Do jakich zawodów można wykorzystać roboty współpracujące?

Do jakich zawodów można wykorzystać roboty współpracujące?

Co to są roboty współpracujące i jak je wykorzystać?

Co to są roboty współpracujące i jak je wykorzystać?

Jak dziś traktować firmę jako nowoczesną? Wszystko, co musisz zrobić, to zapewnić tam odpowiedni poziom automatyzacji produkcji. Rodzaje maszyn i ulepszeń są różne, ale równie ważne, a miejscami pomijane, są roboty współpracujące. W tym artykule zastanowimy się nad ich sensem i zaletami umieszczenia ich w fabryce produkcyjnej.

Zacznijmy od podstaw. Pojęcie robotów współpracujących odnosi się do urządzeń, które mogą współpracować z zatrudnionymi pracownikami. To rozwiązanie jest alternatywą wobec tradycyjnych robotów przemysłowych, ponieważ są tańsze w zakupie i mają niższe koszty utrzymania. Może nie sugeruje tego wygląd, niemniej są one znaczniej bardziej przyjazne ludziom ze względów bezpieczeństwa.

Do jakich zawodów można wykorzystać roboty współpracujące?

Odpowiedź zatytułowana „we wszystkich” może nie być dokładna, ale najbliższa prawdzie. Nic nie powstrzyma ich przed realizowaniem działań w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, elektronicznym, chemicznym itp. Wszystko to wynika z ich wszechstronności, ponieważ są w stanie wykonywać polecenia wymagające skróconego czasu reakcji, przenoszą bez problemów przedmioty różnej wagi, segregują elementy i dokonują załadunku towaru. Wspomnijmy też, że ich rola w procesach powtarzalnych lub okresowych jest niezwykle cenna, wystarczy pamiętać o właściwym ich sterowaniu.

Jednocześnie istnieje kilka cech odróżniających tego robota od robota przemysłowego. Zacznijmy od wydatków. Maszyny są wielokrotnie traktowane jako kosztowne wydatki. Ze względu na wysoki zwrot z inwestycji „robotów współpracujących” gra jest jednak warta świeczki. Ponadto właściciele firm, którzy je kupują, automatycznie pozbawiają się konieczności martwienia się  o płacenie wysokich opłat za utrzymanie maszyny. Dochodzi do tego jeszcze temat czasu potrzebnego na instalację. Tak, pełna robotyzacja wymaga często wielu miesięcy do montażu, dlatego zaskakuje to, że robot współpracujący potrzebuje jedynie kilku godzin do pełnej implementacji z linią produkcyjną.

Podsumowanie

W żadnym razie nie należy traktować robotów współpracujących jedynie w charakterze wersji „light” dla reszty maszyn tego typu. W końcu i one mają istotny wpływ na to, w jaki sposób będzie funkcjonować dana hala produkcyjna. Sięgając po to rozwiązanie, upewnijcie się, że wybieracie rzetelnego producenta, a potem jedyne, co pozostaje, to czekać na znaczny wzrost firmowego kapitału.