Upadłość konsumencka dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności finansowej. Spirala długów jest ciężka do pokonania. Zdarza się, że zadłużenie jest na tyle duże, że potrzebujemy pomocy Państwa w jego spłacie. W tym celu ogłaszamy upadłość konsumencką. Jest to kilku etapowy plan, który ma na celu wyciągniecie nas z długu.
Opiera się między innymi na zajęciu majątku i kontroli spłaty zadłużenia na poszczególnych etapach. Każdy krok musi być przez nas zawarty w sprawozdaniach. Zanim ogłosimy jednak upadłość konsumencką, warto dowiedzieć się więcej na jej temat i mieć świadomość czego lepiej się wystrzegać.
Na czym polega upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to pomoc najbardziej zadłużonym osobom. Dzięki niej można uwolnić się od sporej części wszystkich zobowiązań w przypadku niewypłacalności. Procedura ma na celu zabezpieczenie należności wierzycieli.
Możemy się więc spodziewać, że nasze mieszkanie, papiery wartościowe i drogie przedmioty zostaną częścią masy upadłościowej, która ma na celu spłatę zobowiązań. Podobnie jest z wynagrodzeniem. Minimalna wypłata netto wynosi 1600zł. Wszystko, co zarobimy powyżej pójdzie na poczet naszych długów.
Czego unikać w trackie zgłaszania upadłości?
Jeżeli nasze zadłużenie nas przerosło i decydujemy się na ogłoszenie upadłości, warto podejść do tego uczciwie. Nie należy ukrywać części naszych długów ani dodatkowych przychodów. Prędzej czy później, sąd się o tym dowie i może oddalić wniosek. W najgorszym wypadku odbierze on też prawo do upadłości na okres dziesięciu lat.
Umorzenie długu będzie dotyczyło tylko tych zobowiązań, które powstały przed złożeniem wniosku. Dlatego też nie można próbować brać w tym okresie dodatkowych kredytów czy chwilówek.
Czy sąd może odmówić ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Sąd ma jak najbardziej do tego prawo. Może to się zdarzyć w przypadku, kiedy będziemy próbowali oszukać we wniosku. Podobna sytuacja może mieć miejsce, jeżeli dług został zrobiony umyślnie. Najczęściej dzieje się tak, kiedy kupujemy zbędne i drogie dobra materialne jak na przykład auto. W oczach sądu będzie to próba wyłudzenia pieniędzy Państwa na spłatę swoich zobowiązań. Dług powstały przez leczenie chorób, będzie miał już inną opinię.
Odrzucenie wniosku o upadłość konsumencką ma miejsce również wtedy, kiedy prowadzimy działalność gospodarczą. Jako przedsiębiorca mamy inne zobowiązania wobec Państwa. Inaczej też przebiega proces upadłościowy. Takie kłamstwa szybko wychodzą na jaw i mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje.
Upadłość konsumencka nie musi być końcem świata. Ma ona na celu pomóc nam, jeżeli nieświadomie wpadliśmy w spiralę zadłużenia. Państwo pomoże nam nie tylko w rozłożeniu płatności, ale ma ono również możliwość umorzenia części długu i wstrzymania egzekucji komorniczej. Dzięki temu mamy ułatwiony nowy start. Upadłość jest dużym doświadczeniem w życiu. Powoduje ona późniejszą świadomość na temat finansów i ich zagrożeń. Warto przed sądem postawić na szczerość i uczciwość, dzięki temu uzyskamy pomoc, jaką potrzebujemy.
Informacje zaczerpnięto ze strony – https://gautier.com.pl/upadlosc-konsumencka/