Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni

Urządzasz kuchnię? Powinieneś to przeczytać

Przy projektowaniu kuchni jest sporo składowych, na które warto zwrócić uwagę, nie tylko ze względu na wygląd, cenę, ale również jakość. Sprawdzoną firmą na naszym trójmiejskim rynku jest ip-design.pl, gdzie projektowanie wnętrz Gdańsk, bo tam jest siedziba firmy, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do Gdańska. Ip-design prowadziła i prowadzi projekty na terenie Gdynia, Kartuz, a nawet w Warszawie, polecamy zapoznanie się z oferta tej firmy poprzez kontakt telefoniczny lub drogą elektroniczną.

Naturalnie, najbardziej przyciągają naszą uwagę, elementy, które oddziałują na nasz zmysł wzroku. Chodzi przede wszystkim o różne rodzaje frontów oraz blaty. To one decydują w jakim stylu będzie zabudowa kuchenna i na ile wpasuje się ona w całą stylistykę mieszkania czy domu. Nie chodzi tu jedynie o kolorystykę, ale także o sposób zdobienia frontów: czy są one płaskie, ramkowe czy może w macie lub połyku. Mogę być również drewniane, drewnopodobne lub lakierowane albo laminowane. Możliwości jest sporo. Jak już zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, to warto poruszyć równie ważny temat jakim są akcesoria meblowe.

Jest sporo firm na rynku, zajmujących się produkcją mechanizmów do mebli. Rynek oferuje szeroki zakres akcesoriów w różnej cenie, ale nie da się uciec od obserwacji, że standardem na udanych inwestycjach są już zawiasy i szuflady z cichym domykiem. Z najbardziej znanych marek polecałabym firmę Blum lub Hettich, które są najbardziej rozpowszechnionym wyborem wśród stolarzy w Polsce.

Interesującym zagadnieniem, na które warto zwrócić uwagę jest to, że na rynku istnieją różne rodzaje systemy szuflad, którymi możemy nawiązać do wyglądu samej kuchni. Wnętrze szuflad może być wykonane w zwykłej konstrukcji metalowej lub wykończone wstawkami szklanymi czy imitacją tkaniny czy skóry. Są to efektowne wykończenia, lecz niestety przekładają się także znacząco na cenę.

Ciekawym rozwiązaniem jest także system frontów otwieranych do góry, często wykorzystywany w szafkach wiszących. Oprócz najzwyklejszych podnośników gazowych, które podnoszą fronty o ograniczonej wielkości mamy także podnośniki bardziej zaawansowane np. Blum Aventos, które podnoszą np. podwójne fronty na zasadzie unoszenia pierwszego i obracania drugiego frontu. Taki rodzaj podnośnika umożliwia projektowanie szafek w poziomie i o dłuższym froncie.

Jak już wybierzemy konkretne rodzaje podstawowego wyposażenia warto pomyśleć o elementach, które ułatwią nam jeszcze bardziej użytkowanie kuchni. Zamiast zwykłej półki w szafce narożnej możemy skorzystać z tzw magic cornera, czyli zespół koszy wysuwanych jednocześnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy schylać się i wyjmować rzeczy które znajdują z przodu szafki aby dostać się do tych na końcu. Subiektywnie jeszcze lepszym rozwiązaniem wydaje mi się półka le mans. Są to dwie półki, które po jednym pociągnięciu w całości wyjeżdżają z szafki. Podobnie wygodnym rozwiązaniem na przechowywanie w kuchni są wszelkiego rodzaje wysokiego cargo i wysuwane kosze podblatowe. Pozwoli to uniknąć upychania produktów na półkach i ułatwia wyjęcie przedmiotów z tyłu szafki.

Nie należy także zapomnieć przy zamawianiu kuchni o wkładach na sztućce czy przyprawy, organizerach talerzy czy zestawie koszy na śmieci.

Organizery zamówione i dopasowe bezpośrednio do modelu szuflady ułatwią późniejsze użytkowanie. Przyjemnym i wdzięcznym momentem projektowania kuchni jest dobór uchwytów. Nawet najtańsze fronty w połączeniu z oryginalnymi, niebanalnymi uchwytami pozwalają osiągnąć elegancki efekt końcowy. Nie obawiałabym się tutaj stwierdzenia, że uchwyty dla mebli są jak biżuteria dla kobiety. Każdy znajdzie coś dla siebie, ważne jedynie aby dobrze dopasować styl uchwytu do efektu jaki chcemy uzyskać . Ciekawe kolekcje można było chociażby zobaczyć na tegorocznych targach wnętrz Warsaw Home 2019 na stoisku firmy Nomet lub Gamet. Aktualnie możemy śmiało wybierać spośród dodatków w każdym możliwym kolorze czy materiale od metalu po drewno czy skóra.