Jak uszczelnić kabinę prysznicową

Jak uszczelnić kabinę prysznicową?

Odpowiednio zamontowana kabina prysznicowa jest w pełni szczelna. Jeśli jednak nie zostanie ona prawidłowo zamocowana, to istnieje spora szansa, że będzie przeciekać. Nieszczelna kabina prysznicowa to duży problem. Wylewająca się z niej woda może przyczyniać się m.in. do powstawania pleśni w łazience. Z tego względu tak istotne jest szybkie usunięcie nieszczelności. Jak to zrobić? Jak uszczelnić kabinę prysznicową szybko i skutecznie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Uszczelnianie kabiny prysznicowej – dlaczego jest tak ważne?

Nieodpowiednio uszczelniona kabina prysznicowa to ogromny problem dla domowników. Powodów nieszczelności może być kilka, np. niepoprawne osadzenie kabiny na powierzchni, zniszczony silikon czy uszkodzenia innych materiałów uszczelniających. Niestety teoretycznie niewielkie niedociągnięcia mogą nieść za sobą bardzo przykre konsekwencje. Przeciekająca kabina to poważny problem. Woda wypływająca z brodzika prowadzi do pojawienia się na posadzce nieestetycznych zacieków, które po pewnym czasie mogą zmienić się w ciężki do zniwelowania osad kamienny. Ponadto woda wyciekająca z kabiny prysznicowej wzmaga wilgoć w pomieszczeniu i prowadzi do rozwoju pleśni, a to wywołuje nieprzyjemny zapach i niekorzystnie wpływa na zdrowie. Dodatkowo kałuża znajdująca się przed brodzikiem może doprowadzić do poślizgnięcia się i poważnego wypadku. Z tego względu, gdy tylko zorientujesz się, że Twoja kabina prysznicowa jest nieszczelna, podejmij odpowiednie kroki. Na początku ustal przyczynę przeciekania i lokalizację nieszczelności. Najczęściej przyczyną wycieku wody z brodzika są uszkodzone lub zużyte uszczelki prysznicowe. Z tego względu tak istotne jest regularne sprawdzanie ich stanu i czyszczenie. Pamiętaj, że elementy te niemal cały czas narażone są na kontakt z wilgocią, przez co szybko ulegają zniszczeniu.

Częstą przyczyną nieszczelności kabiny prysznicowej jest również jej nieodpowiedni montaż. Jeśli zostanie ona niepoprawnie zamocowana, to istnieje spora, że po czasie zacznie z niej wyciekać woda. Z tego względu jej instalację kabiny warto zlecić doświadczonych i wykwalifikowanym fachowcom, którzy doskonale wiedzą, jakie profile do kabin prysznicowych warto stosować oraz czym uszczelnić szparę między ścianą a brodzikiem.

Uszczelnienie kabiny prysznicowej – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Czy samodzielne uszczelnianie kabiny prysznicowej to dobry pomysł? Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną wycieków wody i jakie czynności należy podjąć, aby je zniwelować. Jeśli wystarczy wymienić uszczelkę lub zastosować silikon, to z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby dobrać odpowiednie produkty cechujące się wysoką jakością i pochodzące od renomowanego producenta. Sięgnij po silikon odporny na działanie takich czynników jak wilgoć. A jeśli zastanawiasz się, jakie uszczelki wybrać, to odwiedź stronę: https://mpupcycling.com/jak-dobrac-uszczelke-do-kabiny-prysznicowej/.

Jeśli jednak nieszczelność kabiny spowodowana jest przez nieprawidłowy montaż, to zapewne konieczne będzie skorzystanie z pomocy fachowców. W niektórych przypadkach niezbędny okazuje się demontaż kabiny i zainstalowanie jej na nowo.

Jak uszczelnić kabinę prysznicową? Praktyczne porady

Najczęstszą przyczyną nieszczelności kabiny prysznicowej jest zużyty silikon. Zwykle w pierwszej kolejności zużywa się spoina, która łączy brodzik z kabiną oraz ta zlokalizowana na ściance kabiny z płytkami ściennymi. Jeśli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się problemu z wyciekami, wymień stary silikon na nowy. Jak zrobić to w prawidłowy sposób? W pierwszej kolejności należy zlokalizować nieszczelność. Jeśli na silikonie znajduje się pleśń, należy usunąć go w całości. Następnie powierzchnię należy dokładnie odtłuścić i wyczyścić z pozostałości spoiny. W kolejnym kroku trzeba zabezpieczyć płytki ścienne lub krawędzie brodzika przy użyciu taśmy malarskiej, aby ochronić je przed zanieczyszczeniami. W następnym etapie należy starannie nanieść silikon za pomocą specjalnego pistoletu. Na końcu wystarczy przetrzeć fugę przy pomocy wody z płynem do naczyń lub mydłem.

Artykuł gościnny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *