Kocioł 5 klasy - inwestycja z myślą o Twoim portfelu i środowisku naturalnym

Kocioł 5 klasy – inwestycja z myślą o Twoim portfelu i środowisku naturalnym

Restrykcyjne wymogi, związane z emisją spalin, wymusiły na producentach opracowanie nowej technologii kotłów grzewczych

Oferta kotłów CO 5 klasy w Polsce stale rośnie. Mamy do czynienia ze wzrostem nie tylko technologii produkcji pieców grzewczych, ale również wymogów dotyczących środowiska naturalnego. Degradacja naszego lokalnego ekosystemu postępuje w sposób dający powody do obaw. Stąd też liczba certyfikatów i oznaczeń ekologicznych kotłów centralnego ogrzewania. Warto zatem zaznajomić się ze szczegółami dotyczącymi wymagań emisji, jakie przed piecami grzewczymi stawia prawo.

[materiał sponsorowany]

Certyfikowane kotły CO 5 klasy

Odpowiednia certyfikacja w przemyśle jest czynnikiem, który odróżnia jakościowe produkty od tanich podróbek. Wybierając polskiego producenta kotłów CO warto zatem sprawdzić, czy jego produkty sygnowane są takim znakiem. Aktualnie obowiązujący podział, który wprowadzono w 2012 r. , uznaje tylko 3 kategorie kotłów centralnego ogrzewania: 3, 4 i 5 klasy. Bardzo restrykcyjne wymogi, związane z emisją spalin, wymusiły na producentach opracowanie zupełnie nowej technologii kotłów grzewczych – jedną z takich firm jest Producent Kotłów CO z Pleszewa – www.kotly-bialek.pl.

Kocioł 5 klasy - inwestycja z myślą o Twoim portfelu i środowisku naturalnym
Fot. Nowoczesne kotły 5 klasy. Źródło: kotly-bialek.pl

Kocioł 5 klasy posiada minimalną sprawność cieplną na poziomie 88%. Musi on spełniać także wymogi dotyczące emisji pyłów, dwutlenku węgla i OGZ, czyli gazowych związków organicznych. Kocioł 5 klasy musi przejść testy w wyspecjalizowanym instytucie badawczym, który nadaje mu certyfikat. Niestety nie brakuje na rynku kotłów CO, które reklamują się jako piece grzewcze 5 klasy, a w rzeczywistości nie posiadają żadnej dokumentacji, potwierdzającej tę klasę urządzenia.

Oprócz spełnienia wymogów Normy PN-EN 303-5:2012 kotły centralnego ogrzewania 5 klasy mogą posiadać dodatkowy certyfikat, który potwierdza spełnienie zapisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2009/125/EC, czyli tzw. Ecodesign. Do wcześniejszych poziomów emisji, dochodzą tutaj wymagania związane z tlenkami azotu oraz efektywnością energetyczną kotła CO (jest to różnica pomiędzy sprawnością urządzenia, a zużyciem energii elektrycznej). Choć dzisiaj wydaje się to urządzeniem typu premium, to od 2020 r. w sprzedaży będą mogły być wyłącznie kotły V klasy, które spełniają wymogi Ekodesign.

Jakie korzyści z kotła CO 5 klasy?

Do zalet należy zaliczyć ekologiczne działanie kotła CO. Mniejsza degradacja ekosystemu to działanie z myślą o naszych dzieciach i wnukach. Jednostkowy, wyższy koszt pieca grzewczego 5 klasy to dobra inwestycja w aspekcie przyszłościowym – wysoka sprawność grzewcza, to niskie koszty dla domu. Nowoczesne kotły CO na ekogroszek, które posiadają w pełni zautomatyzowany system z podajnikiem, pozwalają domownikom ogrzewać swój dom praktycznie bez doglądania urządzenia. Oszczędne kotły CO 5 klasy potrafią pracować na jednym zasypie nawet do 10 dni – wystarczy ustawić oczekiwaną temperaturę, a urządzenie dalej będzie pracować w pełni samodzielnie.