Lato po słowiańsku czyli od Welesa do Baby Jagi 3

Najpierw piwo, potem wiedźmy – czy to dobry pomysł na urlop?

Od Welesa do Baby Jagi

Od Welesa do Baby Jagi

Grodzisko w Owidzu to największa na Pomorzu rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu. Mieści się na Kociewiu, nieopodal Starogardu Gdańskiego. Od 2017 roku funkcjonuje tu jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Imprezy organizowane w tym miejscu są wyjątkowe – ze względu na radosny i swobodny klimat, a także wysoki poziom merytoryczny, jaki reprezentują zapraszani goście.

Nie inaczej będzie w tym roku.

Warto zarezerwować czas by zaplanować wizytę, a nawet cały urlop w Owidzu. Na przykład w ostatnim tygodniu lipca.

Weles leje piwo

24 lipca 2021 roku odbędzie się tu VI Owidzki Festiwal Piw Rzemieślniczych „U Welesa”.

Festiwal Piw Rzemieślniczych „U Welesa” będzie doskonałą okazją by poznać smak złotego trunku, wyrabianego według tradycyjnych receptur, metodą rzemieślniczą.

Ze swoimi piwami wystawią się: Browar Czarna Owca, Browar PERUN, Browar Rzemieślniczy Rzeka Piwa, BYTÓW Browar Kaszubski, Browar Widmo, Pub Polufka.

Tego dnia w grodzisku odbędzie się również Jarmark Rękodzieła. Stoiska będą gotowe od 12.00, zaś dwie godziny później rozpoczną się  konkursy i zabawy.

– Naszą kultową konkurencją jest „rzut rzepą przez rzekę” – zapowiada Radosław Sawicki, kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej. – Polega to na próbach przerzucenia rzepą przez nurt Wierzycy. Niewielu się to udaje i jest zawsze zaciekła konkurencja. Ponadto będzie – jak co roku – gra w kapsle, piw-pong, czyli piwny pin pong, quizy związane z browarnictwem.

Nagrodami w konkursach i zawodach będą przede wszystkim – bo jakżeby inaczej – piwa.

– Wartością tej imprezy jest możliwość porozmawiania z piwowarami, a zarazem poznania ich pasji, ale też uzyskanie cennych rad, bo wielu uczestników naszych festiwali to piwowarzy-amatorzy – dodaje Radosław Sawicki.

Organizatory zapowiadają także premiery piwne. Po raz pierwszy do rąk piwoszy trafią znane już z nazwy (pojawiały się na poprzednich festiwalach) piwa, teraz jednak uwarzone według innych receptur – „Owidzka Baba Jaga” oraz piwo pszeniczne „Welesowe”.

Aktualne informacje o Festiwalu Piw Rzemieślniczych „U Welesa” znajdują się na Facebooku:

VI Owidzki Festiwal Piw Rzemieślniczych „U Welesa”

 

 

Baba Jaga wcale nie straszna

Tydzień później, w dniu 31 lipca 2021 roku w grodzisku w Owidzu odbędzie się kolejne ważne wydarzenie:
I Festiwal Baby Jagi.

– Baba Jaga cały czas do nas wraca, a my idziemy za ciosem – stwierdza Radosław Sawicki.

W zeszłym roku, staraniemMuzeum, ukazała się książka Andreasa Johnsa pt. „Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru”, stanowiąca bardzo obszerną monografię tej postaci. Na plenerze rzeźbiarskim powstała rzeźba Baby Jagi, którą można podziwiać w Grodzisku.

Przyszedł czas na kolejne przedsięwzięcie.

– Postanowiliśmy więc zorganizować festiwal poświęcony tej postaci – mówi Radosław Sawicki i opowiada o planowanej imprezie: – Będzie mnóstwo warsztatów, będziemy robić mikstury, miotły, koszyki, biżuterię. A także kaptorki – czyli specjalne podręczne torebki, takie jakby woreczki, do których będzie można schować dobrane przez siebie kompozycje ziół. Będą wykłady, jeden o Babie Jadze jako o archetypie kobiety, drugi o szamanizmie Słowian Wschodnich. Będzie muzyka, zagra Studium Instrumentów Etnicznych, odbędą się także warsztaty tańca, więc liczymy na szalone pląsy pod sceną. Będzie jarmark „wiedźmowego” rękodzieła.

Organizatorzy wyrażają nadzieję, że do Owidza  przybędzie mnóstwo Bab Jag.

– Postanowiliśmy wprowadzić specjalną zniżkę w cenie biletów dla pań, które się odpowiednio przebiorą. Ale nie wystarczy stary kapelusz i miotła w dłoni, trzeba się będzie trochę wysilić – ze śmiechem zastrzega Kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Owidzu i przekonuje, że warto się postarać i oryginalnie dobrać strój: – Na koniec odbędzie się plebiscyt na najlepsze przebranie i zwycięska Baba Jaga zostanie obsypana zaszczytami i nagrodami.

 

Oczywiście, jak przyznaje Radosław Sawicki, można a nawet trzeba pojawić się na festiwalu z dziećmi.

– W specjalnie wyznaczonej dla nich strefie będą malowały farbami drewniane chatki Baby Jagi, bawiły się w gry, oczywiście również w „Raz dwa trzy Baba Jaga patrzy”.

Warto zajrzeć do książki Andreasa Johnsa, by zrozumieć, że postać Baby Jagi zasługuje na swój festiwal: „Zapewne najbardziej intrygującą cechą wyłaniającą się z analizy dużego korpusu baśni ludowych, w których pojawia się Baba Jaga, jest uderzająca wręcz dwuznaczność.” I jeszcze takie zdanie: „Baba Jaga wymyka się wszelkim pojedynczym lub prostym definicjom czy interpretacjom i nigdy nie można powiedzieć o niej nic ostatecznego, żadnego definitywnego  słowa”.

 

 

Książkę można nabyć na miejscu w Grodzisku a także w internecie – TUTAJ

Aktualne informacje o I Festiwalu Baby Jagi znajdują się na Facebooku: I Festiwal Baby Jagi

Urlop w Grodzisku czyli od festiwalu do festiwalu

W czasie między obydwoma festiwalami – czyli między 24 lipca (Festiwal Piw) a 31 lipca (Festiwal Baby Jagi) będzie można rozbić swój namiot na terenie Grodziska i uczestniczyć w organizowanych codziennie koncertach, wykładach, ogniskach. Wyżywienie zapewni karczma, na miejscu są węzły sanitarne, sam teren grodziska (malowniczo położonego w cichej i spokojnej okolicy poza samym Starogardem Gdańskim) graniczy z rzeką Wierzycą, w której można schłodzić się w upalne dni.

Organizatorzy zachęcają do przyjazdu, nawet z najdalszych części Polski i świata – po to, by uczestniczyć w wydarzeniach na samym Grodzisku, ale także by zwiedzić Pomorze, Kociewie i Kaszuby.

[lokalizacja Grodziska – patrz mapka obok]