Czy podczas rekrutacji pracowników IT warto sprawdzać ich poziom inteligencji? 1

Czy podczas rekrutacji pracowników IT warto sprawdzać ich poziom inteligencji?

Rekrutacja pracowników IT – jak znaleźć odpowiednią osobę?

Jest taki żart. Spotyka się dwóch programistów. Jeden mówi: „podobno wywalili cię z roboty. Jak to jest być bezrobotnym?”. Drugi odpowiada: „to był najgorszy kwadrans mojego życia”. Dowcip ten, może trąci sucharem, ale dobrze oddaje rzeczywistość. Programistów na rynku pracy wciąż brakuje. Według danych Komisji Europejskiej, na starym kontynencie braki sięgają sześciuset tysięcy osób. W Polsce zaś zapotrzebowanie szacuje się na około pięćdziesiąt tysięcy programistów, którzy – jeśli się tylko pojawią, dostaną pracę „od zaraz”.

[materiał zewnętrzny]

Liczy się nie tylko doświadczenie

W tej sytuacji można zadać pytanie: to po co nam jakakolwiek selektywna  rekrutacja pracowników IT ? Przecież wystarczy, że ktoś się zgłosi – i już, dostaje pracę, bo w obecnej sytuacji każdy programista „jest na wagę złota”. Wiele firm tak właśnie czyni, przyjmuje każdego, kto złoży aplikację. Ale nie wszystkie „biorą co podleci”. Niektóre z nich są nastawione na wychwytywanie wybitnych jednostek, prawdziwych „perełek” w branży. Rekruterzy  i specjaliści od HR powinni wiedzieć, że wydajność i efektywność pracownika zależy od wielu czynników. Nie tylko od twardej, konkretnej wiedzy i umiejętności ale też na przykład od zdolności komunikacyjnych. W obecnej, gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości również, a może przede wszystkim – od zdolności szybkiego uczenia się i elastyczności w działaniu.

Jednym z najdokładniej przebadanych czynników warunkujących sukces zawodowy jest tak zwana inteligencja. Dlaczego „tak zwana”? Dlatego, że w świecie nauki ciągle trwają spory, czym w istocie ona jest i w jaki sposób ją mierzyć. Nie ulega jednak wątpliwości, że – jakkolwiek by jej nie definiować, inteligencja jest to rodzaj „ogólnej zdolności poznawczej”, która polega na umiejętności rozwiązywania problemów i umożliwia szybką naukę skomplikowanych treści. Nie ma co do tego wątpliwości, że cechy te są szczególnie poszukiwane podczas rekrutacji pracowników IT.

Inteligentny zarabia więcej

W Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono badanie w którym sprawdzono związek pomiędzy ogólnym poziomem inteligencji a sukcesem zawodowym pracowników IT, przy czym za „sukces zawodowy” przyjęto wysokie zarobki. Mówiąc inaczej – sprawdzono, czy inteligentni programiści zarabiają więcej. Badanych podzielono na dwie grupy – specjalistów IT i menedżerów.

Specjaliści IT

Jak się okazało, poziom inteligencji ma znaczenie dla odnoszenia sukcesów zawodowych w obu grupach. Jednak są pewne różnice. Specjaliści osiągali sukces (czyli zarabiali więcej) głównie dzięki zdolnościom innym niż „ogólny poziom inteligencji”. Tu zadecydowały: zdolności  numeryczne, interpretacja danych, myślenie logiczne, potencjał werbalny i precyzja werbalna.

Menedżerowie IT

Dla sukcesu menedżerów istotna była interpretacja danych i myślenie logiczne, jednak zdecydowanie największy wpływ na ich sukces miał „wynik ogólnego pomiaru inteligencji”.

Okazuje się więc, że w tej branży inteligentny menedżer, czyli taki, który łatwiej dostosuje się do nowych warunków i szybciej przyswoi wiedzę i umiejętności, będzie bardziej cenny dla pracodawcy niż taki, który wyspecjalizuje się w wąskiej dziedzinie i niechętnie będzie podejmował nowe zadania, wykraczające poza dotychczasową strefę zawodowego komfortu. 

Właściwa rekrutacja pracowników IT czyli rozsądna inwestycja

Dzisiaj pracodawcy są zmuszeni walczyć o pracowników z branży IT. Proponuje im się przede wszystkim wysokie zarobki, ale także pracę zdalną (jeśli sobie tego życzą), nawet czasem czterodniowy tydzień pracy, nie wspominając o bogatych pakietach socjalnych. To wszystko jest sporą inwestycją, więc jeśli firmy muszą inwestować w ludzi, niech czynią to rozsądnie.  Jak inwestycję w „drogiego programistę” uczynić bezpieczniejszą? Warto podjąć współpracę z firmami, takimi, jak na przykład AboutHR, które profesjonalnie świadczą usługi rekrutacyjne dla branży IT i mają duże doświadczenie w tej materii. To umożliwi wyjście poza sztampę polegającą na ocenie liczonego w latach doświadczenia zawodowego i formalnych kwalifikacji kandydatów. Jednym ze sposobów na skuteczną rekrutację najlepszych programistów jest sprawdzenie ogólnego poziomu inteligencji przyszłych specjalistów i menedżerów.