Kółka gimnastyczne - zalety i wady 1

Kółka gimnastyczne – zalety i wady

Obręcze do ćwiczeń gimnastycznych. Jakie wybrać?

Sprzęt sportowy w postaci obręczy zawieszonych na sali treningowej może stanowić wyzwanie dla wielu ćwiczących. Warto więc mieć szacunek i pewnego rodzaju dystans do form treningu na kółkach gimnastycznych. Jest to bowiem sprzęt polecany osobom o dobrej kondycji ruchowej, silnych mięśniach i świadomości swojego ciała wynikającej np. z pracy na drążku. Początkujący powinni więc zadbać o zdobycie formy i dopiero przystąpić do obręczy gimnastycznych.

 

Kółka gimnastyczne - zalety i wady
Źródło: thornfit.pl

 

Rodzaje ćwiczeń na obręczach

Kółka gimnastyczne mogą mieć podobne zastosowanie co drążek i można na nich wykonywać proste podciągnięcia lub ćwiczenia angażujące mięśnie ramion, pleców, klatki piersiowej i brzucha. Przykładem jest podciągnięcie z wykonaniem pompki szwedzkiej.

W zwisie można wykonywać również pionowe unoszenia nóg, brzuszki skośne lub poziome nożyce, dla zaangażowania mięśni brzucha.

Zalety i wady ćwiczeń na kółkach gimnastycznych

Wśród wad programu treningowego na kółkach gimnastycznych można wymienić jego trudność dla osób początkujących i niezwiązanych ze sportem. A także, w przypadku braku odpowiedniego przygotowania, możliwość wystąpienia kontuzji lub uszkodzeń ciała. Jeżeli jednak zachowa się wymagane zasady bezpieczeństwa, ćwiczenia przy użyciu obręczy, będą generować wyłącznie pozytywne efekty. Za sprawą precyzji wykonywanych ruchów a także zaangażowania wielu partii mięśniowych, ukształtować można poczucie równowagi i odpowiednią koordynację ruchową. Z upływem czasu wzmocnieniu ulegną mięśnie i wzrośnie ich siła, co kolejno będzie mieć przełożenie na lepsze warunki ciała i swobodę w siłowej pracy na sali treningowej i w codzienności. Zadbane mięśnie gwarantują także stabilizację stawów i chronią cały organizm przed urazami i możliwością wystąpienia kontuzji kręgosłupa. Warto więc w odpowiedzialny sposób podjąć wyzwanie związane z treningiem wspartym o ćwiczenia na kółkach gimnastycznych. Pozytywne efekty będą bowiem zaskakujące ze względów wizualnych, w postaci idealnie wyprofilowanej i zdrowej sylwetki, a także siły mięśni.