Festiwal Mitologii Słowiańskiej w Owidzu - polecamy! [NASZ PATRONAT] 2

Festiwal Mitologii Słowiańskiej w Owidzu – polecamy! [NASZ PATRONAT]

Muzyka, jarmark, warsztaty, inscenizacje. Festiwal Mitologii Słowiańskiej

W dniach od 24 do 26 sierpnia na terenie Grodziska Owidz koło Starogardu Gdańskiego odbędzie się Festiwal Mitologii Słowiańskiej. W programie wydarzenia przewidziane są inscenizacje dawnych obrzędów, wykłady, warsztaty, koncerty, rekonstrukcje historyczne, debaty, promocje wydawnictw i gier inspirowanych wierzeniami dawnych Słowian, wystawa grafiki, a także jarmark rękodzieła, opowiadanie mitów i legend oraz przedstawienie choreograficzne. Dla dzieci przewidziana jest festiwalowa Strefa Małego Słowianina.

Grodzisko Owidz od blisko 10 lat promuje historię i kulturę wczesnego średniowiecza. Od nieco ponad roku na jego terenie działa także pierwsze i jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Kultura duchowa dawnych Słowian stała się dominującym wątkiem w działalności placówki z Owidza, czym wyróżnia się ona spośród wielu innych zrekonstruowanych wczesnośredniowiecznych osad i grodów, prowadzących działalność edukacyjną i kulturalną. Kolejnym przedsięwzięciem, którego celem jest popularyzacja wiedzy o wierzeniach i obrzędowości dawnych Słowian jest Festiwal Mitologii Słowiańskiej.

Obejrzyj film:

https://www.facebook.com/MuzeumMitologiiSlowianskiej/videos/1974465476172639/?hc_ref=ARRTB_2hV61a0-YyIF0BYA_xpmH_193ZRQ1ho7XjyKNzNrhzNiSzuRrSpp0RnX0WCN0

Mocne kaszubskie akcenty

Festiwal rozpocznie się w piątek, 24 sierpnia, o godzinie 16:00. Po uroczystym otwarciu imprezy odbędzie się inaugurujący wykład nt. ręczników obrzędowych w kulturze Słowian Wschodnich. Zaraz po nim przewidziane jest kolejne wystąpienie, tym razem prezentujące kaszubskie bóstwa i demony.Opowie o nich Tomasz Słomczyński, redaktor naczelny Magazynu Kaszuby.

Festiwal Mitologii Słowiańskiej w Owidzu - polecamy! [NASZ PATRONAT] 1
Źródło: Muzeum Mitologii Słowiańskiej
Zobacz film: Tomasz Słomczyński opowiada o demonach kaszubskich bagien:

 

Oprócz tego, w sobotę 25 sierpnia na scenie odbędzie się inscenizacja kaszubskiego obrzędu ścinania kani.

Ścinanie kani. Zamiast puszczać wianki zetnijmy jej łeb

Ale nie tylko po kaszubsku… Po słowiańsku!

Piątkowy wieczór zakończy się koncertowo. Wystąpią Delira & Kompany, ROD oraz Fifidroki. W sobotę, 25 sierpnia, festiwalowe aktywności rozpoczną się o godz. 11:00 i potrwają nieprzerwanie do godz. 22:00. Uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć inscenizacje obrzędów – oprócz wspomnianego ścinania kani, również:  swadźby (zaślubin), postrzyżyn i zaplecin (obrzędy inicjacyjne). Będą mogli wziąć też udział w zaplanowanych warsztatach dawnych rzemiosł. Przez cały dzień na terenie zrekonstruowanego wczesnośredniowiecznego grodu działać będą Strefa Gier i Książek, Strefa Małego Słowianina oraz Strefa Rekonstrukcji Historycznej. Z opowieściami o słowiańskich mitach i demonach zaprezentuje się też Karawana Opowieści. Na podgrodziu odbywać się będzie jarmark rękodzieła. Nie zabraknie także wykładów nt. słowiańskiej mitologii. O godz. 17:00 rozpoczną się występy na scenie owidzkiego amfiteatru: zaprezentuje się trzydziestoosobowa grupa taneczna ze spektaklem „Marzanna i Jaryło”, zaś chwilę później koncertować będą Tomáš Kočko & Orchestr z Moraw oraz Percival Schuttenbach.

Festiwal Mitologii Słowiańskiej. Informacje praktyczne, kontakt

W przedsprzedaży karnet uprawniający do udziału w całym Festiwalu Mitologii Słowiańskiej kosztuje 50 zł, zaś bilet jednodniowy 20 zł. W czasie trwania wydarzenia ceny te wynosić będą analogicznie 70 zł i 30 zł. Warto zatem z wyprzedzeniem dokonać zakupu. Opłata za korzystanie z pola namiotowego wynosi 7 zł za osobę na dzień. Z wszelkich opłat zwolnione są dzieci do lat 14.

Przedsprzedaż karnetów i biletów: tutaj

Oprócz możliwości rozbicia namiotu na terenie festiwalu, możliwe jest także zakwaterowanie się w którymś z okolicznych hoteli, hosteli lub agroturystyce. Listę obiektów noclegowych organizatorzy udostępnili na profilu wydarzenia.

Noclegi: tutaj

Kontakt z organizatorem festiwalu:

Radosław Sawicki, Grodzisko Owidz i Muzeum Mitologii Słowiańskiej
tel. 660040248.