1

Ogrzewanie postojowe w zimie – jakie ma zalety

Dlaczego warto mieć ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe – choć niegdyś było ono symbolem luksusu i domeną aut bardzo bogatych ludzi, dziś stało się już praktycznie jedną z bardzo popularnych opcji wyposażenia samochodu. Mimo tego, że standardowo nie jest ono instalowane, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyposażyć w nie swoje auto – niezależnie od tego, czy jest to osobówka, czy też samochód dostawczy / ciężarowy. Jakie zalety płyną z takiego ogrzewania?


Rodzaje ogrzewania postojowego

Istnieją dwa podstawowe rodzaje ogrzewania postojowego – powietrzne i wodne. Choć oba służą temu samemu, sam system w znaczący sposób się różni. Ogrzewanie powietrzne bowiem działa w taki sposób, że wysysa chłodne powietrze z kabiny pasażerskiej, przepuszcza je przez ogrzewający je agregat, a następnie wpuszcza do kabiny (już ogrzane). Działa zatem zupełnie odrębnie od silnika, do swojego działania wykorzystując jedynie układ wentylacyjny samochodu.
Nieco inaczej działa ogrzewanie wodne, którego agregat – umieszczony pod maską – jest bezpośrednio połączony z silnikiem i ogrzewa krążący w jego układzie płyn. W rezultacie tego temperatura samego silnika wzrasta, a wiatraczki kierują powstałe w wyniku tego ciepłe powietrze do systemu wentylacji w samochodzie. Stamtąd z kolei przebywa prostą drogą do kabiny pasażerskiej.

Główne zalety ogrzewania postojowego wodnego

Podstawową zaletą wodnego ogrzewania postojowego jest fakt, że do swojego działania wykorzystuje silnik samochodu. Zimą okazuje się to zbawienne, gdyż nie trzeba czekać, aż temperatura płynu chłodniczego osiągnie odpowiednią wartość – jest ona zwiększana przez sam system już przed samym uruchomieniem silnika. Wodny rodzaj ogrzewania jest dobry dla środowiska, ale i dla naszego portfela – znacząco redukuje spalanie paliwa, które standardowo jest używane do zagrzewania silnika. Dodatkowo zwiększa wydajność jednostki, dzięki czemu staje się ona mniej awaryjna. Plusem jest również fakt, że włączanie się tego systemu możemy zaprogramować, chociażby za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na telefony komórkowe.
Zalety powietrznego ogrzewania postojowego

Powietrzne ogrzewanie postojowe pozwala na bardzo szybkie ogrzanie wnętrza pojazdu. Zaledwie kilka minut wystarczy, żeby w jego wnętrzu panowała optymalna temperatura. Całość pracuje bardzo cicho, co sprawia, że możemy praktycznie zapomnieć o tym, że w ogóle istnieje. Oczywiście całość może być kontrolowana z poziomu aplikacji na smartfona, dzięki której może uruchamiać się automatycznie o wybranej godzinie. Za jej pośrednictwem możemy też kontrolować samą temperaturę, nawet będąc w domu, z daleka od jeszcze nierozgrzanego samochodu.

Podsumowanie

Zainwestowanie w ogrzewanie postojowe na zimę jest bardzo logicznym i rozsądnym rozwiązaniem, które pozwoli nam nie tylko poczuć się bardziej komfortowo w naszym aucie, gdy na zewnątrz jest zimnica, ale też zaoszczędzić nieco pieniędzy i sprawić, by auto działało sprawniej i jeszcze bardziej bezawaryjnie. Wszystkie jego zalety sugerują jedno: naprawdę warto w to wejść!