Kaszuby ukrytym skarbem Europy. Fot. © Sebastian Jezierski / 500px.com

Kaszuby ukrytym skarbem Europy

W prestiżowym rankingu Mastercard Kaszuby zajęły 11 miejsce. Uwzględniono w sumie 44 „ukryte skarby Europy”.

Kaszuby ukrytym skarbem Europy? Dla tych, którzy ulegli fascynacji naszym regionem to nic nowego… Jednak miło jest przekonać się, że zdystansowaliśmy przeurocze skądinąd zakątki Holandii, Łotwy, Rumunii czy Węgier.

Fotografia powyżej:  © Sebastian Jezierski / 500px.com

Ranking. 11 miejsce

Według firmy Mastercard, która opublikowała ranking 44 największych turystycznych „ukrytych skarbów” Europy.Zawiera on wyjątkowe, mniej znane i dostępne w umiarkowanych cenach lokalizacje turystyczne. Lista ta ma na celu zainspirowanie polskich turystów, którzy chętnie podróżują, zarówno po Polsce, jak i po Europie.

W zestawieniu turystycznych „ukrytych skarbów” Europy na wysokim, 11. miejscu uplasowały się polskie Kaszuby. Ten pomorskiregion, położony wśród malowniczych jezior, lasów i wzgórz, jest zamieszkany przez Kaszubów – grupę etniczną o unikalnej kulturze, posługującej się językiem kaszubskim, który jest trudny do zrozumienia nawet dla Polaków z innych części kraju.

Kaszuby ukrytym skarbem Europy. Na 11 miejscu w rankingu Mastercard. Źródło: Mastercard
Kaszuby ukrytym skarbem Europy. Na 11 miejscu w rankingu Mastercard. Źródło: Mastercard

Kaszuby to nieodkryta turystyczna perła Polski i Europy. Jezioro Wdzydzkie, nazywane przez miejscowych ‘kaszubskim morzem’, jest rajem dla kajakarzy i żeglarzy. Dolina Słupi jest z kolei jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Do innych miejsc wartych obejrzenia zaliczymy m.in. Kaszubski Park Etnograficzny, Świat Labiryntów Bliziny i znajdujące się w kilku miejscach kamienne kręgi określane jako ‘polskie Stonehenge’. Całe Kaszuby można podziwiać ze szczytu Wieżycy (329 m n.p.m.)” – mówi Karol Lewandowski, autor podróżniczego bloga Busem przez Świat, który współpracował z Mastercard przy tworzeniu rankingu.

Nieodkryte miejsca na mapie Europy

Największe „ukryte skarby” turystyki w Europie zostały wytypowane na podstawie danych zgromadzonych przez Mastercard oraz informacji uzyskanych od autorów lokalnych blogów podróżniczych i specjalistów ds. turystyki, a następnie uszeregowane według takich kryteriów jak m.in.: piękno krajobrazu, różnorodność (atrakcje przyrodnicze i kulturalne), koszty pobytu, dostępne udogodnienia czy powszechne przyjmowanie płatności bezgotówkowych.

15 największych „ukrytych skarbów” turystyki w Europie:

1. Klasztor Covadonga w Asturii, Hiszpania

9. Regiony miasta Wolos i półwyspu Pilion, Grecja

2. Mdina i Zebbug, Malta

10. Velika Planina, Słowenia

3. Region Salzkammergut, Austria

11. Kaszuby, Polska

4. Azory, Portugalia

12. Naarden, Holandia

5. Perast, Czarnogóra

13. Przylądek Kolka, Łotwa

6. Lednice-Valtice, Czechy

14. Delta Dunaju, Rumunia

7. Wyspa Pag, Chorwacja

15. Park Narodowy Pogórza Balatonu, Węgry

8. Wyspa Saaremaa, Estonia  

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął region Asturii w północnej Hiszpanii, z przepięknymi górami Picos de Europa i klasztorem Covadonga. To prawdziwa perła, gdzie wciąż jeszcze nie ma zbyt wielu turystów, a ceny są przystępne. Zaraz za Asturią znalazła się Malta ze średniowiecznym miastem Zebugg, a trzeci na liście jest region Salzkammergut w Austrii z przepięknym jeziorem i miejscowością Hallstatt.

Kaszuby ukrytym skarbem Europy – jak do tego doszło?

Na podstawie danych zgromadzonych przez firmę Mastercard oraz dogłębnych informacji pochodzących od lokalnych autorów blogów podróżniczych i specjalistów ds. turystyki „ukryte skarby” uszeregowano według kosztów pobytu i dostępnych udogodnień, takich jak akceptacja płatności, komunikacja, lokalny transport, bezpieczeństwo i higiena oraz jakość usług. Podczas tworzenia listy wzięto pod uwagę 44 kraje europejskie. Z każdego z nich wytypowano jedno miejsce spełniające następujące kryteria:

  • jest stosunkowo słabo znane przez przeciętnego turystę;

  • zapewnia różne możliwości wypoczynku, związane zarówno z kulturą, jak i aktywnością na świeżym powietrzu;

  • może być odwiedzane przez większą część roku;

  • zapewnia akceptację płatności kartą;

  • jest dostępne dla wszystkich bez względu na wiek lub sytuację rodzinną;

  • ma infrastrukturę dla turystów.

 

Źródło: Mastercard.