Konstytucja w Kartuzach. Porozmawiaj z sędzią o swoich prawach 2

Konstytucja w Kartuzach. Porozmawiaj z sędzią o swoich prawach

Nie musisz się zgadzać ze swoim rozmówcą ale warto przyjść by porozmawiać. Najbliższa sobota – sędziowie w Kartuzach

Nie musisz się zgadzać ze swoim rozmówcą ale warto przyjść by porozmawiać. Najbliższa sobota – sędziowie w Kartuzach

W najbliższą sobotę 17 lipca, o godz. 11.30 na Rynku w Kartuzach będzie okazja do szczególnej rozmowy. Zawitają tu sędziowie – często znani z licznych wypowiedzi medialnych, w których stają w obronie praworządności w naszym kraju.

Od kilku tygodni trwa ogólnopolska akcja – „Tour de Konstytucja”. To – jak piszą organizatorzy na stronie https://www.tour-de-konstytucja.pl/

wydarzenie dla wszystkich demokratów z udziałem artystów, prawników, osób zaufania społecznego i wolontariuszy. Ten innowacyjny, obywatelski cykl wydarzeń z ideą demokracji i z edukacją obywatelską dociera do dużych miast, ale przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wiosek w całej Polsce. Uważamy, że dzisiaj priorytetem dla wszystkich organizacji obywatelskich jest dialog, ale prowadzony na poziomie najmniejszych skupisk ludzkich jak sołectwo, wioska, rodzina, grupa znajomych czy współpracowników. Dość traktowania rozmowy o konstytucji jako okazji do dzielenia społeczeństwa!.

Spotkania zazwyczaj wyglądają tak, że w danej miejscowości, w miejscu publicznym odbywa się coś w rodzaju wiecu – przemawiają organizatorzy, sędziowie, adwokaci, artyści. Trwają dyskusje, często podejmowane spontanicznie, przez uczestników spotkania i przypadkowych przechodniów. Czym dla nas jest Konstytucja? Czy obecnie prawa obywatelskie, które są w niej zagwarantowane, są łamane? Jak powinniśmy postępować, by – jako obywatele, domagać się od rządzących gwarancji wolności i demokracji?

Polityka i obywatelskość

Organizatorzy piszą, że cała akcja jest apolityczna. Przynajmniej w założeniu. Jednak prawnicy, którzy biorą w niej udział, na przykład Igor Tuleya, Paweł Juszczyszyn czy Adam Bodnar są niekiedy w ostrym sporze z obecnym ministrem sprawiedliwości – i nie da się tego ukryć. Otwarcie krytykują poczynania władzy politycznej – więc w tym sensie Tour de Konstytucja jest polityczna. Jednak nie jest partyjna. To znaczy, że reakcja sędziów dotyczy konkretnych działań, które – ich zdaniem, są szkodliwe, destrukcyjne dla praworządności i demokracji w Polsce. Zapewniają, że niezależnie od barw partyjnych urzędników wprowadzających tego rodzaju zmiany, oni zawsze staliby na straży naszej Konstytucji. W tym sensie rzeczywiście akcja jest nie tyle polityczna, co obywatelska. I – nie ma co tu dużo kryć – jest to głos sprzeciwu wobec otaczającej nas rzeczywistości. Do którego – dodajmy, wszyscy obywatele, również sędziowie, mają prawo w demokratycznym państwie.

Dla każdego – uścisk dłoni

Wszyscy mają prawo do publicznego wyrażania swoich poglądów. Więc również ci, którzy nie zgadzają się z sędziami Tuleyą, Juszczyszynem czy Gonciarkiem.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że na spotkania z nimi przychodzą ludzie o różnych poglądach. Również zwolennicy ministra Zbigniewa Ziobry i wprowadzanych przez niego zmian w sądownictwie. I o to właśnie chodzi, żeby się spotkać, porozmawiać. Nie krzyczeć, nie skandować haseł, nie powoływać się na upraszczające i krzywdzące stereotypy lansowane przez taką czy inną stację telewizyjną, tylko szukać argumentów – rzeczowych, merytorycznych. Na koniec zaś – jeśli trzeba, żeby ustalić „protokół rozbieżności” i podać sobie ręce.

Czy tak będzie w Kartuzach?

Organizatorzy zapraszają WSZYSTKICH.

Sobota 17 lipca 2021 roku, godz. 11.30, Rynek w Kartuzach.

[organizatorzy nie są w stanie podać ze stuprocentową pewności, którzy konkretnie prawnicy czy artyście zawitają w sobotę do Kartuz]