"Podróż. Zdroje Raduni". Zobacz film!

„Podróż. Zdroje Raduni”. Zobacz film! [PREMIERA]

Tytułowa „Podróż” jest okazją do czynienia porównań i wskazywania na to, jak Kaszuby zmieniły się w ciągu ostatniego stulecia.

Film przedstawia podróż, jaką odbył Tomasz Słomczyński, od Gdańska do Złotej Góry k. Kartuz, przez Rutki k. Żukowa, Kartuzy, Chmielno, Zawory, Ręboszewo. Jest to podróż w przestrzeni i czasie – reporter kieruje się w wędrówce przewodnikiem „Zdroje Raduni” Aleksandra Majkowskiego z 1913 roku. Tym samym tytułowa „Podróż” jest okazją do czynienia porównań i wskazywania na to, jak Kaszuby zmieniły się w ciągu ostatniego stulecia.

Podróż rozpoczyna się w bibliotece Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie – od studiowania przewodnika sprzed wieku. Dalej reporter, już z fotokopiami „Zdrojów Raduni” będzie przemierzał kaszubską ziemię.

Zaczyna wędrowanie od przejażdżki PKM-ką, wsiada do pociągu w Gdańsku-Wrzeszczu. Pierwszy przystanek: Most w Rutkach i pogawędka z miejscowym wędkarzem. To, co robią tu młodzi ludzie, na tym moście, to –  zdaniem pana Sławka, „tragedia”.

Jak wyglądało to miasto, gdy Majkowski wysiadał z pociągu w 1913 roku? To pytanie reporter zadaje Barbarze Kąkol, dyrektorce Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Chwilę później, siedząc w stallach w kartuskiej kolegiacie, tłumaczy, dlaczego autor przewodnika „Zdroje Raduni” niespecjalnie lubił kartuzów, którzy wszakże mieli swoje zasługi dla rozwoju cywilizacyjnego tej ziemi.

I dalej… Gdzieś pomiędzy Kartuzami i Łapalicami, pośrodku lasu rozlegają się niekiedy zawodzące głosy kobiet. I wcale to nie są duchy. To skąd się biorą te głosy pośród drzew?

O „fabrykantach wierszy” będzie mowa na Górze Tamowej, a w Chmielnie usiądziemy w nowoczesnym kinie studyjnym by wysłuchać opowieści o truskawce. Dyrektorka GOKSiR, Edyta Klasa wytłumaczy także, co wspólnego ze wsią miały niegdyś gwiazdy filmowe.

Następnie popatrzymy na wieś, która przed laty wydawała się jedną z najpiękniejszych na całych Kaszubach. Nawet wtedy „chciwa dłoń przedsiębiorczego człowieka” sięgała do Zawór. A dziś? Dzisiaj dalsza droga może wymagać skoków przez płotki.

Reporter żegna się z widzami schodząc ze Złotej Góry, idąc gdzieś w kierunku Ostrzyc.

„Czy Aleksander Majkowski byłby uradowany widząc to, czego ja doświadczyłem podczas swojej podróży?”- na to – ostatnie, pytanie zadane przez Tomasza Słomczyńskiego – rzecz jasna – nie znajdziemy odpowiedzi.

***

Scenariusz i reżyseria: Tomasz Słomczyński, Piotr Emanuel Dorosz

Zdjęcia, montaż, dźwięk: Piotr Emanuel Dorosz

Produkcja: Magazyn Kaszuby, Isaan Ostrzyce

OBEJRZYJ FILM „PODRÓŻ. ZDROJE RADUNI”