Na czym polegają badania mikrobiologiczne?

Na czym polegają badania mikrobiologiczne?

Badania mikrobiologiczne czyli posiewy – kiedy w i jakim celu się je stosuje?

Badanie mikrobiologiczne czyli posiew – jego celem jest wykrycie oraz identyfikacja drobnoustrojów we krwi, kale, moczu lub w innych materiałach biologicznych. Najczęściej polega na szukaniu czynników chorobotwórczych, aby po wykryciu móc je usunąć. Badania mikrobiologiczne wykonuje się aby zlokalizować patogen, który powoduje w organizmie infekcję, lub określa wrażliwość bakterii na antybiotyki. Posiew najczęściej jest zlecany do badań mikrobiologicznych.

Skąd i jak pobiera się wymaz przy badaniu?

Wszystko zależy oczywiście od infekcji, ale do badania możemy pobrać wymaz z pochwy, gardła, rany, nosa, skóry oraz badać możemy różne płyny ustrojowe takie jak krew, mocz czy płyn mózgowo rdzeniowy. Mniej popularne, ale możliwe metody pobrania próbki do badań to wymaz z przetok, ropni, krost i innych zmian skórnych. W przypadku wymazu z gardła ważne jest aby został on pobrany na czczo i parę godzin po czyszczeniu jamy ustnej aby nie zniszczyć naturalnej flory bakteryjnej pacjenta, również tyczy się to miejsc intymnych, które nie mogą być świeżo umyte lub odkażone. W przypadku kału lub moczu próbki powinny być pobrane rano, na czczo, pacjent zazwyczaj robi to sam używając specjalnego pojemnika. Bardzo ważne jest aby pacjent poinformował lekarza o tym czy zażywa jakieś leki, w szczególności te wpływające na krew lub antybiotyki oraz czy nie choruje na HIV, HBV, HCV, ponieważ w takich przypadkach procedura wygląda nieco inaczej.

Co następnie dzieje się z próbkami?

Pozyskany materiał biologiczny w różnych formach, gdy trafi do laboratorium zostaje zasiany (wykonuje się posiew) na specjalnym podłożu zawierającym wiele substancji, które są niezbędne do rozmnażania bakterii. Następnie obserwuje się wzrost ich kolonii, a czas w jakim to się dzieje ściśle zależy od badanych bakterii – zazwyczaj jest to od 12 do nawet 100 godzin. W tym czasie bakterie rozwiną się do rozmiarów umożliwiających obserwację ich pod kątem szukania drobnoustrojów i po określeniu ich dodaje się do nich krążki antybiotykowe sprawdzą wrażliwość tych bakterii na leczenie antybiotykiem.

Jakie są wskazania do wykonania badań mikrobiologicznych?

Jeśli podejrzewamy zakażenie, którego objawy zaobserwujemy na sobie powinniśmy jak najszybciej udać się do laboratorium w celu wykonania takich badań. Jeśli na przykład wystąpią u nas bóle i skurcze brzucha, biegunka, obecny jest w kale śluz lub krew powinniśmy niezwłocznie zlecić badanie mikrobiologiczne kału. Krew powinniśmy zbadać w przypadku przyspieszonej pracy serca, gorączki, dreszczy czyli w przypadku zakażenia krwi. Jeśli męczy nas częste i bolesne oddawanie moczu również powinniśmy wykonać jego badanie. Są one również zalecane kobietom w ciąży bez podejrzenia zakażenia po to aby ustalić czy nie rozwijają się w ich ciele bakterie niebezpieczne dla dziecka.

Posiew – skomplikowane badanie mikrobiologiczne

Posiew jest procesem skomplikowanym, ale wykonywanym już długo na całym świecie na szeroką skalę dlatego możemy mieć pewność, że jego wyniki są bardzo dokładne. Będą one niezbędne do ustalenia jakie konkretne leki przepisać pacjentowi, ponieważ wykazują one jakie drobnoustroje są w jego ciele i na co są odporne, dlatego powinniśmy wykonywać je rutynowo.