1

Cassubia Visuales. Wernisaż i wystawa pokonkursowa

Trendem tegorocznej edycji było nanoszenie kaszubskich wzorów na różnorakie tekstylia oraz nawiązywanie do tematu telefonu komórkowego.

Autor: Karola Kułaga

8 lipca 2017 odbył się wernisaż otwierający wystawę Cassubia Visuales 3.

W tym roku już po raz trzeci rozstrzygnięto  III Międzynarodowy Konkurs Kaszubskiej Sztuki Wizualnej „Cassubia Visuales”.

„Trendem tegorocznej edycji Cassubia Visuales, było nałożenie wzoru kaszubskiego na różnorakie tekstylia oraz prace nawiązujące stricte do współczesności poprzez temat telefonu komórkowego. Pierwsze miejsce zdobyła praca, która najbardziej odwzorowała założenia konkursowe – mianowicie – przetworzyła wzór kaszubski. Miejsce to – pierwsze – zajęła Agata Stachowiak z Poznania. Drugie miejsce zajęła 17-latka, uczennica liceum plastycznego z Zielonej Góry – Klaudia Malajka. Trzecie miejsce, z plakatem tryptykiem, zajęła Kaszubka mieszkająca na co dzień w Holandii – Gracjana Pòtrëkùs.
Wyróżnienie otrzymała Liliana Dmytrek z Bytomia, która w swoim plakacie zawarła miłość do psów rasy pomeranian jak i do samych Kaszub” – tak opisuje trzecią edycję konkursu, jego inicjatorka – Paulina Piotrowska.


Przewodnicząca jury – Marta Flisykowska na temat oceny prac wypowiada się następująco:

„Jury postanowiło docenić prace w których autor odważył się przełamać stereotypy, zaryzykować choćby drobnym
odchyleniem od obecnego wzorca . Doceniony również został warsztat oraz sposób prezentacji prac (…) Aby móc interpretować lub tworzyć nowe wzory  warto w  tym celu sięgnąć po źródła odnieść się do lokalnej kultury, natury ale również  uwzględnić współczesność”.

Lilianna Dmytrek [otrzymała wyróżnienie] :
„Studiuję na ASP w Katowicach w pracowni plakatu prof. Michała Klisia, od niego również dostałam informację o konkursie i zachętę żeby spróbować. Główną inspiracją dla mnie oprócz oczywistych kaszubskich wzorów był dla mnie pies rasy pomeranian który jak sama nazwa wskazuje wywodzi się z Pomorza, choć wiele ludzi jest tym zdziwiona chciałam pokazać, że zarówno Kaszuby jak i Pomorze to nie tylko piękne widoki,
jedne z piękniejszych wzorów ludowych, niesamowite gwara której za grosz nie rozumiem ale jest w brzmieniu cudowna ale również wspaniała rasa psa, która zaczynała jako towarzysz woźnicy w dalekich podróżach a teraz jest jednym z najpopularniejszych piesków salonowych i tak samo kaszubskie wzornictwo urzeka coraz więcej i dalej w świat.” (praca Lilianny Dmytrek – poniżej)

Najmłodsza uczestniczka (17 lat) Klaudia Malajka [II miejsce] :
Chodzę do szkoły plastycznej w Zielonej Górze. Interesuję się wszystkim, co chociaż trochę artystyczne – od historii sztuki, przez malarstwo, po montaż filmowy. Pracę zrobiłam w ramach zajęć graficznych w szkole. Nauczyciel przedmiotu- Pan Tomasz Kasa zawsze stawia przed nami zadania które wydają nam się niewykonalne, i chyba
dlatego cieszymy się potem nagrodami w konkursach. Na samo słowo „Kaszuby” przychodzi na myśl jezioro, wianek i kwiecista spódnica. Nie ma w tym nic złego, ale oprócz tej pierwszej, skojarzeniowej warstwy Kaszuby to jeszcze nowoczesne miasta z nowoczesnymi ludźmi. Nie da się jednak ukryć , że w atmosferze wisi coś magicznego, szczególnie nocą. Dlatego właśnie na moim plakacie znalazła się dziewczyna w nocnym autobusie.” (praca Klaudii Malajka – poniżej)

Wystawę pokonkursową można oglądać do końca lipca 2017, następnie przeniesiona zostanie do Muzeum w Wejherowie, jesienią do Domu Kultury Janowo w Rumi.


Nagrodzone prace:

I miejsce – Agata Stachowiak, Poznań

Design kaszubski -
Źródło: Fabryka Kultury w Redzie

 

II miejsce – Klaudia Malajka, Zielona Góra

Design kaszubski - Cassubia Visuales - nagrodzone prace
Źródło: Fabryka Kultury w Redzie

III miejsce – Gracjana Pòtrëkùs, Leiden, Holandia.

Cassubia Visuales - zobacz nagrodzone prace
Źródło: Fabryka Kultury w Redzie

 

Wyróżnienie: Liliana Dmytrek, Bytom

Design kaszubski - Cassubia Visuales - nagrodzone prace 4
Źródło: Fabryka Kultury w Redzie