Jak kupić dom?

Jak kupić dom?

Czym się kierować przy zakupie domu?

Marzeniem prawie każdej osoby jest to, aby stać się właścicielem domu. Przy tym jest to cel, który jest jak najbardziej do zrealizowania. Dodatkowo na przestrzeni lat można zauważyć, że znacznie bardziej rentowną opcją jest właśnie zakupić dom, nie zaś mieszkanie czy apartament. Stąd dobrze jest mieć informacje na temat tego, o czym trzeba pamiętać w trakcie kupna.

[materiał sponsorowany]

Jak kupić dom?
Źródło: dommoichmarzen.eu

Nierozważna jest wiara we wszystkie słowa płynące z ust osoby sprzedającej dany dom, dlatego podstawą jest ciągłe zachowywanie przezorności. Zachwalanie nieruchomości jest prostą praktyką mającą na celu po prostu jej sprzedanie. Stąd często trzeba samemu dbać o takie kwestie jak poproszenie o wycenę domu czy informacje na temat warunków zabudowania.

Stała czujność

W trakcie procesu kupowania domu istotne jest, abyśmy sprawdzili jego stan wewnętrzny. Wszystko dlatego, że w trakcie prezentacji może się wydawać satysfakcjonujący i spełniający nasze wymagania, natomiast pod względem technicznym – zawalać się pod każdym względem. Nie ma sensu zatem podejmować przedwczesną decyzję i nabyć dom, który i tak trzeba będzie kompleksowo wyremontować. Warto zwracać uwagę na następujące kwestie: rury, elektryka, stan kanalizacyjny czy fakt założenia linii telefonicznej.

Dokumentacja

Priorytetem w sprawie nieruchomości zawsze jest kwestia związana z dokumentacją. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zakupienia danego domu należy się jej przyjrzeć. Tylko dzięki wystarczającej dawce informacji unikniemy niepotrzebnych powikłań. Przede wszystkim należy mieć na uwadze księgę wieczystą, w której to zawarty jest aktualny stan prawny budynku. Pomaga przy tym w ustaleniu osób mających do niego prawa (oraz ich zakresu). Dostęp do niej można uzyskać w Sądzie Rejonowym. Przez to możemy sprawdzić, czy dom jest, przykładowo zadłużony.

Kwestia współwłaścicieli

Jak kupić dom? 1
Źródło: dommoichmarzen.eu

Bezwzględnie trzeba sprawdzić to, czy dom posiada kilku współwłaścicieli. Gdy mowa o pojedynczej osobie, to można odkupić wyłącznie jej udział w nieruchomości. W celu nabycia wszystkich niezbędne będzie stworzenie umowy z każdym poszczególnym udziałowcem. Sprawa zmienia się, gdy osoba sprzedająca jest w związku małżeńskim. Wówczas niezbędne jest sprawdzenie domu, a ściślej jego przyporządkowania do majątku wspólnego lub odrębnego.

Podsumowanie

Kupno takiej inwestycji, jaką jest dom, powinno przebiegać w sposób odpowiedzialny, ale i rzetelny. Łatwo sobie wyobrazić rozczarowanie osoby, która staje się posiadaczem miejsca, które nie spełnia wszystkich jej wymagań. Dlatego radzimy aby skorzystać z oferty sprawdzonego dewelopera jakim jest Dom Moich Marzeń!