Jak podnieść zdolność kredytową?

Jak podnieść zdolność kredytową?

Zdarza się, że bank odmawia udzielenia kredytu. Jak uniknąć takiego przykrego zaskoczenia?

Są osoby, które starają się w banku o kredyt na jakiś cel, wypełniają wnioski i… wychodzą zaskoczone tym, że dostają decyzję odmowną. Często jest to związane z brakiem zdolności kredytowej. Z czego to wynika i jak można poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa służy do tego, by móc określić, czy klient jest wiarygodny, czy będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązania. Nawet przy pozornie podobnych przypadkach może się okazać, że zdolność kredytowa będzie różna. Ale istnieją sposoby, by szanse na uzyskanie kredytu zwiększyć.

Co sprawdza bank?

Wnioskując do banku o kredyt, ten sprawdzi, jak wygląda kwestia zadłużeń w BIK. To baza dłużników, więc jeśli pojawiają się jakieś zaległości w opłatach, ratach, alimentach, nazwisko może się pojawić. To nie tylko obniża zdolność kredytową, ale także sprawia, że kredytu w ogóle się nie dostaje. Następnie przyszły kredytobiorca jest analizowany pod względem dochodów. Bank musi mieć pewność, że dochody są stabilne, a ich wysokość jest na poziomie umożliwiającym spłatę. Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się comiesięcznym wydatkom, czyli kosztom utrzymania samochodu, rachunkom w domu, obecnym ratom itd. Dla banków za bezpieczną sytuację uważa się taką, w której rata kredytu nie będzie wyższa niż połowa miesięcznego przychodu przyszłego kredytobiorcy.

Może się też okazać, że inna zdolność kredytowa będzie przy różnym okresie kredytowania i przy ratach równych i malejących. Najlepsza będzie przy dłuższym czasie i ratach równych, a im krótszy okres i raty malejące, tym zdolność kredytowa spada.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Na pewno najkorzystniej mieć umowę o pracę, choć można starać się o kredyt, prowadząc działalność gospodarczą lub mając umowę o dzieło. Zanim pójdzie się do banku, można sprawdzić w BIK, czy nie pojawiają się zaległości i czy historia jest czysta. W przypadku kiedy cokolwiek się wyświetla, należy najpierw pospłacać przeterminowane zobowiązania, dopiero potem składać wniosek o kredyt.

Słabszą zdolność kredytową posiadają osoby, mające karty kredytowe i debetowe, a także mające liczne kredyty i pożyczki. Żeby na tym polu poprawić swoją wiarygodność, należy zrezygnować z kart, a raty spłacać w terminie. Chociaż duże kredyty działają na niekorzyść, to drobny zakup na raty może być opłacalny. W jaki sposób? Kiedy do banku zgłasza się ktoś, kto nigdy nie brał nic na raty, bank nie ma możliwości, żeby sprawdzić, czy klient jest terminowy. Natomiast patrząc w historii kredytowej, że były drobne zobowiązania płacone w terminie, postrzega go pozytywnie.

Na niekorzyść działa też składanie wniosków do kilku instytucji jednocześnie. Wielość zapytań sprawia, że klient traci na wiarygodności, co oznacza, że jego zdolność kredytowa spada. Oprócz tego, jeśli jest się w związku małżeńskim, warto przemyśleć to, czy nie wziąć kredytu wspólnie, bo jest on łatwiej osiągalny niż wtedy, kiedy stara się o niego jedna osoba. Dwóch kredytobiorców oznacza dwa różne źródła dochodów, czyli większe zabezpieczenie dla banku.

Artykuł powstał na podstawie https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/zdolnosc-kredytowa-sprawdz-jak-mozesz-ja-poprawic/.