„Rower pomoże” jeśli cyklista „zakręci z Kartuzami”

Siedemnaście tysięcy kilometrów zostało „do wykręcenia”. Wtedy dzieciaki z klubu w Kiełpinie dostaną nowy rower.

Prawie dwa tysiące dziewięćset kilometrów – tyle dotychczas przejechały Kartuzy w ramach akcji „Rower Pomaga”. Żeby osiągnąć cel, trzeba jeszcze przejechać niemalże dziesięć razy więcej… Wówczas Klub „Stołówka” w Kiełpinie otrzyma nowiutki rower. Trzeba więc wsiadać na jednoślady, pedałować ile wlezie, a wyniki wpisywać na stronie… Ale zaraz, zaraz, po kolei…
Źródło: rowerpomaga.pl
Źródło: rowerpomaga.pl
***
Na stronie internetowej rowerpomaga.pl czytamy:
Głównym elementem akcji jest nakłanianie jej uczestników do jazdy na rowerze. Za kilometry wspólnie przejechane na rowerze fundacja Arka przekazuje rower dziecku z domu dziecka lub świetlicy środowiskowej.
Do akcji włączyła się gmina Kartuzy.
– W tym roku zdecydowaliśmy, że wygrany rower zostanie przekazany Klubowi Stołówka przy Parafii Św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Akcja trwa do 30 października 2016 r. Musimy wspólnie przejechać dwadzieścia tysięcy kilometrów, wtedy rower trafi do klubu w Kiełpinie. Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji i prosimy o pomoc w zdobywaniu kilometrów – apeluje Natalia Lekner z Urzędu Miasta w Kartuzach, która sama jeździ rowerem i „zdobywa” kilometry dla Kartuz.
Co należy zrobić, żeby włączyć się do akcji?
Przede wszystkim – wsiąść na rower. Po pokonaniu wybranej przez siebie trasy trzeba wejść na stronę rowerpomaga.pl. Tam, w zakładce ile przejechaliśmy należy wpisać swój wynik. Co ważne, przy wpisywaniu wyniku można wybrać tzw. cel szczegółowy – jeśli ktoś chce pedałować „z Kartuzami”, co zaowocuje nowym rowerem dla świetlicy w Kiełpinie, powinien zaznaczyć opcję: Rowerowe Kartuzy – zbieraj kilometry i pomagaj!
Jak wynika z publikowanych na bieżąco wyników, uczestnicy zabawy jeżdżą po bardzo różnych trasach, niektóre z nich mają 5 km długości, inne zaś na przykład – 116 km. Przy każdym wyniku publikowana jest również ilość niewyemitowanego w ten sposób dwutlenku węgla. Dla przykładu – 25 kilometrowa trasa to 6,25 kg CO2 mniej w powietrzu.
Stan kartuskiego „licznika” na ten moment (wtorek, 21 czerwca 2016, godz. 13:00) wynosi dokładnie 2870 km. Nietrudno więc obliczyć, że do osiągnięcia celu (zdobycia roweru dla klubu w Kiełpinie) zostało jeszcze nieco ponad 17 tys. „wykręconych” kilometrów. Czy to dużo? Wcale nie! Można to zrobić o wiele szybciej niż do 30 października.

Pierwsza edycja akcji Rower Pomaga odbyła się w 2015 roku. Jak piszą organizatorzy:

Nasz pomysł okazał się ogromnym sukcesem. Przejechaliśmy ponad 120 000 rowerowych kilometrów. Ograniczyliśmy emisję CO2 o ponad 30 000 kg. W akcji aktywnie uczestniczyło ok. 3000 osób. Odbyło się ponad 50 lokalnych akcji i ukazało prawie 200 informacji w mediach. Przede wszystkim rozdajemy wymarzone rowery dzieciom z domów dziecka i świetlic środowiskowych – w sumie już 24 sztuki.

Plakat_Rower_Pomaga_2016_Kartuzy