Garczyn, kościół pw. św. Andrzeja Apostoła. Szesnastowieczna świątynia z figurką Pięknej Madonny 1
Garczyn, wnętrze kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła Fot. Adam Szewczyk
Garczyn, wnętrze kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła
Fot. Adam Szewczyk

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Garczynie wzniesiono w połowie XVI wieku na miejscu poprzedniej świątyni pw. św. Katarzyny i jest cennym zabytkiem barokowej architektury sakralnej na Pomorzu. Wyposażenie kościoła pochodzi przeważnie z XVIII wieku, jednak w głównym ołtarzu można podziwiać gotycką figurkę Pięknej Madonny z XV wieku. Sam ołtarz wykonany jest z drewna sosnowego z kunsztowną, pozłacaną snycerką. W kościele znajdują się rokokowe ołtarze boczne, bogato rzeźbione i zdobione polichromią a także rokokowe tabernakulum. Ciekawym elementem wyposażenia jest drewniana chrzcielnica z końca XVII wieku oraz ambona z 1800 roku. Godny obejrzenia jest drewniany chór z XIX-wiecznymi organami i wiele innych cennych zabytków sakralnych.

W wieży kościoła zamontowano dwa historyczne dzwony; jeden, mniejszy z 1674 roku, drugi większy, z 1771 roku, z wyrytym napisem będącym fragmentem listu św. Pawła.

Adres:

Garczyn, 83-420 Liniewo

Dojazd:

Z Kościerzyny drogą 214 do miejscowości Chrósty i dalej przez Nowe i Stare Polaszki do Garczyna

Godziny otwarcia:

Wnętrze kościoła można oglądać przez kratę, natomiast zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się a także przed lub zaraz po mszy św. (W niedziele i święta, godz. 8.00 i 10.30)

Tel. 58 687 93 19