praca Kaszuby

Przyszłość na Kaszubach – jaki zawodami warto się zainteresować?

Rynek pracy w Polsce nie jest równomierny. Można wyróżnić miejsca, w których jest zdecydowanie łatwiej zdobyć wymarzoną pracę. Istotny wpływ na taką sytuację ma również charakterystyka zatrudnienia, a dokładnie zapotrzebowanie na różnych specjalistów w zależności od lokalizacji. W jaki sposób prezentuje się sytuacja zatrudnienia na Kaszubach w 2023 roku? Jakie są najbliższe prognozy, dzięki którym dowiemy się, jakimi zawodami warto się zainteresować? Więcej na ten temat piszemy poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przyszłości pracy na Kaszubach!

Sytuacja na rynku praca na Kaszubach – w jakich branżach można znaleźć zatrudnienie?

Kaszuby dla wielu osób są bardzo dobrym miejscem do prowadzenia szczęśliwego życia. Region o pięknej przyrodzie i ciekawych tradycjach cały czas rozwija się gospodarczo i kulturowo. Warto zainteresować się zawodami, które będą potrzebne w przyszłości, a jednocześnie będą w harmonii z charakterem i potrzebami regionu. Te potrzeby są ściśle powiązane z zapotrzebowaniem pracowników na rynku. Jakich branży dotyczy największy deficyt pracowników? Przede wszystkim są to zajęcia związane z turystyką. Kaszuby przyciągają turystów ze względu na piękne krajobrazy, zabytki i atrakcje turystyczne. Cały czas panuje dosyć duże zapotrzebowanie na przewodników turystycznych, animatorów czasu wolnego czy na menedżerów obiektów wypoczynkowych. W związku z rosnącym znaczeniem turystycznym Kaszub, równie istotnymi zawodami są te, które wiążą się z branżą gastronomiczną. W okresie od kwietnia do września szuka się przede wszystkim kucharzy, kelnerów i innych pracowników restauracji oraz mobilnych punktów gastronomicznych.

Praca w Trójmieście – na co można liczyć? Specyfika dużych miast

Do regionu kulturowego Kaszub zalicza się także miejscowości wchodzące w skład Trójmiasta. To jeden z największych ośrodków miejskich w kraju, skupiający ponad milion mieszkańców. O ile w przypadku mniejszych miejscowości agroturystycznych i urokliwych wiosek panuje zapotrzebowanie przede wszystkim na pracę w gastronomii i branży turystycznej, o tyle oferty pracy w Gdyni czy Gdańsku są znacznie bardziej uniwersalne. Oczywiście, znaczenie tego obszaru jest ściśle powiązane z turystyką, ale od pewnego czasu Trójmiasto staje się także ważnym punktem biznesowym na mapie kraju. To tutaj można znaleźć ciekawe oferty zatrudnienia w firmach międzynarodowych. Rozwój miast skupionych w ramach Trójmiasta powoduje, że coraz większym zapotrzebowaniem cieszą się zawody związane z opieką zdrowotną, informatyką, budownictwem czy usługami technicznymi. Warto zatem rozdzielić sytuację na rynku pracy na Kaszubach – i wziąć pod uwagę zapotrzebowanie dużych miast i mniejszych miejscowości. A są one, jak zdążyliśmy zauważyć, znacząco od siebie różne. Reasumując, w Trójmieście dosyć szybko zatrudnienie znajdą:

  • pracownicy magazynowi,
  • doradcy klientów,
  • inżynierowie,
  • fizjoterapeuci,
  • specjaliści IT,
  • tłumacze,
  • elektromonterzy,
  • elektrycy,
  • budowlańcy,
  • sprzedawcy.

Dla kogo jest atrakcyjny kaszubski rynek zatrudnienia? Pomysły na pracę

Oferty zatrudnienia, które można odszukać korzystając z internetowych narzędzi, są niezwykle szerokie. Na Kaszubach poszukuje się m.in. tłumaczy, pracowników fizycznych, monterów czy spawaczy. Można zatem wskazać, że rynek pracy nie jest jednorodny i nie skupia się wokół kilku zawodów. Można wskazać, że jest on podobny, jak ma to miejsce w innych rejonach kraju. Główną różnicą jest jednak nacisk na turystykę, który na Kaszubach jest coraz bardziej zauważalny. Duże grono turystów, także przyjeżdżających zza granicy, zwiększa potrzebę zatrudniania osób władających kilkoma językami. Takie umiejętności doceniają przede wszystkim restauratorzy i właściciele hoteli. Kaszuby to także unikatowa w skali kraju kultura, która jest dla wielu przyjeżdżających czymś niezwykle ciekawym. Stąd też istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu organizowania wycieczek i realizowaniu usług przewodnika. Dużym wzięciem cieszą się kandydaci, którzy potrafią mówić płynnie po niemiecku. Kaszuby są chętnie odwiedzane przez naszych zachodnich sąsiadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *