Jak prawidłowo ubrać się na rower jesienią i zimą? Kurtka oddychająca i odzież termiczna to podstawa

Jak prawidłowo ubrać się na rower jesienią i zimą? Kurtka oddychająca i odzież termiczna to podstawa

Na rower nie ma złej pogody, trzeba tylko wiedzieć jak się ubrać

Wbrew powszechnym stereotypom nie ma nieodpowiedniej pogody na rower. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że jesienią i zimą, wsiadając na dwa kółka, zdecydowanie należy dobrze dobrać odzież. Zbagatelizowanie tej sprawy może odbić się przepoceniem, a w chwilę później – w połączeniu z niskimi temperaturami naokoło – z przeziębieniem.

Ubranie na cebulkę

Najbardziej elementarna zasada dotycząca ubierania się pod kątem jazdy na rowerze w zimie, to ubranie „na cebulkę”, czyli na zasadzie kolejnych warstw przylegającej odzieży.

Pierwsza z nich, to bielizna termiczna. W przeciwieństwie do bawełnianej, bardzo dobrze odprowadza pot, przez co nie pozwala na zebranie wilgoci bezpośrednio przy ciele, a to przy niskich temperaturach jest bardzo istotne. Również kolejne warstwy – koszulka i bluza – powinny spełniać kryteria techniczne związane z wysoką oddychalnością i dobrym odprowadzaniem ciepła na zewnątrz – tak, aby nie gromadzić wilgoci „po drodze”.

Kurtka też musi być oddychalna

Na środkowej warstwie sprawa się nie kończy. Także kurtka musi być dobrze dobrana. Przy czym jeżeli nie jesteś osoba trenującą jazdę na rowerze pod kątem zawodów, a jedynie dużo jeździsz i nie chcesz, aby ograniczała Cię pogoda, dobrym wyborem będą lekkie kurtki trekkingowe, które zapewnią komfort zarówno w czasie na przykład jazdy rowerem do pracy, jak i w czasie „zwykłego” użytkowania, gdy przemieszczasz się pieszo po mieście.

Wybierając kurtki tego typu, warto skupić się na markach koncentrujących się na odzieży o wysokich parametrach, czego dobrym przykładem może być Jack Wolfskin. Wysoki poziom oddychalności, przy jednoczesnej niskiej wadze, to idealne połączenie właśnie pod kątem wspomnianego zastosowania. W sklepach outdoorowych typu e-Horyzont.pl można znaleźć też sprawdzające się przy zimowej jeździe na rowerze kurtki innych sprawdzonych producentów.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Kompletując odzież do jazdy na rowerze nie zapomnij też np. kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Jest to szczególnie istotne właśnie jesienią i zimą, gdy wcześniej zapada noc, a i sama pogoda często nie sprzyja widoczności. Właśnie z tego względu warto szukać takiej kurtki, która posiada elementy odblaskowe. W przypadku odzieży turystycznej sprawa jest o tyle prosta, że zazwyczaj jej projektanci domyślnie uwzględniają takie elementy – niemniej warto zawsze zwrócić na to szczególną uwagę.