Firany i zasłony do pokoju z aneksem

Firany i zasłony do pokoju z aneksem

Jak dobrać firanki do kuchni otwartej na salon, by dekoracja kuchennego okna pasowała do całości pomieszczenia?

Kuchnia połączona z salonem to najbardziej popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie i mieszkaniach 2-3 pokojowych. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalizację przestrzeni i daje domownikom większe poczucie bliskości niż osobna, mała i często ciasna kuchnia. Jak dobrać firanki do kuchni otwartej na salon, by dekoracja kuchennego okna pasowała do całości pomieszczenia?

[materiał sponsorowany]

Firany i zasłony do pokoju z aneksem
Źródło: firaneo.pl

Najnowsze wzory firan i zasłon pasujące do pokoju z aneksem kuchennym

Aranżacja przestrzeni, w której kuchnia jest otwarta na salon, tylko pozornie jest prosta. W praktyce, musimy połączyć jednym stylem dwa pomieszczenia o bardzo różnej funkcjonalności. Jak to zrobić, by całość pomieszczenia była gustowna i wygodna? Dwa najbardziej popularne rozwiązania przedstawiamy poniżej:

Styl komplementarny–kuchnia + salon w tym samym stylu

W takiej aranżacji, zwraca się uwagę na to, by meble i wszystkie dodatki tworzyły spójną całość, która stanowi jedno przenikające się wnętrze. Całe pomieszczenie traktuje się jako jedną przestrzeń. W takim wnętrzu stosuje się te same barwy, a wszystkie meble są w jednym stylu – niezależnie od tego, czy są to meble kuchenne, czy pokojowe. Przy takim rozwiązaniu również wszystkie elementy dekoracyjne muszą być ze sobą spójne. Dotyczy to również dekoracji okna. Firanki w oknie kuchennym i salonie są zatem wykonane z tego samego materiału i mają identyczną długość. Ponieważ w kuchni najbardziej praktyczne są firany do parapetu, w oknach pokojowych również stosuje się tę samą długość. Firanka kuchenna powinna być łatwa w praniu i utrzymywaniu w czystości. Z tego powodu, jeśli wybieramy te same firany do kuchni i do salonu, warto skupić się na takich, które łatwo pielęgnować – np. firanach żakardowych czy lekkich firanach z kreszu.

Styl nawiązujący— kuchnia i salon ze wspólnymi akcentami

W takim rozwiązaniu, kuchnia jest zdecydowanie wyodrębniona z salonu. Mimo iż oba pomieszczenia stanowią wspólną przestrzeń, ważne jest oddzielenie ich funkcyjnie. Robi się to na ogół stołem w formie baru bądź oddzielając przestrzeń dzienną kanapą czy narożnikiem. Obie części pomieszczenia są dopasowane kolorystycznie, ale nie muszą być urządzone dokładnie w tym samym stylu – mogą luźno do siebie nawiązywać. Przykładem jest tu rustykalna kuchnia z sielskim salonem czy skandynawski salon z lekko prowansalską kuchnią.
Dekoracja okien w takim pomieszczeniu również do siebie nawiązuje, ale nie musi być identyczna. Firany mogą być zazdrostkami wykorzystującymi ten sam motyw pojawiający się na tradycyjnych firanach w salonie. Można też – jeśli korzystamy z firan na metry– samodzielnie wykonać zazdrostki z firany kupionej do salonu.

Jakich firan do kuchni unikać, jeśli będzie ona otwarta na salon?

Nie zawsze dobrym pomysłem będą firany z kolorowymi nadrukami. Nawet jeśli będą pasować do dominujących w pomieszczeniu kolorów, nadruki będą przyciągać uwagę i mogą niewłaściwie rezonować z pozostałymi dekoracjami.
Z przyczyn praktycznych lepiej również nie stosować w kuchni firan z mocno nasiąkających zapachem materiałów, które trudno utrzymać w czystości (np. woal). Jeśli koniecznie chcemy mieć w otwartym salonie firany z woalu, to w kuchni zdecydujmy się jedynie na krótsze lambrekiny.