Upadłość konsumencka. Kilka porad dla zadłużonych

Upadłość konsumencka. Kilka porad dla zadłużonych

Masz długi? Może powinieneś ogłosić upadłość konsumencką…

Upadłość konsumencka dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności finansowej. Spirala długów jest ciężka do pokonania. Zdarza się, że zadłużenie jest na tyle duże, że potrzebujemy pomocy Państwa w jego spłacie. W tym celu ogłaszamy upadłość konsumencką. Jest to kilku etapowy plan, który ma na celu wyciągniecie nas z długu. 

Opiera się między innymi na zajęciu majątku i kontroli spłaty zadłużenia na poszczególnych etapach. Każdy krok musi być przez nas zawarty w sprawozdaniach. Zanim ogłosimy jednak upadłość konsumencką, warto dowiedzieć się więcej na jej temat i mieć świadomość czego lepiej się wystrzegać.

Na czym polega upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to pomoc najbardziej zadłużonym osobom. Dzięki niej można uwolnić się od sporej części wszystkich zobowiązań w przypadku niewypłacalności. Procedura ma na celu zabezpieczenie należności wierzycieli. 

Możemy się więc spodziewać, że nasze mieszkanie, papiery wartościowe i drogie przedmioty zostaną częścią masy upadłościowej, która ma na celu spłatę zobowiązań. Podobnie jest z wynagrodzeniem. Minimalna wypłata netto wynosi 1600zł. Wszystko, co zarobimy powyżej pójdzie na poczet naszych długów.

Czego unikać w trackie zgłaszania upadłości?

Jeżeli nasze zadłużenie nas przerosło i decydujemy się na ogłoszenie upadłości, warto podejść do tego uczciwie. Nie należy ukrywać części naszych długów ani dodatkowych przychodów. Prędzej czy później, sąd się o tym dowie i może oddalić wniosek. W najgorszym wypadku odbierze on też prawo do upadłości na okres dziesięciu lat.

Umorzenie długu będzie dotyczyło tylko tych zobowiązań, które powstały przed złożeniem wniosku. Dlatego też nie można próbować brać w tym okresie dodatkowych kredytów czy chwilówek.

Czy sąd może odmówić ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Sąd ma jak najbardziej do tego prawo. Może to się zdarzyć w przypadku, kiedy będziemy próbowali oszukać we wniosku. Podobna sytuacja może mieć miejsce, jeżeli dług został zrobiony umyślnie. Najczęściej dzieje się tak, kiedy kupujemy zbędne i drogie dobra materialne jak na przykład auto. W oczach sądu będzie to próba wyłudzenia pieniędzy Państwa na spłatę swoich zobowiązań. Dług powstały przez leczenie chorób, będzie miał już inną opinię.

Odrzucenie wniosku o upadłość konsumencką ma miejsce również wtedy, kiedy prowadzimy działalność gospodarczą. Jako przedsiębiorca mamy inne zobowiązania wobec Państwa. Inaczej też przebiega proces upadłościowy. Takie kłamstwa szybko wychodzą na jaw i mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Upadłość konsumencka nie musi być końcem świata. Ma ona na celu pomóc nam, jeżeli nieświadomie wpadliśmy w spiralę zadłużenia. Państwo pomoże nam nie tylko w rozłożeniu płatności, ale ma ono również możliwość umorzenia części długu i wstrzymania egzekucji komorniczej. Dzięki temu mamy ułatwiony nowy start. Upadłość jest dużym doświadczeniem w życiu. Powoduje ona późniejszą świadomość na temat finansów i ich zagrożeń. Warto przed sądem postawić na szczerość i uczciwość, dzięki temu uzyskamy pomoc, jaką potrzebujemy.

Informacje zaczerpnięto ze strony – https://gautier.com.pl/upadlosc-konsumencka/