Jarmark Wdzydzki. Dwudniowy koncert barw, zapachów, uśmiechów. 12

Jarmark Wdzydzki. Dwudniowy koncert barw, zapachów

Jak opisać to święto barw, dźwięków, zapachów, uśmiechów? Jedyne, co możemy zrobić, to wspomnieć przy fotografiach.

Jarmark Wdzydzki to z pewnością największy na Kaszubach kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego.

Najprawdopodobniej jest to również największa impreza folklorystyczna na Pomorzu.

W tym roku na terenie wdzydzkiego skansenu, pojawiło się 450 wystawców – z Kaszub, z polski i z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Bułgarii i Azerbejdżanu. W ciągu dwóch dni Jarmark odwiedziło 14 tys. ludzi. To mniej więcej tyle samo, co w ubiegłych latach.

Jarmark cieszy się niezmiennym, stałym powodzeniem wśród mieszkańców Pomorza i turystów.

Jarmark Wdzydzki odbywa się zawsze w trzecią sobotę i niedzielę lipca, od 1973 r.

To nie tylko kilkaset stoisk z przeróżnymi towarami – to również występy zespołów (nie tylko ludowych), kabaretów, to okazja by podpatrzeć artystów – prezentują się przy pracy, w końcu – to także okazja do skosztowania specjałów kuchni regionalnej.

Cóż dodać więcej? Atmosferę tego wyjątkowego spotkania najlepiej oddają fotografie.

Zobaczmy więc, jak było…

 

Przepiękne serwety, serwetki, rękawiczki, parasolki, wykonane przez Panią Elżbietę Zamrowską z Kościerzyny.

Panie hafciarki z Tucholi Marianna Weilandt i Halina Sala. Pani Marianna (również na zdjęciu po prawej w pięknie wyhaftowanym przez siebie czepcu, tzw. złotogłowiu), bardzo cierpliwie wyjaśniała jak haftować serwety i chusty oraz jakie szczegóły są charakterystyczne dla szkoły borowieckiej.

Koniki, kucyki, zakładki, torby czy piórniki uszyte przez Panią Martę Sznajder z Fundacji „Zdrowie na Końskim Grzbiecie”.

450 wystawców…

W trakcie jarmarku można było podziwiać malarstwo między innymi Pani Anety Zabłockiej (powyżej „Makowe Pole”) oraz obrazy Grzegorza Nogi z Leszna.

Oczy nie tylko cieszyły obrazy, oderwać nie można ich było również od bardzo charakterystycznej, wręcz przemawiającej do nas rzeźby w drewnie wykonanej przez Pana Mirosława Kufla z Bydgoszczy.

Jarmark Wdzydzki. Dwudniowy koncert barw, zapachów, uśmiechów. 29
Jarmark Wdzydzki 2017, Wdzydze Kiszewskie. Fot. Edyta Słomczyńska/Magazyn Kaszuby

Na jarmarku jak co roku obecna była Angelika Szulfer z Farwy. Produkty, które tworzy wyróżnia to, że  tradycyjny kaszubski haft wplata w  codzienność, wykorzystuje go jako motyw w nowoczesnej biżuterii oraz  na przedmiotach ozdobnych i  codziennego użytku. 

Czternaście tysięcy odwiedzających…

Filip przyjechał z Warszawy. Nie wiedział nic o tym, że akurat we Wdzydzach Kiszewskich odbywa się Jarmark. Był zachwycony i zaskoczony rozmachem całego przedsięwzięcia. Na zdjęciu: fotografuje stracha na wróble.

Odcinający się na tle niebieskiego nieba wiatrak to znak rozpoznawczy samego Jarmarku jak i Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Izydora i Teodory Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Jarmark Wdzydzki. Dwudniowy koncert barw, zapachów, uśmiechów. 31
Jarmark, Wdzydze Kiszewskie 2017. Fot. Edyta Słomczyńska/Magazyn Kaszuby