Teatrzyk w Chmielnie. W roli głównej artystka Irena Brzeska 1

Teatr rzeźby w Chmielnie. W roli głównej Irena Brzeska

To nie tylko atrakcja dla dzieci, ale i świetna okazja do tego by spotkać się z uznaną na Kaszubach artystką.

Teatr rzeźby w Chmielnie – to wydarzenie warte jest polecenia. Odbywa się w każdy wtorek, o 11.00 – do końca sierpnia, w budynku Informacji Turystycznej w Chmielnie.

Irena Brzeska, znana na Kaszubach twórczyni ludowa prezentuje kaszubskie legendy. Robi to przy pomocy własnoręcznie wyrzeźbionych marionetek i samego teatru – ceny i scenografii. Po przedstawieniu dzieci mogą spróbować własnych sił… Zresztą widać wszystko na zdjęciach.

Teatrzyk w Chmielnie. W roli głównej artystka Irena Brzeska 1
Irena Brzeska, teatr rzeźby w Chmielnie. Fot. Edyta Słomczyńska/Magazyn Kaszuby

Wtorkowe spotkania są doskonałą okazją do spotkania z artystką. Trzeba wspomnieć, że jej dorobek jest imponujący, jej prace były prezentowane między innymi w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Oddział Etnograficzny) czy w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach.

Wystawa Ireny Brzeskiej w Bytowie

Obecnie, do 29 października rzeźby Ireny Brzeskiej można oglądać w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie, gdzie prezentowana jest wystawa „Irena Brzeska. Świat Prywatny”.

Irena Brzeska o sobie: „Nie mam wykształcenia plastycznego. Lubię pracować w nocy. Niektóre prace powstają od razu, gdy pojawia się pomysł, inne czekają na realizację kilka lat. Tematy czerpię z przemyśleń, obserwacji ludzi, rozmów, legend, bajek, muzyki, wiary, obyczajów, snów. Często gotowe obrazy same pojawiają się w mojej głowie. Wszystko może być inspiracją. Nie uznaję ograniczeń. Ograniczeniem jest tylko moja wyobraźnia”.

O Irenie Brzeskiej napisano: „Irena Brzeska jest artystką wyjątkową, bezkompromisową i analizującą świat we wszystkich wymiarach: od sacrum do profanum. Nie poddaje się jednoznacznemu opisowi, ponieważ reaguje na wiele bodźców, odczytując je ze świata i wyłapując te, które jej zdaniem godne są zainteresowania (…) Dzieła Ireny Brzeskiej są doskonałym dowodem na to, że kultura ludowa jest ciągle żywa. Reaguje na zmieniającą się rzeczywistość, a czerpiąc z tradycji, nadaje jej jednocześnie nowy, współczesny kształt” (Jaromir Szroeder).

Powyżej: Fragmenty katalogu „Irena Brzeska. Świat Prywatny”, wydanego z okazji wystawy przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie.