Bioróżnorodność. Bez niej zginiemy. 2

Bioróżnorodność. Bez niej zginiemy.

Piknik edukacyjny – Bioróżnorodność – co ty możesz dla niej zrobić?

Jak to wytłumaczyć? Najtrudniej tłumaczyć oczywistości. Może zamiast czczej gadaniny, trzeba po prostu wyjść z domu, na spacer.

Bioróżnorodność. Jest wszędzie – po prostu jest. Nawet jej nie zauważamy. Przystańmy więc na chwilę podczas naszego spaceru. Słyszymy? Ptak śpiewa. Czujemy? Łąka pachnie. Widzimy? Co widzimy? Życie.

Bioróżnorodność nie jest żadną alternatywą, nie ma sporu co do tego, czy ma ona być, czy nie ma… Zadając takie pytanie stawiamy pod znakiem zapytania nasze własne istnienie. Bez niej nie przetrwamy.

Dlatego trudno dzisiaj, w dobie przerażających perspektyw ekologicznych na najbliższe dekady, nie mówić o bioróżnorodności. To od jej zanikania zaczyna się tragedia naszej planety.

Często jest tak, że to, co wydaje się takie proste i oczywiste, niezniszczalne i dane raz na zawsze, w rzeczywistości jest kruche i kryje skomplikowaną rzeczywistość. Tak jest właśnie z bioróżnorodnością. Wiedzą o tym naukowcy, ekolodzy. Cieszymy się, że słyszymy śpiew kosa przed zmrokiem? Ale czy wiemy co zrobić, by nasze wnuki też mogły podziwiać ten śpiew? To może zależeć już od bardzo wielu rzeczy, okoliczności, sytuacji…

To może zależeć od naszej wiedzy. Im większa ona będzie, tym lepiej.

Dlatego trzeba trzeba uczyć się, jak ją – bioróżnorodność właśnie, wspomagać w życiu codziennym, w myśl hasła, które ma przyświecać pasjonatom, edukatorom, naukowcom i aktywistom podczas szczególnego, wyjątkowego pikniku:

A CO TY MOŻESZ ZROBIĆ DLA BIORÓŻNORODNOŚCI?

***

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku zaprasza na

XI Piknik Przyrodniczy „Bioróżnorodność. Poznaj by zachować”

który odbędzie się:

  • w dniu 7 czerwca w piątek w Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, ul. Polanki 51, w godz. 9.00 – 13.00,

[piątkowe wydarzenie na Facebooku – KLIKNIJ TUTAJ]

  • w dniu 8 czerwca w sobotę w Parku im. Ronalda Reagana w Gdańsku, w godz. 11:00 – 18:00.

[sobotnie wydarzenie na Facebooku – KLIKNIJ TUTAJ].

Jak zapewniają organizatorzy, na uczestników pikniku czeka moc edukacyjnych atrakcji.