Jak leczyć chrapanie?

Jak leczyć chrapanie?

Chrapanie jest nie tylko i wyłącznie przyczyną niewyspania, może być bowiem także objawem obturacyjnego bezdechu sennego.

Nie wszyscy mają świadomość, że chrapanie jest nie tylko i wyłącznie przyczyną niewyspania, może być bowiem także objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Z kolei wspomniany bezdech senny może w konsekwencji doprowadzić zarówno do niedotlenienia mózgu, jak i rozwoju nadciśnienia tętniczego czy zawału. Osobom zmagającym się z chrapaniem rekomendowane jest zatem jak najszybsze wyleczenie swojej dolegliwości.

Na czym polega leczenie chrapania?

U osób, które chrapią możliwe jest zastosowanie specjalnych aparatów na leczenie chrapania. Warto wiedzieć, że przy założeniu na zęby spowoduje on wysunięcie żuchwy zarówno w przód, jak i w dół. W ten prosty sposób język będzie znajdował się znacznie bardziej z przodu, pozwoli to na właściwy wdech powietrza, a także mniejszą wibrację tkanek.
Zupełnie innym rozwiązaniem są specjalne maski tlenowe na chrapanie, które należy założyć nie tylko na nos, ale również na usta. Należy mieć świadomość, że maska będzie odpowiednio połączona plastikową rurą z pompą, która będzie dostarczała powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. Powietrze będzie z kolei rozpierać zwężone gardło, nie dopuści tym samym do bezdechów. Ponadto trzeba zdawać sobie sprawę, że urządzenie jest przenośne, waży tylko 800 gramów, może być również wyposażone w nawilżacz i podgrzewacz powietrza, co zapobiegnie nie tylko wysuszaniu jamy ustnej, ale również gardła. Urządzenie działa nie tylko na prąd, ale również baterie. Należy mieć świadomość, że w niektórych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o zabiegowym leczeniu chrapania. Będzie on uzależniony m.in. od umiejscowienia problemu (języczek w gardle, nos, język, migdałki, podniebienie).

Jakie są metody leczenie chrapania?

W przypadku krzywej przegrody nosowej rekomendowana jest septoplastyka. Metoda ta polega na korekcji przegrody nosa. Usuwane są skrzywione fragmenty, które po właściwym wymodelowaniu ponownie zostaną umieszczone w nosie.
Z kolei snoreplastyka iniekcyjna polecana jest, gdy u pacjenta występują nieprawidłowości w obrębie podniebienia. Metoda będzie polegała na wstrzyknięciu w okolice podniebienia miękkiego roztworu sodowego siarczanu tetradecylu (2 ml). Doprowadzi on do powstania blizny, która nie tylko usztywni wiotkie tkanki, ale również zmniejszy ich podatność na ewentualne wibracje.
Termoablacja prądami zmiennej częstotliwości radiowej jest wskazana w przypadku nieprawidłowości w obrębie nosa, migdałków, podniebienia czy języka. Na czym dokładnie polega ta metoda? Wykorzystywany jest w niej laser diodowy albo elektroda radiofalowa. Warto wspomnieć, że elektroda wytwarza temperaturę 60–70 st. C, z kolei laser diodowy nawet 300 st. C. Umożliwiają one nie tylko usztywnienie tkanki, ale również zmniejszenie ich objętości, dzięki czemu cieśń gardła ulega poszerzeniu.

O czym należy wiedzieć?

Warto mieć świadomość, że nie ma możliwości wyleczenia chrapania raz na zawsze. Rezultaty wymienionych zabiegów będą bowiem utrzymywały się tylko przez jakiś czas, maksymalnie będzie to 10 lat (wszystko zależy od metody). Tkanki, które są bowiem odpowiedzialne za chrapanie mają tendencję do wydłużania się, wiotczenia, co w konsekwencji będzie prowadzić do chrapania. W przypadku, gdy problem chrapania powróci, konieczne jest powtórzenie zabiegu.