Morze, góry czy jezioro – gdzie pojechać wiosną na wakacje z dzieckiem?

Morze, góry czy jezioro – gdzie pojechać wiosną na wakacje z dzieckiem?

Przeczytaj, zanim wybierzesz miejsce na wakacje z dzieckiem

Pomorze i Podhale – oba te miejsca mają swoich zwolenników. Miłośnicy morza i gór najczęściej podkreślają liczne korzyści, wynikające z pobytu w danych regionach. Wiosną nad morzem zauważalnie lepiej z pewności poczują się alergicy, ponieważ pylenie roślin w tym regionie jest mniejsze niż w innych częściach Polski. Z kolei pobyt w górach pomoże zmniejszyć dolegliwości, związane z górnymi drogami oddechowymi, a to wszystko dzięki olejkom eterycznym, które w okresie wiosennym wydzielają otaczające góry lasy sosnowe.

[artykuł sponsorowany]

Zwolennicy morza doceniają przede wszystkim możliwość plażowania, kąpieli i spacerów – nad morzem można znaleźć coś dla siebie o każdej porze roku. Ale Pomorze to nie tylko woda morska! Decydując się na wyjazd na Kaszuby, które znajdują się w tym samym regionie, można wyjechać nad jezioro – wakacje dla dzieci nad wodą są według niektórych rodziców o wiele lepsze dla małych dzieci i osób starszych, ponieważ nie wymagają od nich konieczności podejmowania wysiłku fizycznego, czego nie można powiedzieć o górskich spacerach, które wymagają nieco wysiłku nawet na najprostszych szlakach. Klimat górski będzie sprzyjał poprawieniu samopoczucia osób, cierpiących z powodu niedoczynności tarczycy, chorób serca, układu oddechowego oraz krążenia.

Wczasy w górach – dla kogo

Wczasy w górach dla dzieci? Szczególnie dla tych, które mają problemy z odpornością. Pobyt w górach, a w zwłaszcza w porze wiosennej i letniej, będzie dobry dla osób, zmagających się z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Lasy sosnowe, które otaczają góry, wydzielają olejki eteryczne, które korzystnie wpływają między innymi na procesy leczenie infekcji zatok. Wczasy w górach będą dobre dla zmagających się z alergią, gruźlicą, astmą oraz chorobami reumatycznymi. Wycieczek w góry powinny z kolei unikać osoby, cierpiące na migrenę, nadciśnienie, chorobę wieńcową czy niewydolność mięśnia sercowego.

Pogoda w górach, choć zmienna, jest nieco łagodniejsza niż nad morzem. Wczasy w górach to z pewnością dobry wybór dla zwolenników aktywnego wypoczynku oraz szeroko rozumianego outdooru. Choć zwolennicy gór twierdzą, że każda pogoda jest dobra na wycieczkę w górach, to lepiej z niej zrezygnować, gdy za oknem ulewa, a Tobie towarzyszy kilkulatek. Rodzice małych dzieci powinni dobrze wybrać noclegi na wakacje z dziećmi zarówno w górach, jak i nad morzem. Pozwoli to zadbać o alternatywę dla zabaw w niepogodę.

Jezioro – wakacje dla dzieci

Doskonałym połączeniem korzyści, wynikających z pobytu nad morzem i górach, są wczasy nad jeziorem. Klimat terenów nizinnych jest umiarkowany i nie wywołuje żadnych skrajnych reakcji organizmu. Podczas wakacji z dzieckiem nad jeziorem można rozkoszować się plażowaniem, kąpielami w wodzie oraz uprawianiem sportów wodnych, ale też zdecydować się na spacery po wydzielających olejki eteryczne lasach iglastych, gdzie można się skutecznie zrelaksować i odprężyć.

Pobyt nad jeziorem dobrze wpłynie na osoby, które mają problemy z narządami ruchu, ciśnieniem, chorobami dróg oddechowych czy układem krążenia. Wczasy nad jeziorem na nizinach nie są z kolei wskazane dla alergików i cierpiących na choroby reumatyczne.