Ile kosztuje pobyt w domu opieki dla seniora?

Ile kosztuje pobyt w domu opieki dla seniora?

Przegląd ofert kierowanych dla seniorów na polskim rynku

Jak wynika z danych GUS w naszym społeczeństwie regularnie wzrasta ilość osób w podeszłym wieku. Jest to spowodowane wydłużeniem życia zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. W dzisiejszych czasach tempo życia osób w średnim wieku uniemożliwia im zajęcie się starzejącymi się rodzicami.

Osoby starsze również nie chcą być ciężarem dla swoich dzieci. Taka sytuacja prowadzi do powstawania coraz większej liczby miejsc związanych z opieką nad osobami starszymi.

Ile kosztuje pobyt w domu opieki dla seniora?
Źródło: brand.ceo

Gdzie zapłacimy najwięcej?

Najpopularniejsze domy spokojnej starości są zlokalizowane w niewielkich miejscowościach, nieopodal dużych miast. Dane statystyczne pokazują, że najdrożej jest w Zachodniej Polsce. Za pokój o podobnym standardzie zapłacimy tu o kilkaset złotych więcej niż za ten sam standard na Wschodzie. Cena zależna jest również od obłożenia pokoju. Prywatne placówki proponują zwykle pokoje jedno-, dwu- bądź trzyosobowe. Za miejsce w pokoju jednoosobowym zapłacimy zwykle około 4 tysięcy złotych, jednak ceny bywają znacznie wyższe. W domach opieki o najwyższym standardzie i z najlepszym zapleczem rehabilitacyjnym w okolicach Warszawy czy Szczecina można zapłacić nawet około 8 tysięcy złotych za miejsce w pokoju jednoosobowym. Tańszą i bardziej popularną opcją są pokoje dwu i trzyosobowe. Ich ceny wahają się wokół 2500 zł. W podanej cenie senior ma zagwarantowaną całodobową opiekę pielęgniarki, możliwość konsultacji z lekarzem, zakwaterowanie i wyżywienie oraz często zajęcia rehabilitacyjne. 

Rodzaje pobytów

Większość domów spokojnej starości proponuje pobyty stałe bądź długoterminowe. Taka opcja jest zwykle korzystniejsza cenowo, jednak wymaga podpisania minimum kilkumiesięcznej umowy. Istnieje również możliwość zamieszkania w domu spokojnej starości jedynie na kilka tygodni. Jest to opcja powstała z myślą osobach, których opiekunowie muszą na przykład wyjechać na jakiś czas, ale nie chcą zostawiać rodziców samych w domu. W takiej sytuacji ceny są nieco wyższe. Istnieje również korzystanie z domów opieki tylko w ciągu dnia. Taka opieka trwa zwykle od 8 do 12 godzin. W tym czasie seniorzy mają zapewnione całodzienną opiekę pielęgniarki, wyżywienie, zajęcia rehabilitacyjne bądź grupowe, ale na nocleg wracają do domu. 

Zakres usług

Podczas pobytu w prywatnym domu opieki możemy spodziewać się nie tylko smacznego wyżywienia, dostosowanego do diety seniora czy opieki pielęgniarki. Bardzo często w takich miejscach organizowane są również różnorodne rozrywki. Seniorzy mogą liczyć na organizację wieczorków poetyckich, spektakli czy wyjść do kina, Zdarzają się również występy z muzyką na żywo. W ciągu dnia czas spędzają na różnego rodzaju zajęciach grupowych, a jeśli ich sprawność na to pozwala na ćwiczeniach. 

Państwowe domy opieki

Nie wszystkich stać na pokrycie kosztów związanych z pobytem w prywatnym domu opieki. Z myślą o biedniejszych seniorach funkcjonują państwowe domy opieki. Ich standard nie jest tak wysoki. Trzeba się również uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na wolne miejsce. Ich ceny są jednak znacząco niższe. Wysokość opłat reguluje 61 artykuł ustawy o pomocy społecznej. Przeczytamy w nim, że koszt pobytu w domu opieki nie może przekraczać 70% emerytury. Pozostałą część seniorzy otrzymują na wydatki własne i mogą nimi samodzielnie dysponować. 

Artykuł powstał we współpracy z https://milorstowo.pl/