Przedłużki czy widły do wózka widłowego? - zobacz co lepiej wybrać!

Przedłużki czy widły do wózka widłowego? – zobacz co lepiej wybrać!

Jak dobrać widły do wózka jezdniowego?

Widły w wózkach jezdniowych to najbardziej charakterystyczny, definiujący je element przynależący do tych pojazdów. W większości modeli wózków widłowych mogą być stosowane wymiennie z innego typu osprzętem. Jakie widły dostępne są obecnie na rynku? Jak określić jakie są potrzebne do wózka jezdniowego? I kiedy wybrać przedłużki do wideł? Tego i wiele więcej dowiecie się z poniższego artykułu!

[materiał sponsorowany]

Widły do wózka widłowego to wykonane ze stali elementy, o charakterystycznym i dobrze znanym kształcie litery “L”. Używane są głównie w wózkach jezdniowych podnośnikowych (takich jak dostępne tutaj wózki widłowe spalinowe, czy tu – wózki widłowe elektryczne) w celu unoszenia oraz transportowania palet ładunkowych. Istnieje co najmniej kilka rodzajów palet, jakie na codzień obsługują wózki widłowe:

 • euro palety (palety otwarte);
 • palety zamknięte;
 • palety dwuwejściowe;
 • palety czterowejściowe.

Rozstaw wideł w wózkach jest całkowicie regulowany, dzięki czemu mogą one dostosować się do konkretnego typu palety, tak aby bezpiecznie i stabilnie unieść ładunek.

Popularne rodzaje wideł do wózków widłowych

Widły do wózków mogą różnić się między sobą przede wszystkim długością lub sposobem ich mocowania na karetce. W pierwszym przypadku długości zależą od producentów wideł, natomiast w drugim – jeśli bierze się pod uwagę różne typy mocowania wideł na karetce, można wyróżnić:

 • standardowe widły zawieszane na karetce;
 • przykręcane widły;
 • powlekane widły;
 • zaczepiane widły;
 • wysuwane widły.

Poza tymi modelami, wyróżnić można także inne rodzaje specjalistycznych wideł, które zastosowanie znajdują w najbardziej wymagających branżach, są to m. in: widły o antypoślizgowej powierzchni, widły teleskopowe czy widły wyposażone w zaawansowane systemy ważące. Jednak w ofercie producentów można znaleźć nie tylko tradycyjne widły do wózków widłowych, ale także… przedłużki do wideł.

Czym są przedłużki do wideł?

Przedłużki do wideł to elementy pozwalające bez potrzeby zakupu nowych wideł, na zmianę długości roboczej osprzętu. Istnieją dwa typy przedłużek:

 • pełne (które wykonuje się z profilu zamkniętego);
 • puste ( które wykonywane są z profilu otwartego).

Przedłużki do wideł pełne, dzięki swej budowie, są znacznie trwalsze i bardziej wytrzymałe. Nie zużywają się tak szybko jak przedłużki puste, ale co oczywiste – ich cena jest także nieco wyższa.

Kiedy wybrać nowe widły a kiedy tylko przedłużki?

Każde przedsiębiorstwo stara się na tyle rozsądnie dysponować budżetem, aby z głową kontrolować wszystkie wydatki. Posiadając wózek widłowy, którego widły są za krótkie, warto zastanowić się nad optymalnym rozwiązaniem, jakie pozwoli na efektywne wykorzystywanie posiadanego sprzętu. W tym celu można wybrać pomiędzy:

1. zakupem nowym dłuższych wideł do wózka widłowego,

2. zakupem przedłużek na obecnie posiadane widły.

Kiedy zdecydować się na pierwsze, a kiedy na drugie rozwiązanie?

Kupno nowych wideł do wózka zaleca się, gdy przewidywane prace na dłuższych widłach mają trwać dłużej (tzn zakup będzie opłacalny) lub gdy obecne widły są tak bardzo zużyte, że wymagają wymiany (w dalszej części artykułu zaprezentujemy, jak ocenić stopień zużycia wideł do wózka widłowego).

Zakup przedłużek do wideł jest lepszym rozwiązaniem, gdy większa długość robocza wideł potrzebna jest sporadycznie lub gdy operator wózka widłowego w trakcie jednego dnia musi kilkukrotnie “zmieniać” długość wideł obsługując sztaplarkę (Chcesz wiedzieć więcej o tym, czym są sztaplarki? Sprawdź tutaj).

Kiedy trzeba wymienić widły w wózku widłowym?

Bardzo ważne jest dbanie o prawidłowy stan wideł do wózka widłowego. Tym bardziej, iż poziom ich zużycia sprawdzany jest podczas regularnych kontroli inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego. Widły w wózku widłowym:

 • powinny posiadać dokument nazywany Świadectwem Zgodności. Dane w nim zawarte muszą koniecznie być identyczne z informacjami, które widnieją na samych widłach (chodzi tu o dane dotyczące m.in: wymiarów wideł, maksymalnego udźwigu przypadającego na jedną widłę, numeru seryjnego, daty produkcji i miejsca pochodzenia);
 • muszą być w dobrym stanie technicznym, nie posiadać widocznych uszkodzeń, pęknięć itp; ich zużycie powinno być mniejsze niż 10% pierwotnej grubości, ale nie więcej niż 5 mm; nie powinny być poddawane żadnym przeróbkom, spawaniu itp.;
 • koniecznie muszą być stabilnie przymocowane. Wszelkie usterki, wadliwy montaż itd. mogą skutkować uszkodzeniem towaru lub nawet spowodowaniem wypadku;
 • powinny być właściwie dobrane. Niemożliwe i nieprawidłowe jest zamontowanie wideł do wózków widłowych przeznaczonych na inną niż występująca, klasę karetki. Dlatego tak ważne jest prawidłowe określenie klasy oraz typu karetki wózka widłowego.

Jak określić klasę karetki wideł?

W celu określenia klasy karetki wideł należy dokonać kilku niezbędnych pomiarów. Tylko ich właściwe przeprowadzenie umożliwi prawidłowy dobór odpowiedniej klasy karetki wideł. Na grafice poniżej prezentujemy miejsca pomiarowe, gdzie:

H1 – wyraża długość (w milimetrach) od dolnego zaczepu górnego mocowania widły do dolnej krawędzi widły

H2 – odpowiada długości (tak jak w poprzednim przypadku) od dolnego zaczepu górnego mocowania widły do wierzchu dolnego mocowania widły.

Widły do wózków widłowych
Widły do wózków widłowych. Źródło: cesab.pl

Po dokładnym wyznaczeniu powyższych wartości, należy porównać je bezpośrednio z tabelą poniżej, która pomoże podczas szacowania tego, jaką klasę karetki wideł należy podać wybierając nowe widły do wózka widłowego.

Klasa karetki wideł
Klasa karetki wideł. Źródło: cesab.pl

Klasę karetki wideł określa się w celu zakupu dobrze dobranych wideł, natomiast warto wiedzieć także, jakie informacje i dane potrzebne są do zakupu przedłużek do wideł.

Na co zwrócić uwagę wybierając przedłużki do wideł?

Dobór właściwych przedłużek do wideł nie jest nadmiernie skomplikowany. W trakcie zakupu należy zwrócić uwagę na:

 • wybór sprawdzonej firmy;
 • jakość wykonanego elementu;
 • szerokość przedłużki w stosunku do widły;
 • maksymalną dopuszczalną długość przedłużki.
Na co zwrócić uwagę wybierając przedłużki do wideł
Na co zwrócić uwagę wybierając przedłużki do wideł. Źródło: cesab.pl

Zaleca się, aby w przypadku maksymalnej długości przedłużki, wyznaczać ją, biorąc pod uwagę długość widły, na jaką będzie założona. W tym przypadku, długość widły powinna stanowić podporę dla przedłużki w postaci minimum 60% właściwej długości wideł.

Poniżej prezentujemy tabelę, w której bezpośrednio można porównać długość wideł zamontowanych na karetce z dopuszczalną dla nich maksymalną długością przedłużki.

Podsumowanie

Popularne rodzaje wideł do wózków widłowych
Popularne rodzaje wideł do wózków widłowych. Źródło: cesab.pl

Widły do wózków widłowych stanowią bardzo ważny element całego pojazdu. Są zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym osprzętem, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Wybierając widły do wózka widłowego należy zwrócić uwagę na to, aby były one prawidłowo dobrane, dobrej jakości oraz trwałe. Tak samo w przypadku przedłużek do wózków widłowych – należy szczególnie zadbać o ich właściwy rozmiar oraz dokładne wykonanie. Tylko prawidłowe dobranie oraz montaż wideł do wózka oraz przedłużek gwarantuje bezpieczną i wydajną pracę wózka jezdniowego.