Podróżniczy savoir-vivre – jak się zachowywać na wakacjach?

Podróżniczy savoir-vivre – jak się zachowywać na wakacjach?

Wraz z gdańskim Hotelem Długi Targ przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć gaf i nieprzyjemności na wakacjach.

Każda podróż to czas niezwykły, który kojarzy nam się głównie z gromadzeniem nowych doświadczeń i wspomnień. Nie wszyscy turyści zdają sobie jednak sprawę z tego, jak należy się zachować na wyjeździe w obce miejsca. Czy wiedza ta jest wiedzą tajemną? Niekoniecznie.

[materiał sponsorowany]

Wraz z gdańskim Hotelem Długi Targ, który jest partnerem tego artykułu, przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć gaf i nieprzyjemności na wakacjach.

Szanuj miejsca, do których się wybierasz

Nieważne czy zwiedzasz świątynie, surfujesz na wybrzeżu, czy wędrujesz górskimi szlakami – w każdym z tych miejsc panują pewne zasady, które koniecznie powinieneś przestrzegać. Ich zdecydowana większość to proste komunikaty, które mówią o tym, co robić, a czego nie robić. Tego typu kodeksy można po prostu przestrzegać przez zachowanie ciszy i bycie uprzejmym. Osoby dobrze wychowane zazwyczaj nie mają z tym problemu.

Obowiązkowo stosuj się do znaków i zakazów – w większości przypadków mają one bardzo dobre uzasadnienie. Niezłym przykładem może być zakaz wykonywania fotografii np. w galeriach sztuki. Dobrym pomysłem jest respektowanie także i innych zasad, np. dress code’u w miejscach świętych.

Podróżniczy savoir-vivre – jak się zachowywać na wakacjach? 1
Źródło: hoteldlugitarg.pl

Zrób rozeznanie przed wyjazdem

Punkt ten jest szczególnie ważny w przypadku, gdy wybieracie się za granicę – podróżując ze stolicy do Gdańska, raczej nie przeżyjecie szoku kulturalnego. Inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku wyprawy na wschód lub inne części świata – tam nawet pokazanie komuś kciuka w geście sukcesu może skończyć się nieprzyjemnie!

Miłym gestem może być także nauczenie się kilku prostych zwrotów w języku kraju, do którego planujesz wyjechać. Z pewnością Twój akcent będzie nieznośny, ale będziesz miał szansę ułatwić pracę kilku osobom, które spotkasz na swojej drodze, np. kelnerkom.

Pozostaw po sobie porządek

Oczywiście śmiecić nie powinieneś w żadnym miejscu, w którym się znajdujesz. Jest to jednak szczególnie ważne tam, gdzie obce są Ci obowiązujące prawa. Na niektórych terytoriach może się to skończyć wysokim mandatem lub pobytem w więzieniu. Chyba nie w taki sposób planujesz spędzić swój urlop?

Podróżniczy savoir-vivre – jak się zachowywać na wakacjach? 2
Źródło: hoteldlugitarg.pl

Pamiętaj, by w dobrym stanie pozostawić po sobie także hotelowy pokój. Jego zniszczenie, zaśmiecenie lub zanieczyszczenie nie tylko może wiązać się z koniecznością zapłaty za wyrządzone szkody, ale też świadczy po prostu o złym wychowaniu i braku szacunku. Sam chyba nie chciałbyś mieszkać w pokoju po kimś, kto urządził w nim raban?

Podsumowanie

Wydawać by się mogło, że każdy z nas ma podstawowe pojęcie o zasadach życia w społeczeństwie. Niestety, nadal zbyt często złe zachowania można zaobserwować ze strony naszych rodaków będących turystami. Czy przynoszenie wstydu własnej osobie jest wystarczającą karą? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Tobie.