Człuchów i okolice. Rezerwat jeziora Sporackie i jeziora Bardze Małe 1
Człuchów i okolice, jezioro Sporackie, źródło: agroturystyka.polnica.pl
Człuchów i okolice, jezioro Sporackie, źródło: agroturystyka.polnica.pl

W powiecie człuchowskim, niedaleko Polnicy i Starej Rogoźnicy, znajdują się malowniczo położone, śródleśne jeziora Sporackie i Bardze. Ten pierwszy to niewielki zbiornik otoczony sosnowym lasem. Teren mieści się w obrębie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Sporackie to jezioro lobeliowe, ochronie podlega też fragment torfowiska przejściowego wraz z roślinnością słodkowodną. Występują tu: lobelia jeziorna, poryblin jeziorny i elisma wodna. Podobnie położone jest jezioro Bardze, zwane jeziorem Dużych Okoni. Zasiedlone przez elismę wodną, z fragmentem brzeziny bagiennej na torfie, tworzy bardzo urokliwą przestrzeń. Jezioro jest zarybiane, więc stanowi atrakcję dla wędkarzy.

Szlak turystyczny pieszy, który przechodzi obok jeziora Sporackiego, nazywa się szlakiem im. Józefa Bruskiego. Ta malownicza trasa ma długość 27 km i prowadzi z Charzykowy do Swornychgaci, przez Wolność, przy jeziorze Sporackim aż do Babilonu a później przy jeziorze Dużym Łownym i wzdłuż jezior Długiego i Karsińskiego aż do Swornychgaci.

W jednej z opisanych w Magazynie Kaszuby wędrówek, autor wędruje szlakiem im. Józefa Bruskiego, nocuje nad jez. Bardze Duże.