jak NFT zmieniają branżę

Blockchain a świat sztuki: jak NFT zmieniają branżę

Interesujesz się sztuką i metaverse? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu. Sztuka NFT to połączenie obu światów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest NFT?

NFT to stosunkowo nowa koncepcja, która pojawiła się wraz z rozwojem metaverse. NFT oznacza niewymienialny token. Aktywa zamienne odnoszą się do łatwo wymienialnych jednostek, takich jak pieniądze i waluta.

Jeśli wymienisz cztery banknoty pięciodolarowe na jeden banknot dwudziestodolarowy, wartość pozostanie taka sama. Jednak każdy niewymienialny zasób ma unikalne właściwości, których nie można zamienić na nic innego.

Czym jest NFT? NFT to aktywa, które można kupić lub sprzedać, tak jak każdy inny przedmiot lub nieruchomość, ale są to unikalne obiekty niematerialne. NFT to cyfrowe aktywa kupowane, sprzedawane i wymieniane w ramach metaverse.

NFT obecnie bardzo mocno istnieją w świecie sztuki. Ale jak coś cyfrowego i niematerialnego może być sztuką?

Historia NFT

Jak zrozumieć sztukę NFT? Warto zacząć od historii tych tokenów.

2012: Początek

Nie wiadomo kto pierwszy wynalazł NFT. Ich początek datuje się na lata 2012-2013. Wielu ekspertów zgadza się, że kolorowe monety były pierwszymi istniejącymi NFT. Zostały wprowadzone jako część bitcoina i mogą być niewielką walutą reprezentującą wiele aktywów.

2014 – 2016: Karty kolekcjonerskie i memy

Kilka osób zdało sobie sprawę z potencjału łańcuchów bloków. Blockchainy to wirtualne księgi, które rejestrują transakcje za pomocą wirtualnego kodu. Transakcje są rejestrowane w bloku, a łańcuch je śledzi.

Każdy użytkownik kryptowaluty ma unikalny blockchain, który służy jako jego cyfrowa księga. Technologia blockchain ma na celu zapobieganie oszustwom w świecie kryptowalut.

W tym czasie kilka innych firm próbowało swoich sił w NFT.

  • Counterparty: Ta platforma NFT umożliwiła użytkownikom tworzenie projektów i aktywów, takich jak karty i memy, na szczycie łańcucha blokowego bitcoin za pośrednictwem zdecentralizowanej wymiany. Ostatecznie Counterparty nawiązał współpracę z popularną grą karcianą Force of Will, która pokazała branży, jak cenne mogą być NFT.
  • Rare Peeps: Rare Peeps wprowadziło memy na scenę niegdyś zdominowaną przez karty kolekcjonerskie. Platforma stała się tak popularna, że unikalne memy NFT były ostatecznie przedmiotem obrotu na wielu blockchainach, w tym na blockchainie Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH).

2017: Cryptopunks i CryptoKitties

Cryptopunks był kolejnym etapem w ewolucji blockchain. Twórcy stworzyli postacie, które użytkownicy mogli posiadać jako awatary. Dostępnych było tylko 10 000 postaci. Niska podaż zwiększyła popyt, ponieważ ludzie kupowali i handlowali unikalnymi animacjami.

Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się CryptoKitties. To nie tylko postacie stockowe, ale także wirtualna gra. Gracze mogli adoptować, hodować i handlować wirtualnymi kotami. Najdroższe postacie kotów zostały sprzedane za ponad 100 000 dolarów.

2018 – teraźniejszość

Wraz z coraz większą liczbą elementów cyfrowych, takich jak animacje, gry wideo, gify i memy dostępne dla fanów kryptowalut, rynki i pomysły NFT nadal się rozwijały. Niektóre z największych rynków NFT obejmują:

  • OpenSea;
  • Rarible;
  • Nifty Gateway;
  • Solana;
  • SuperRare.

Rynki oferują nieskończone możliwości dla osób o różnych zainteresowaniach. Od nieruchomości po zakup wersji NFT pierwszego tweeta Jacka Dorseya. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

To moment, w którym społeczność artystyczna zainteresowała się nowym szaleństwem.

Czym jest sztuka NFT?

Podobnie jak każdy przedmiot w formie NFT, sztuka NFT to sztuka cyfrowa, która jest tokenizowana w łańcuchu bloków. Dzieła sztuki są całkowicie cyfrowe. To oznacza, że inwestorzy ostatecznie kupują, sprzedają i handlują w świecie metaverse.

Podobnie jak w przypadku sztuki fizycznej, sztuka NFT ma tylko jeden oryginał. Mimo że stosunkowo łatwo jest ją skopiować za pomocą plików do pobrania i zrzutów ekranu, tylko oryginał ma unikalną wartość.

Co sztuka NFT może oznaczać dla ciebie?

Metaverse ma coś dla każdego. Podczas gdy cyfrowe dzieła sztuki są w wyższym przedziale cenowym dla cyfrowego portfela, oglądanie dzieł sztuki NFT jest nadal tak samo dostępne, jak oglądanie fizycznego dzieła sztuki w muzeum.

Kolekcje NFT na rynku sztuki rozrosły się, ponieważ każdego dnia pojawiają się nowi artyści z dziełami, które przemawiają do wszystkich gatunków. Niezależnie od tego, czy kochasz sztukę w świecie rzeczywistym, czy jesteś zainteresowany znalezieniem nowego medium, sztuka NFT jest z pewnością czymś, co warto zobaczyć na własne oczy.

Artykuł gościnny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *