Jak urządzić warsztat majsterkowicza w niewielkiej piwnicy?

Jak urządzić warsztat majsterkowicza w niewielkiej piwnicy?

Warsztat majsterkowicza nie musi zajmować dużej przestrzeni

Przydomowy warsztat majsterkowicza to marzenie niejednej osoby, której hobby jest wykonywanie drobnych napraw i robótek. Niektórzy rezygnują z warsztatu, ponieważ nie dysponują odpowiednim miejscem.

[materiał sponsorowany]

Jak urządzić warsztat majsterkowicza w niewielkiej piwnicy?
Źródło: regaly.biz

Warsztat majsterkowicza nie musi jednak zajmować dużej przestrzeni. Trzeba tylko odpowiednio ją zagospodarować i stworzyć funkcjonalne pomieszczenie. Idealnie nadaje się do tego piwnica, nawet gdy jest niewielkich rozmiarów.

Zanim przystąpimy do urządzania warsztatu, trzeba przemyśleć, jakie czynności będziemy w nim wykonywać. W ten sposób ocenimy, jakie narzędzia, akcesoria i gadżety będą nam potrzebne.

Solidny blat

Najważniejszym elementem warsztatu jest solidny blat do pracy. Zanim go zamontujemy, trzeba precyzyjnie ustalić wysokość, na jakiej blat ma się znaleźć. Od wysokości zamieszczenia blatu zależy nie tylko wygoda w czasie wykonywania pracy, ale też zdrowie kręgosłupa. Przy wyznaczaniu wysokości blatu należy też wziąć pod uwagę pozycję, w jakiej będziemy majsterkować. Jeżeli będzie to pozycja siedząca, należy postarać się o wygodne krzesło.

Półki lub regał

Oprócz stołu warsztat musi być wyposażony w praktyczne półki do przechowywania pojemników z narzędziami, gwoździami, śrubkami. Jeżeli przestrzeń warsztatu jest niewielka, półki można powiesić na ścianie nad blatem. Dysponując większą przestrzenią najlepiej zainwestować w metalowy regał do piwnicy, na którym będziemy przechowywać narzędzia i urządzenia o większych gabarytach.

Oświetlenie, ogrzewanie, wentylacja

Koniecznie należy zadbać o optymalne oświetlenie w warsztacie. Jeśli dochodzi tam niewiele światła dziennego lub nie dochodzi ono wcale, należy postarać się o solidne lampy. Poza tym większość prac będziemy wykonywać wieczorem, dlatego dodatkowe lampy są niezbędne w warsztacie.

Należy zwrócić uwagę też na bezpieczny dostęp do gniazdek elektrycznych. Konieczna jest też odpowiednia wentylacja warsztatu i docieplenie go szczególnie w okresie zimowym, by można było wykonywać prace, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Jeżeli pomieszczenie nie jest ogrzewane, warto postarać się o przenośny grzejnik.

Pamiętajmy, by warsztatu nie organizować obok miejsca, gdzie przechowujemy żywność. Warsztat to miejsce, w którym brud, kurz, nieprzyjemne zapachy są nieuniknione. Dlatego pomieszczenie warsztatowe powinno posiadać choćby niewielkie okno, aby można było wywietrzyć uporczywy zapach farb czy klejów.