Must have dla początkującego wspinacza

Must have dla początkującego wspinacza

Jakie buty wybrać, gdy zaczynasz przygodę ze wspinaczką? Jakie wyposażenie trzeba posiadać, by móc wybrać się w skałki? Jak dobrać długość i grubość liny wspinaczkowej? Prezentujemy szczegółowy niezbędnik dla początkującego wspinacza.

Buty wspinaczkowe dla początkujących

Jakie buty wspinaczkowe wybrać na początek? Przede wszystkim ważne jest, by były to buty uznanych marek, do których zalicza się przede wszystkim La Sportiva, Ocun, Evolv i Scarpa. Producenci Ci specjalizują się w produkcji obuwia wspinaczkowego już od kilku dekad. Buty wspinaczkowe dla początkujących mają małą asymetrię, czyli linia pomiędzy palcami a piętą jest mniej więcej pozioma. Również profil butów (zakrzywienie przedniej części) jest mało agresywny.

Wspomnieni wcześniej producenci posiadają w ofercie klasyki, które co jakiś czas są odświeżane, ale serie te posiadają niezmienne nazewnictwo. Dla początkujących wspinaczy odpowiednie będą następujące modele butów: La Sportiva Tarantula, La Sportiva Tarantulace, Evolv Defy i damski model Evolv Elektra, Ocun Crest, Ocun Strike lub Ocun Rebel. Przy okazji warto podkreślić, że buty wspinaczkowe występują w wersji uniwersalnej (unisex), męskiej lub damskiej.

Buty wspinaczkowe ze względu na rodzaj wiązania dzielą się na sznurowane, zapinane na rzepy oraz wsuwane (baletki). Które będą najlepsze dla początkujących? Tak naprawdę zależy to w dużej mierze od osobistych preferencji. Ogromną popularnością cieszą się rzepy, ponieważ można je szybko regulować i łatwo zakładać. Z kolei buty sznurowane można perfekcyjnie dopasować do stopy. Warto przymierzyć wszystkie modele i dopiero wtedy podjąć decyzję. Niektórzy producenci, jak np. Ocun, proponują dany model butów zarówno w wersji wiązanej, jak i zapinanej na rzepy.

Sprzęt niezbędny do wspinaczki skałkowej

Jeśli zamierzasz zacząć przygodę ze wspinaczką skałkową, to będziesz potrzebować jeszcze kilku elementów wyposażenia. Podstawą jest oczywiście uprząż wspinaczkowa. Dzieli się ona na trzy typy: biodrową, piersiową i pełną. Uprzęże pełne są przeznaczone dla dzieci, natomiast z uprzęży piersiowych korzystają zaawansowani wspinacze, np. wtedy, gdy konieczne jest zabranie większej ilości sprzętu. Bez względu na poziom zaawansowania niezbędnym elementem dorosłego wspinacza jest uprząż biodrowa. Pas biodrowy w uprzęży zawsze jest regulowany, natomiast pasy udowe mogą być regulowane, ale nie muszą. Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór uprzęży w pełni regulowanej, choć jest ona droższa niż podstawowa uprząż bez regulowanych nogawek.

Kolejnym elementem wyposażenia do wspinaczki skałkowej jest lina asekuracyjna, czyli lina dynamiczna. Dla początkujących polecane są liny pojedyncze o grubości ok. 10 mm. Im cieńsza jest lina, tym większej uwagi wymaga, dlatego z jej “odchudzaniem” warto poczekać aż nabędzie się odpowiednich umiejętności. Na początku zapewne będziesz wspinać się w Polsce, więc wystarczająca będzie lina o długości 50 metrów. Warto jednak wybrać model o 10 metrów dłuższy, ponieważ będzie bardziej uniwersalny. Do liny warto dokupić płachtę, która zabezpieczy linę i ułatwi transport.

Podstawę wyposażenia stanowi także przyrząd asekuracyjno-zjazdowy. Należy dobrać go do grubości liny. Zapewne na początek wybierzesz tzw. kubek, bo jest on najpopularniejszym przyrządem. Oprócz niego należy wyposażyć się w karabinki zakręcane typu HMS oraz kilka-kilkanaście ekspresów (w zależności od długości drogi).

Podsumowując: by rozpocząć wspinanie skałkowe potrzebujesz butów wspinaczkowych, uprzęży, pojedynczej liny dynamicznej, woreczka z magnezją, przyrządu asekuracyjno-zjazdowego, karabinków i ekspresów wspinaczkowych. Zalecane jest także posiadanie kasku i płachty na linę.