Ubezpieczenie mieszkania – dlaczego to dobry pomysł?

Chociaż polskie prawo nie wymaga ubezpieczenia nieruchomości poza budynkami rolniczymi, wielu właścicieli mieszkań i domów decyduje się na zakup takiej ochrony na własną rękę. Polisa mieszkaniowa to stosunkowo niewielki wydatek w skali roku, a korzyści z jej posiadania mogą być ogromne – począwszy od darmowej pomocy technicznej, a skończywszy na pokryciu gigantycznych szkód spowodowanych przez pożar lub zalanie lokalu.

W ofertach firm ubezpieczeniowych można znaleźć m.in. polisy komunikacyjne, osobowe czy turystyczne, ale to nie wszystko. Ubezpieczyciele obejmują ochroną również nieruchomości – zarówno domy jednorodzinne, jak i pojedyncze lokale w zabudowie wielorodzinnej. Sprawdźmy zatem, czym dokładnie jest ubezpieczenie mieszkania (https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-mieszkania/), co zawiera taka polisa i czy opłaca się ją kupować.

Na co może się przydać ubezpieczenie mieszkania?

Sytuacji, w których możesz żałować, że nie kupiłeś wcześniej ubezpieczenia mieszkania, jest bez liku. Ubezpieczenie może się przydać choćby:

  • po pożarze wywołanym spięciem w instalacji elektrycznej,
  • po zalaniu sąsiada w wyniku pękniętego wężyka w łazience,
  • po włamaniu i kradzieży z piwnicy w bloku,
  • po uszkodzeniu sprzętu RTV przez najmujących mieszkanie studentów.

Przykłady tego rodzaju i wielu innych niefortunnych zdarzeń można mnożyć. Łączy je to, że w każdym przypadku można po nich liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, o ile będziesz posiadać polisę mieszkaniową o odpowiednim zakresie. Ten nigdy nie jest bowiem z góry narzucony – od Twojej decyzji zależy, jakiego rodzaju ochronę sobie zapewnisz i jaki będzie jej zakres.

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Standardowe ubezpieczenie mieszkania obejmuje zwykle ochronę murów i elementów stałych. Co się pod tym kryje?

Mury to przegrody budowlane z elewacją i izolacją cieplną, fundamenty, dach, tarasy i balkony. Elementy stałe obejmują z kolei różne instalacje wewnątrz mieszkania (np. elektryczną czy kanalizacyjną), a także m.in. podłogę, kafelki, drzwi, wannę w zabudowie, kabinę prysznicową czy meble kuchenne na wymiar. Do tego dochodzą jeszcze elementy stałe zewnętrzne, jak np. rynny, rolety balkonowe czy anteny telewizyjne – tłumaczy Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Wspomniane stałe elementy i mury można ubezpieczyć najczęściej od ognia i innych zdarzeń losowych, takich jak np. zalanie, eksplozja, silny wiatr itp. Ale to oczywiście nie wszystko. Każdą polisę można rozbudować o szereg dodatkowych elementów, do których należą m.in.:

  • ubezpieczenie ruchomości domowych od ognia i zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem,
  • ubezpieczenie na wypadek przepięcia,
  • ubezpieczenie od powodzi,
  • ubezpieczenie elementów stałych od stłuczenia,
  • ubezpieczenie przedmiotów wartościowych,
  • assistance domowe,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Gdzie szukać polisy mieszkaniowej?

Kalkulator ubezpieczenia mieszkania to wygodne narzędzie, dzięki któremu możesz dowolnie dopasować zakres ochrony ubezpieczeniowej do własnych potrzeb, a następnie kupić polisę online. Ubezpieczyciele udostępniają kalkulatory na swoich stronach internetowych, gdzie trzeba wypełnić prosty formularz, podając w nim kilka niezbędnych informacji na temat ubezpieczanej nieruchomości. Chodzi najczęściej o:

  • lokalizację mieszkania,
  • piętro (parter, pośrednie, ostatnie),
  • metraż,
  • rok budowy,
  • formę własności (np. mieszkanie własnościowe, spółdzielcze, wynajmowane),
  • liczbę i rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych,
  • historię szkód w nieruchomości.

Pamiętaj, że na etapie przeglądania ofert zwykle nie ma potrzeby podawania danych osobowych. Niektórzy ubezpieczyciele mogą wymagać ich od razu, ale w większości przypadków będą one niezbędne dopiero do wystawienia polisy, gdy już zdecydujesz się na zakup konkretnego ubezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę w ubezpieczeniu mieszkania?

Szukając ubezpieczenia mieszkania, czy to online, czy stacjonarnie w placówce ubezpieczeniowej, musisz koniecznie wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. W przeciwnym razie zakupiona polisa nie będzie gwarantować Ci ochrony o odpowiednim zakresie. Co jest szczególnie ważne?

  1. Po pierwsze, pamiętaj o tym, żeby we właściwy sposób określić wartość nieruchomości. Podaj jak najbardziej zbliżone do realnych kwoty sum ubezpieczenia murów, elementów stałych i ruchomości, bo inaczej ubezpieczyciel nie pokryje wszystkich szkód lub Ty niepotrzebnie zapłacisz wyższą składkę.
  2. Po drugie, dobierz klauzule dodatkowe, które będą adekwatne do Twoich potrzeb. Jeśli np. wynajmujesz swoje mieszkanie innym osobom lub sam mieszkasz w wynajętym lokum, zadbaj o OC najemcy (https://mubi.pl/poradniki/oc-najemcy/), które pokryje m.in. koszty szkód wyrządzonych przez lokatorów sąsiadom.

Po trzecie, zwróć uwagę na wyłączenia i ograniczenia ochrony, które są zapisane w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Każdy ubezpieczyciel wyznacza granice swojej odpowiedzialności, podając np. limity konkretnych świadczeń lub szczegółowo wyliczając okoliczności, których wystąpienie sprawi, że nie będzie Ci się należeć pomoc (np. w razie szkód wyrządzonych umyślnie lub wynikających z rażącego niedbalstwa ze strony ubezpieczonego).

Materiał sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *