiedzania, o dwóch porach, o 10.00 i 17.00.