Śmierć bliskiego w Anglii? Poznaj procedurę odszkodowawczą! - Magazyn Kaszuby
Śmierć bliskiego w Anglii? Poznaj procedurę odszkodowawczą!

Śmierć bliskiego w Anglii? Poznaj procedurę odszkodowawczą!

Zadośćuczynienie po śmierci bliskiej osoby w żaden sposób nie zmniejszy traumy, jakiej doświadcza rodzina zmarłego. Jednak zgodnie z prawem odszkodowanie ma na celu rekompensatę szkód o charakterze niematerialnym oraz złagodzenie cierpienia osób najbliższych.

Jeśli śmierć nastąpiła na terenie Wielkiej Brytanii, rodzinie przysługuje odszkodowanie również wtedy, gdy jej członkowie zamieszkują w innym kraju. Za co należy się zadośćuczynienie i co należy zrobić, by je uzyskać?

Kiedy możemy liczyć na odszkodowanie po śmierci bliskiej osoby w UK?

Wypadek w pracy, wypadek drogowy, błąd medyczny podczas operacji czy leczenia może doprowadzić do śmierci kogoś nam bliskiego zamieszkującego w Wielkiej Brytanii. Aby wszcząć postępowanie odszkodowawcze, należy udowodnić, że winę za zdarzenie ponosi ktoś inny niż sama ofiara. Trzeba zatem zgromadzić wiele dowodów, co może być trudne dla osób przebywających za granicą. Nie tylko współmałżonkowie i dzieci, ale też inni członkowie rodziny oraz partnerzy, konkubenci, mają prawo do rekompensaty, jeśli tylko udowodnią, że śmierć bliskiego doprowadziła do pogorszenia ich sytuacji życiowej.

Kwota odszkodowania jest bardzo trudna do ustalenia, bo bierze się pod uwagę całą masę czynników krzywdzących. Samo traumatyczne przeżycie to jedno, ale dochodzi tu jeszcze cierpienie związane z osamotnieniem, wstrząs psychiczny, a nawet problemy, które mogą pojawić się w przyszłości w wyniku śmierci. Również ważnym czynnikiem jest sytuacja materialna rodziny. Jeśli osoba pracująca w UK była jedynym żywicielem rodziny, to jej śmierć znacząco wpływa na sytuację rodziny. Zadośćuczynienie należy się również za transport zwłok do ojczystego kraju. Jakie kroki należy przedsięwziąć, by uzyskać odszkodowanie za śmierć bliskiego w UK?

Procedura odszkodowawcza

Chociaż w UK za śmierć bliskiego ustawowo należy się rodzinie rekompensata podstawowa, czyli tzw. „bereavement claim” w wysokości 11,8 tys. £ dla wszystkich, to jednak nie oznacza, że nie należy się jej więcej. Dlatego najważniejszym krokiem będzie skontaktowanie się z dobrą kancelarią odszkodowawczą, która w imieniu rodziny skompletuje wszelkie potrzebne dokumenty, przebrnie przez wszelkie prawne kwestie, zdejmie z rodziny zmarłego stres związany z nieznajomością języka i prawa. Sytuacja takiej traumy jest już sama w sobie wystarczającym stresem, w którym ciężko jest myśleć logicznie i postępować na chłodno.

Przed rodziną stoi bowiem gromadzenie dokumentów medycznych, z policji, pogotowia, miejsca pracy, jeśli to tam doszło do zdarzenia. Każdy rodzaj wypadku to kontakt z innymi instytucjami, które mogą posługiwać się innymi procedurami, ale też być może utrudniać zdobywanie informacji, jeśli jest to w ich interesie. Insito Group zajmuje się pomocą w uzyskaniu odszkodowań z UK za śmierć bliskiego, a szczegóły znajdziesz na stronie https://insito-odszkodowania.uk/odszkodowanie-za-smierc/.

Pomoc kancelarii prawnych w uzyskaniu odszkodowania to gwarancja uzyskania maksymalnego odszkodowania za doznane cierpienia i straty. Sprawa odszkodowawcza nie wiąże się z żadnymi kosztami dla rodziny, dopóki nie zostanie jej przyznane odszkodowanie. Zgłoszenie tam sprawy, wstępna konsultacja i analiza sytuacji nic nie kosztuje i powinno odbyć się jak najszybciej, gdyż później zdobywanie dowodów może być o wiele trudniejsze.

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły