kobieta sprzątająca w salonie i myjąca rolety

Wiosenne porządki – od czego zacząć?

Wiosenne porządki to doskonała okazja, by pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i odświeżyć swoje mieszkanie. Czyszczenie i organizacja nie musi być trudne, a dzięki kilku prostym krokom można w krótkim czasie stworzyć przytulne i schludne wnętrze. W tym artykule przedstawiamy kilka porad, od czego zacząć wiosenne porządki w domu.

1. Przygotowanie

Zanim zaczniesz wiosenne porządki, warto przygotować się do tego zadania. Przede wszystkim, wyznacz sobie dzień i czas na sprzątanie, tak aby nie był to dla ciebie dodatkowy stres w codziennym życiu. Zorganizuj też potrzebne narzędzia, takie jak miotła, szmaty, worki na śmieci, rękawiczki, a także środki czystości.

2. Usuwanie niepotrzebnych rzeczy

Wiosenne porządki to doskonała okazja, by pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i zrobić miejsce na coś nowego. Zacznij od przejrzenia szafek i szuflad. Zbierz wszystko, czego już nie potrzebujesz lub co jest zepsute, i umieść to w workach na śmieci. Nie zapomnij też o starej bieliźnie, ubraniach i butach, które możesz przekazać do lokalnej organizacji charytatywnej.

3. Sprzątanie

Po uporządkowaniu i pozbyciu się niepotrzebnych rzeczy, czas na właściwe sprzątanie. Zaczynamy od odkurzenia i przetarcia kurzu we wszystkich pomieszczeniach. Następnie, w przypadku łazienki i kuchni, warto zacząć od czyszczenia powierzchni i sprzętów AGD. Do czyszczenia kuchenki, piekarnika, lodówki i innych urządzeń możemy użyć specjalnych środków, które ułatwią nam zadanie.

4. Organizacja

Po dokładnym sprzątnięciu czas na organizację. Przedmioty, które decydujesz się zachować, powinny być ułożone w logiczny sposób, tak aby łatwo je było odnaleźć. Wszystkie kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji powinny być w jednym miejscu, a garnki i patelnie w innym. Znajdź odpowiednie miejsce dla wszystkich rzeczy i trzymaj się go.

5. Czyszczenie okien

Wiosną słońce świeci jaśniej, więc warto zająć się czyszczeniem okien. Przed przystąpieniem do pracy warto zebrać potrzebne narzędzia, takie jak ściereczki, płyn do mycia okien i gumkę do ścierania wody. Pamiętaj, że okna powinny być czyszczone z zewnętrznej strony, by uzyskać najlepsze efekty. Warto zacząć od zewnętrznej strony okien, a następnie przejść do ich wewnętrznej strony. Płyn do mycia okien warto rozpylić bezpośrednio na szybę i dokładnie ją wyczyścić, a na końcu dokładnie przetrzeć gumką do ścierania wody.

6. Sprzątanie podłóg

Podłogi to miejsce, na którym zbiera się najwięcej kurzu i brudu. Dlatego warto poświęcić im szczególną uwagę podczas wiosennych porządków. Na początek odkurz je dokładnie, a następnie umyj za pomocą specjalnego środka do mycia podłóg. Zadbaj też o zabezpieczenie drewnianych podłóg, poprzez nałożenie na nie specjalnego wosku.

pranie firan i zasłon

7. Pranie firan i zasłon

Firany i zasłony to elementy dekoracyjne, które z czasem zbierają dużo kurzu i brudu. Dlatego warto je wyprać lub wyczyścić w odpowiedni sposób. Sprawdź etykietę, by dowiedzieć się, czy można je prać w pralce, czy trzeba je oddać do pralni chemicznej. Pamiętaj, że po praniu warto je odpowiednio wyprasować. Piękne i najmodniejsze firany znajdziesz na: https://www.eurofirany.com.pl/sklep-online/firany-na-okno-balkonowe-1467.

8. Czyszczenie mebli

Wiosenne porządki to dobry moment, by przemyśleć aranżację wnętrza i zmienić nieco wystrój. Przed dokonaniem zmian warto oczyścić meble z kurzu i brudu. Do czyszczenia drewnianych mebli można użyć specjalnych środków, które nie tylko je oczyszczą, ale też zabezpieczą przed uszkodzeniami.

9. Organizacja garderoby

Garderoba to miejsce, które zawsze wymaga szczególnej uwagi podczas wiosennych porządków. Przede wszystkim warto pozbyć się ubrań, które nie pasują lub są już zniszczone. Następnie ułóż pozostałe rzeczy w taki sposób, by łatwo je było odnaleźć. Można też wykorzystać specjalne organizery, które ułatwią przechowywanie rzeczy.

Ważne jest, aby pamiętać, że wiosenne porządki to nie tylko kwestia estetyki, ale też higieny i zdrowia. Regularne sprzątanie pomaga w walce z alergenami, bakteriami i wirusami, co przekłada się na lepsze samopoczucie i zdrowie domowników.

Artykuł partnera Eurofirany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *