Jaką torbę podróżną wybrać? Sprawdź, zanim kupisz

Jaką torbę podróżną wybrać? Sprawdź, zanim kupisz

Torba podróżna – mała czy duża, droższa czy tańsza – jaką wybrać?

Często podróżujesz i potrzebujesz nowej torby? Planujesz dalszy wyjazd i chcesz kupić torbę, w której Twoje rzeczy będą bezpieczne? Sprawdź, jak porównać torby podróżne i wybrać model odpowiadający Twoim potrzebom.

[artykuły sponsorowane]

Jaką torbę podróżną wybrać? Sprawdź, zanim kupisz
Źródło: globtroter.waw.pl/

Torby podróżne – rodzaje

Torby podróżne można podzielić przede wszystkim ze względu na rozmiar. Wyróżniamy bardzo pojemne trzykomorowe torby mieszczące wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy i podręczne torby przeznaczone na weekendowe wyjazdy. Na rynku dostępne są też małe torby w postaci kosmetyczek przeznaczonych na produkty do higieny lub drobne akcesoria. Specyficznym rodzajem toreb podróżnych są torbo-plecaki. Takie torby mogą być noszone na dwa sposoby – w ręku lub na plecach.

Torby podróżne mają od 30 do nawet 120 litrów pojemności, a wielkość konkretnego modelu jest jednym z najważniejszych parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Pojemność torby musisz zawsze dopasować do ilości zabieranego bagażu i rodzaju tego bagażu.

Torba podróżna na dłuższy wyjazd

Na dłuższe wyjazdy zabieramy zwykle większy bagaż. Im dalej jedziesz, tym najprawdopodobniej więcej rzeczy zabierzesz. W przypadku tygodniowych lub dłuższych wyjazdów najlepiej wyposażyć się w torbę o pojemności 100-120 litrów. Taka torba ma zwykle jedną główną komorę i dwie mniejsze komory boczne. Większość modeli ma też jedną lub dwie małe komory na jednym z dłuższych boków.

Wyróżniamy torby w kształcie cylindrycznym i w kształcie prostopadłościanu lub małe torby w kształcie rombu. Cylindryczna torba jest dobra przede wszystkim do przenoszenia ubrań, natomiast ta w kształcie prostopadłościanu sprawdzi się podczas przewożenia rzeczy zapakowanych w pudełkach o regularnych kształtach, np. pudełek z butami czy sprzętem elektronicznym.

Im większa jest torba, tym musi być solidniejsza. Nigdy nie decyduj się na wybór torby wykonanej z cienkiego materiału. Duże obciążenie może rozerwać delikatny materiał, a tego chyba nie chcesz? Im większa jest torba, tym bardziej powinna być wzmocniona. Dobra torba podróżna musi mieć:

– jedną długą i regulowaną rączkę;

– dwie krótkie rączki z rzepem lub zatrzaskiem (grube);

– wzmocniony spód;

– wewnętrzny wodoodporny materiał;

– grube zamki z możliwością zapinania w obie strony,

– plastikowe stopki.

Mocno obciążona torba podróżna z cienkimi rączkami może być bardzo uciążliwa w użytkowaniu. Takie rączki będą się dosłownie wrzynać w dłonie lub w ramię i na dłuższą metę noszenie takiej torby będzie właściwie niemożliwe. Trzeba unikać też toreb, w których dłuższa rączka nie jest regulowana i tych, w których nie da się połączyć ze sobą krótkich rączek.

Oglądając torbę, zwróć uwagę nie tylko na jej górną część, ale także na spód. W solidnych torbach znajdują się specjalne stopki, które uniemożliwiają stykanie się torby z podłożem, a tym samym chronią ją przed zabrudzeniem i zamoczeniem, np. na wilgotnym chodniku.

Solidną torbę można poznać już na pierwszy rzut oka. Wystarczy tylko zerknąć na zamki i dotknąć materiału. Im grubszy, tym lepiej. Ważny jest przede wszystkim splot. Jeśli splot materiału jest bardzo ciasny, to torba będzie odporniejsza na przemakanie.

Torba podróżna na weekendowe wyjazdy

W przypadku mniejszych toreb część wyżej wymienionych elementów ma znaczenie, a inne nie. Małe torby zwykle nie są wyposażone w stopki, a ich rączki są węższe. Podczas krótkich wyjazdów przeważającą część bagażu mogą stanowić gadżety, np. aparat, statyw, ładowarki, laptop itp. dlatego warto wybrać torbę z możliwie jak największą liczbą przegródek. Polecane są szczególnie modele ze wzmocnionymi częściami plecowymi.

Ceny toreb podróżnych – lepsza droższa, czy tańsza?

Budżet, jaki chcesz przeznaczyć na zakup torby podróżnej, powinien być uzależniony od częstotliwości Twoich podróży i sposobu podróżowania. Im częściej wyjeżdżasz, tym lepszą musisz mieć torbę. Wyjeżdżając okazjonalnie, właściwie nie ma sensu inwestować w drogą torbę, bo najzwyczajniej świecie taki model najwięcej czasu spędzi w… szafie.

Jeżeli podróżujesz zwykle własnym samochodem i masz torbę zawsze „na oku”, to nie ma konieczności inwestowania w drogi model. Inaczej sprawa wygląda w przypadku podróży samolotem czy autokarem. Wtedy torba jest przez dłuższy czas poza Twoją kontrolą, a jej załadunkiem i rozładunkiem zajmują się inni ludzie, więc lepiej, żeby była jak najmocniejsza.

Jeśli chcesz kupić solidną, ale jednocześnie tanią torbę podróżną, odwiedź sklep z walizkami Globtroter. Sklep sprzedaje torby polskiej marki Globtroter specjalizującej się w produkcji toreb i walizek podróżnych. Pełną ofertę sklepu znajdziesz pod adresem www.globtroter.waw.pl.