Chmielno. Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Bardzo stara parafia
Chmielno. Wnętrze kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła Fot. Lucyna Szomburg
Chmielno. Wnętrze kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Fot. Lucyna Szomburg

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chmielnie usytuowany przy ul. Gryfa Pomorskiego 41 jest jedną z najstarszych parafii na Pomorzu. Pierwszy, drewniany kościół ufundowała Damroka, córka Świetopełka, który w 1845 roku rozebrano a na jego miejscu postawiono nowy z czerwonej cegły. Kościół powstawał w trzech etapach; najpierw zbudowano korpus, po piętnastu latach dobudowano osobną wieżę, a w 1887 roku połączono obie części w jedną całość. We wnętrzu kościoła znajduje się między innymi barokowy ołtarz z 1700 roku, dwa XVIII-wieczne feretrony, zabytkowa chrzcielnica i XVI-wieczny dzwon. Na szczególną uwagę zasługują malowidła stropu w postaci wzorów haftu kaszubskiego wykonane przez artystę Wacława Szczeblewskiego.

Godziny otwarcia:

Kościół można zwiedzać przed i po Mszy św: poniedziałek-sobota: 7:00, 17:00 (zima), 18:00 (lato), niedziela: 7:15, 9:15, 11:00, 17:00 (zima), 18:00 (lato)

Wstęp jest bezpłatny

Chmielno to nie tylko zabytkowy kościół. Zobacz artykuł: Chmielno. Słynna wieś przytulona do jezior. Znajdziesz tam informacje o tym, jak aktywnie spędzać czas w tej kaszubskiej wsi.