Przesyłki krajowe - duże gabaryty

Przesyłki krajowe – duże gabaryty

Masz do wysłania dużą przesyłkę? Którego kuriera wybierzesz?

Szeroki zakres usług kurierskich oferowany przez współczesnych przewoźników obejmuje również transport nawet bardzo dużych przesyłek. Dostarczanie ładunków o takich wymiarach jest znacznie trudniejsze niż przemieszczanie paczek o standardowych wymiarach, wymaga więc szczególnego zadbania o odpowiednie warunki przewozu. Co warto wiedzieć, planując wysłanie kurierem towaru o dużych gabarytach? Czym sugerować się w doborze przewoźnika?

[materiał zewnętrzny]

Przesyłki wielkogabarytowe – czym są?

Wielkogabarytowa przesyłka kurierska to wyzwanie zarówno dla firmy transportującej taki ładunek, jak i dla nadawcy, na którego spada odpowiedzialność przygotowania go do przewozu. To, co odróżnia je od standardowych przesyłek, to spore wymiary oraz często (lecz nie zawsze) duża waga. Firmy kurierskie różnie definiują przesyłkę o dużych gabarytach, każdy przewoźnik nieco inaczej określa jej minimalne i maksymalne rozmiary. Na rynku usług kurierskich paczki tego typu obowiązuje też inny cennik. Duże przesyłki nie mogą być sortowane automatycznie, co wymaga od przewoźnika więcej zachodu i wiąże się z podwyższeniem ceny wysyłki. Doręczenie ładunku wielkogabarytowego pod wskazany adres zajmuje zwykle więcej czasu niż dostarczenie paczki o standardowych wymiarach.

Wysyłka i doręczenie przesyłki wielkogabarytowej – na co zwrócić uwagę?

By wysłać dużą paczkę kurierem, trzeba upewnić się, że została ona przygotowana zgodnie z zaleceniami danego przewoźnika. O jakość opakowania klient musi zadbać sam, krok ten jest jednak konieczny, by uchronić zawartość zamówienia przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Absolutną podstawą będzie tu odpowiedni karton. Powinien on być nowy i wykonany z solidnej, wielowarstwowej tektury. Wytrzymałość struktury opakowania poprawi wzmocnienie jego newralgicznych miejsc (szwów, perforacji czy obszarów klejenia) warstwą silnej taśmy klejącej. By zapewnić przewożonemu przedmiotowi stabilność w transporcie, warto zadbać o zredukowanie do minimum pustych przestrzeni wewnątrz paczki. Można tego dokonać poprzez zastosowanie specjalnego wypełnienia do przesyłek. W przypadku wysyłki towarów o dużej wartości, wielu przewoźników oferuje swoim klientom dodatkowe ubezpieczenie takich przesyłek.

Przed przekazaniem ładunku kurierowi nie można zapomnieć o dokładnym zmierzeniu i zważeniu paczki, by upewnić się, że parametry przesyłki na pewno odpowiadają tym wpisanym w liście przewozowym. W razie wykrycia odstępstw od zadeklarowanych wymiarów przewoźnik ma prawo naliczyć różnego rodzaju opłaty dodatkowe, których wysokość może być szczególnie duża w przypadku takim jak paczka gabarytowa. Jeśli zależy nam na upewnieniu się, że takiej sytuacji na pewno uda się uniknąć, możemy spróbować nadać przesyłkę w jednym z punktów partnerskich danej sieci – ładunek zostanie zmierzony oraz zważony przez pracownika i dopiero wówczas przekazany kurierowi.

Przesyłki gabarytowe – czyje usługi kurierskie wybrać?

Przesyłki wielkogabarytowe na terenie Polski oferowane są przez wszystkie działające tu największe firmy kurierskie. By mieć pewność, że towary zostaną dostarczone bez uszkodzeń, pod wskazany adres i z zachowaniem przekazanych przez nadawcę wytycznych co do traktowania przesyłki w procesie transportu, warto poświęcić czas na znalezienie wiarygodnego przewoźnika. Dobrym wyborem okażą się tu w szczególności rynkowi liderzy branży. Dzięki ich rozbudowanej infrastrukturze oraz flocie dostosowanej do transportu nawet bardzo dużych towarów odbiorca może spodziewać się wizyty kuriera już nawet na następny dzień od wysłania paczki.

Oprócz cennika i przewidywanego czasu dostawy warto zwrócić uwagę na oferowane przez przewoźnika pozostałe usługi. Obejmują one m.in. możliwość monitorowania, gdzie w danej chwili znajduje się przesyłka, nadania i doręczenia poza tygodniem roboczym czy opcję umówienia dostawy na konkretną godzinę. Atrakcyjne ceny i bogaty pakiet usług dodatkowych zapewnia swoim klientom m.in. DHL Parcel. Więcej na temat tego, co jeszcze ma do zaoferowania ten przewoźnik, można znaleźć na stronie https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-biznesu/przesylki-krajowe.html.