Sprawdź, czym kierować się przy zakupie oczyszczacza powietrza

Sprawdź, czym kierować się przy zakupie oczyszczacza powietrza

Czyste powietrze w domu i w biurze. Dlaczego warto o to zadbać?

Oczyszczacze powietrza są urządzeniami, których popularność ciągle wzrasta. Skutecznie eliminują obecne w powietrzu cząsteczki zanieczyszczeń, co ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak wybrać model, który pod każdym względem spełni nasze oczekiwania?

[materiał zewnętrzny]

Nietrudno zauważyć, że obecnie z oczyszczaczy powietrza korzysta się nie tylko w domu, ale inwestuje w nie wiele firm i instytucji publicznych. Wszystko dlatego, że obecność takiego urządzenia pozwoli poprawić koncentrację, zwiększa odporność i niweluje ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Są to zalety, które bez zwątpienia docenimy wszyscy. Jednak kiedy pójdziemy do sklepu, to okaże się, że modeli oczyszczaczy jest bardzo dużo. Jak spośród nich wybrać ten jeden?

Inne pomieszczenie, to inny oczyszczacz

Przed zakupem oczyszczacza najpewniej przejrzymy różne rankingi i opinie w sieci. Mimo to niekoniecznie model, który będzie na pierwszym miejscu, jest tym, jaki potrzebujemy. A to dlatego, że każdy oczyszczacz ma inną wydajność i zaprojektowano go z myślą o użytkowaniu w pomieszczeniu o innej powierzchni. Zanim więc zdecydujemy się na konkretne urządzenie, zastanówmy się, gdzie je postawimy i sprawdźmy metraż. W ten sposób zyskamy pewność, że oczyszczacz będzie zasysał powietrze z całego wnętrza.

Filtry nie zawsze takie same

Drugim krokiem jest analiza filtrów. To one odpowiadają za to, jakiej wielkości cząstki wyłapuje oczyszczacz. Poza filtrem wstępnym odpowiedzialnym za zatrzymanie takich zanieczyszczeń jak sierść albo okruchy, urządzenia często mają filtr węglowy i HEPA. Pierwszy z nich eliminuje lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy, za to drugi mikroskopijne cząsteczki jak bakterie, wirusy i cząsteczki smogu PM 2.5 i PM 10. Kiedy już się upewnimy, że wybrany model pozwoli unieszkodliwić wszystkie zanieczyszczenia, sprawdźmy, jak często trzeba filtry wymieniać i ile to kosztuje. Kiedy przeliczymy koszt wymiany filtrów, może się okazać, że bardziej ekonomiczny będzie zakup droższego oczyszczacza.

Dodatkowe funkcje

Niektóre oczyszczacze mają również jonizator powietrza, który poprzez emisję jonów dodatkowo unieszkodliwia alergeny i drobnoustroje. Ponadto, jeśli nie mamy w domu nawilżacza powietrza, z którego powinniśmy systematycznie korzystać w sezonie grzewczym, to spójrzmy na modele oczyszczaczy z filtrem wodnym, który będzie działać jak nawilżacz. Latem poprzez wrzucenie lodu może być naszym klimatyzatorem.

Liczy się wygoda użytkowania

Na koniec, kiedy upewniliśmy się, że oczyszczacz sprawdzi się w naszym przypadku, spójrzmy na dodatkowe funkcje i wyposażenie. Co prawda niektóre opcje nie są niezbędne, ale ułatwiają codzienne użytkowanie. Przykładem jest obecność trybów auto. Dzięki nim nie musimy za każdym razem ręcznie ustawiać urządzenia, a na podstawie parametrów wskazanych przez czujniki samo dostosuje pracę. Przydatne są czujniki zmiany filtra, blokada rodzicielska czy możliwość sterowania za pomocą Wi-Fi.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://zdrovi.pl/k/oczyszczacze-powietrza/sharp/