Buty żeglarskie - gadżet czy niezbędnik?

Buty żeglarskie – gadżet czy niezbędnik?

Czym są i do czego służą buty żeglarskie?

Buty żeglarskie to rodzaj obuwia, który idealnie sprawdzi się na różne okazje. Jaka jest historia tego modelu i czy są to niezbędne buty w naszej szafie? Warto poznać historię butów, które cieszą się popularnością na rynku od kilkudziesięciu lat.

Buty żeglarskie - gadżet czy niezbędnik?
Źródło: Brand.ceo

Buty żeglarskie a mokasyny

Obuwie to jedna z tych części naszej garderoby, która zużywa się najszybciej. Wynika to także z faktu, że zazwyczaj mamy ograniczoną ilość par butów w szafie. Buty dopasowane do poszczególnych sezonów, trendów w modzie czy stylistycznie uniwersalne rodzaje obuwia, idealnie wpisujące się w różnego rodzaju kreacje. Tak w przypadku kobiet jest z nieśmiertelnymi klasycznymi szpilkami, które świetnie sprawdzą się w różnych zestawieniach kreacji. Coraz popularniejsze stają się także buty żeglarskie.

Buty żeglarskie bardzo często mylone są z innymi rodzajami obuwia, a mianowicie z mokasynami. Co istotne, nie są to tożsame produkty. Buty żeglarskie różnią się przede wszystkim zastosowaniem oraz materiałami, z jakich są wykonane.

Buty żeglarskie, które zostały stworzone na potrzeby zwiększenia przyczepności, podczas uprawiania sportów wodnych – co warto wiedzieć o tym rodzaju obuwia?

Skąd w ogóle wziął się ten rodzaj obuwia? Otóż historia jest bardzo ciekawa, ponieważ dotyczy studentów elitarnych szkół, którzy brali udział w zawodach sportowych na wodzie. W wielu szkołach na świecie do tej pory bardzo popularne są wszelkie sporty wodne z wykorzystaniem sprzętu pływającego jak kajaki czy żaglówki. Tak też było i w tym przypadku. Siłą napędową wielu rozwiązań jest potrzeba. Tym razem była to potrzeba posiadania takich butów, które mogłyby zapewnić świetną przyczepność do pokładu w trakcie żeglugi.

Tak też powstała ta charakterystyczna podeszwa, która miała za zadanie zwiększyć przyczepność i pozwolić nogom stawiać solidny opór na łodzi, bez ślizgania się po niej. Jeden z żeglarzy wpadł na ten pomysł, obserwując swojego psa, którego kiedyś zabrał na rejs. Pies dzięki szczególnemu ukształtowaniu swoich łap miał większą przyczepność do podłoża niż sam żeglarz. To dało sportowcowi wiele do myślenia. Pomysł ten postanowił wcielić w życie i kilka lat później cieszył się już aprobatą publiczności, sprzedając ludziom obuwie oparte na jego pomyśle.

Buty żeglarskie dzisiaj – jak je stylizować?

Dzisiaj buty żeglarskie kupuje wiele osób bez szczególnej wiedzy dotyczącej powstania tego konkretnego rodzaju obuwia. Konsumenci wybierają te właśnie modele, ponieważ są bardzo estetyczne, wygodne i można wystylizować je z wieloma zestawami ubrań. Sprawdzą się przez długą część roku, a ponadto jakość ich wykonania jest bardzo atrakcyjna.

Zakup butów żeglarskich to inwestycja na przyszłość, bowiem przez kilka sezonów będziemy mogli cieszyć się wysoką jakością obuwia. Poza tym warto pamiętać, że buty żeglarskie są wykonane z materiałów świetnie reagujących ze skórą, dlatego także w okresie letnim można swobodnie je zakładać na gołą stopę. Nie są to oficjalne buty, dlatego niekoniecznie warto stawiać właśnie na nie, kiedy włożymy garnitur, jednak na luźne wyjścia ze znajomymi, na spacer czy zakupy sprawdzą się idealnie. Z jednej strony będą bardzo wygodne, z drugiej dodadzą lekkości i świeżości każdej kreacji.