Ostańce próśb i nadziei [FILM]

Obejrzyj film „Ostańce próśb i nadziei”. Nastrojowo, sentymentalnie o kaszubskich kapliczkach

W ramach projektu „Ostańce próśb i nadziei”, o którym piszemy w dzisiejszym wydaniu Magazynu Kaszuby (artykuł znajdziesz TUTAJ) powstał film, który prezentujemy poniżej.

Andrzej dudziński
Andrzej Dudziński, fot. archiwum prywatne

Mówi Andrzej Dudziński, reżyser, autor filmu „Ostańce próśb i nadziei”:

Mieszkając w Chicago zwróciłem uwagę na kapliczki, które w swoich ogródkach, na „jardzie”, jak to się tam mówi, wystawiają Polacy. To są kapliczki, krzyże, pasyjki… Cuda! Kiedy baczniej się temu zjawisku zacząłem przyglądać, zorientowałem się, że nie dotyczy to tylko polskiej społeczności, ale tez latynoskiej. U Latynosów głównym motywem była oczywiście Matka Boska z Gwadelupy. Można było poznać, kto mieszka w domu – jeśli na posesji stała Matka Boska z Gwadelupy – to rodzina latynoska, jeśli zaś Matka Boska Częstochowska – to mieszkała tam rodzina z Polski.

Potem wróciłem do Polski na stałe. Temat kapliczek we mnie jakoś funkcjonował, choć jeszcze był, że tak powiem, uśpiony.

Pewnego razu ktoś skojarzył mnie z Waldkiem Elwartem, który robił swój projekt „Ostańce próśb”, i potrzebował kogoś, kto mógłby mu zrobić dokumentacje filmową. Szybko się okazało, że sama dokumentacja filmowa to za mało – chciał, żeby zrobić klipy filmowe. W pewnym momencie okazało się, że dysponujemy materiałem, którego szkoda tylko na klipy, bo można zrobić z tego film. Waldek zachował się jak producent filmowy, odnalazł te wszystkie osoby, które wystąpiły w filmie opowiadając o kapliczkach. On też zaprosił do filmu Danutę Stenkę i Janusza Gajosa.

stenka i inni
Ekipa zdjęciowa filmu „Ostańce próśb i nadziei” z Danuta Stenką, kościół w Gowidlinie, 2010 rok, fot. Dariusz Kula

Temat kapliczek zagościł na długo w mojej pracy zawodowej. Na bazie doświadczeń z pracy w projekcie „Ostańce próśb” powstały dwa kolejne filmy – o twórcy ludowym z Brus, Józefie Chełmowskim i fabularyzowany dokument o historii Żyda ukrywanego w Kiełpinie podczas drugiej wojny światowej.

[zdjęcie na stronie głównej – Źródło: ostanceprosb.pl, fot. Dariusz Kula]

 

Danuta Stenka opowiada o kaszubskich przydrożnych kapliczkach – materiał promujący film „Ostańce próśb i nadziei”

 

OSTAŃCE PRÓŚB I NADZIEI – cały film (41 minut)