Wakacje na Kostaryce - praktyczne informacje dla zainteresowany 1

Wakacje na Kostaryce – praktyczne informacje dla zainteresowanych

Wybierasz się na Kostarykę? Przeczytaj ten artykuł

Kostaryka to nieduże państwo w Ameryce Północnej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, ma ona turystom do zaoferowania naprawdę sporo. Wulkany, lasy, tropikalne plaże a dodatkowo wiele gatunków niezwykłych zwierząt. O czym powinno się pamiętać, aby podróż po Kostaryce była łatwa i przyjemna?

Dowiedz się kiedy najlepiej lecieć w ten rejon świata

Na Kostaryce tak naprawdę przez cały rok jest dosyć ciepło, a na wybrzeżach na pewno nie zabraknie upałów. Przed zaplanowaniem daty wylotu, warto wiedzieć, że od maja do listopada w wielu regionach kraju trwa pora deszczowa. Najlepszym momentem na podróż do Kostaryki jest okres od grudnia do kwietnia, wtedy występuje tam pora sucha. Od maja do listopada wiele regionów obejmuje pora deszczowa. Najmniejsze opady natomiast występują w okresie od grudnia do lutego.

Oferta Planet Escape – KOSTARYKA

 

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że na wybrzeżu karaibskim opadów zawsze będzie więcej niż na wybrzeżach Pacyfiku. Warto również wiedzieć, że w stolicy kraju, San Jose temperatury są zawsze odrobinę niższe niż na wybrzeżu. Wieczorami warto więc mieć przy sobie coś ciepłego.Na obszarach położonych wyżej (jak okolice Monteverde) temperatura przez cały rok oscyluje w granicach 16-20 stopni, a opady w październiku i listopadzie mogą skutecznie pokrzyżować plany zwiedzania. Jeśli planujecie wyprawę na wulkan Chirripo (3820 metrów n.p.m. – najwyższy wierzchołek kraju) bądźcie przygotowani na to, że temperatury mogą spaść poniżej zera.

Waluta i pieniądze

Walutą w Kostaryce jest colón. W miejscowościach turystycznych w w większości miejsc bez problemu zapłacimy też w dolarach (warto jednak wcześniej dokładnie sprawdzić przelicznik). Cenniki wycieczek czy opłat wstępu do niektórych atrakcji są podawane i mogą być opłacone wyłącznie w dolarach. Udogodnieniem jest to, że w wielu supermarketach, sklepach, restauracjach czy barach, możemy bez większych problemów z płatnością kartą. W turystycznych miejscach znajdziemy również bankomaty.

Formalności

Jeżeli planujecie pobyt na Kostaryce do 90 dni, nie obowiązuje was wiza. Jednak po przekroczeniu granicy możemy zostać poproszeni o okazanie biletu powrotnego oraz okazanie środków, które mają być przeznaczone na pokrycie kosztów pobytu – w formie wyciągu z konta lub w gotówce. Gdy planujecie podróż drogą lądową przy wyjeździe z kraju musicie uiścić opłatę (podatek wyjazdowy) w wysokości od 5 do 8 USD.

Zdrowie i szczepienia

Przed wyjazdem do Kostaryki nie ma zaleceń co do szczepień obowiązkowych. Warto jednak mimo wszystko zaszczepić się przeciw: WZW A i B, durowi brzusznemu, BTP (błonnica, tężec, polio) i żółtej febrze. Na wybrzeżach (szczególnie na wybrzeżu karaibskim) zdarzają się sporadyczne przypadki zachorowań na malarię i nieco częstsze na dengę – jadąc w te regiony koniecznie miejcie ze sobą dobre środki odstraszające komary.

Bezpieczeństwo

W Kostaryce według wielu opinii i także według naszej jest znacznie bezpieczniej niż w innych krajach latynoskich. Oczywiście zdarzają się kradzieże kieszonkowe i napady rabunkowe…Bądźcie więc ostrożni w zatłoczonych miejscach i starajcie się nie spacerować po zmroku samotnie. Popularne wśród turystów miejsca są zwykle przyjazne, jednak niektóre dzielnice stolicy oraz okolice dworców bywają mało bezpieczne. Najgorszą opinię pod tym kątem bezpieczeństwa ma miasto Limón. Warto również zapytać miejscowych o lokalizacje, które są niebezpieczne po to, aby ich unikać.

O czym jeszcze warto pamiętać?

1. Jeśli planujecie odwiedzić parki narodowe czy rezerwaty, koniecznie sprawdźcie wcześniej jego godziny otwarcia. Spora część z nich jest zamknięta w poniedziałki, a niektóre również we wtorki (zdarzają się też inne dni tygodnia). Część z nich jest też zamykana dość wcześnie, bo ok. godz. 16.

2. Napięcie sieci to 120V/60Hz, należy więc mieć ze sobą adapter.

3. Warto również pomyśleć o zakupie Lokalnej karty SIM. Najpopularniejsza karta to Kölbi. Koszt takiej kart to zwykle ok. 2-3 dolary, a tygodniowe doładowanie z pakietem sms-ów minut oraz darmowym WhatsAppem i Facebookiem to koszt ok. 4-5 dolarów. Taką kartę możemy nabyć w prawie każdym supermarkecie.