Czy karta EKUZ może nie wystarczyć w podróży?

Czy karta EKUZ może nie wystarczyć w podróży?

Gdzie się ubezpieczyć przed podróżą?

Karta EKUZ jest jednym z niezbędnych dokumentów w każdej podróży. Nie zawsze jednak jest opcją wystarczającą, o czym należy pamiętać planując wyjazd. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana przez NFZ wyłącznie dla osób, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne w kraju. Na tej podstawie mogą korzystać z opieki zdrowotnej również na terenie UE, jednak z ograniczeniami.

Czym jest EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to forma ubezpieczenia, które zapewnia bezpłatną służbę medyczną na terenie 28 państw członkowskich UE oraz 4 członków EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Karta jest rodzajem poświadczenia, iż jej posiadacz posiada obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne i dzięki temu może skorzystać z niezbędnej pomocy medycznej również za granicą. EKUZ obejmuje pomoc, która jest niezbędna osobie w podróży, jednak nie obejmuje zabiegów i usług, które nie służą do ratowania zdrowia czy życia, np. zabiegi medycyny estetycznej. Warto podkreślić, że samo posiadanie karty nie oznacza, że chory będzie mógł skorzystać z takiej samej opieki, jaka obowiązuje w Polsce. Obowiązują zasady danego kraju – np. podczas leczenia we Francji osoby ubezpieczone pokrywają 30% honorarium lekarza, dotyczy to również posiadaczy EKUZ.

Kiedy EKUZ jest niewystarczający w czasie podróży?

EKUZ można wykorzystać w określonych państwach – ich listwę można sprawdzić na stronie internetowej NFZ. Jeśli podróż ma się odbywać na terytorium państwa niebędącego członkiem UE czy wspomnianych 4 członków EFTA, nie ma sensu specjalnie wyrabiać takiej karty – nie będzie ona obowiązywała, a jej posiadanie nie uprawni do bezpłatnej opieki medycznej. Wówczas osoby podróżujące muszą posiadać dodatkowe ubezpieczenie medyczne – jeśli takie ubezpieczenie nie jest wykupione i dojdzie np. do wypadku czy nagłej choroby, koszty leczenia mogą być bardzo wysokie. Warto podkreślić, że EKUZ nie obejmuje planowych zabiegów medycznych, transportu medycznego do kraju, usługi ratownictwa, pomocy w każdej placówce czy transportu zwłok. Koszty dodatkowych usług mogą być wysokie, dlatego też posiadanie dodatkowego ubezpieczenia oprócz karty EKUZ jest rozsądnym rozwiązaniem podczas planowania zagranicznego wyjazdu.


Gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ?

Kartę EKUZ może wyrobić każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wystarczy złożyć wniosek w wojewódzkim oddziale NFZ lub skorzystać z możliwości wnioskowania o wyrobienie karty za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Przy wizycie osobistej karta wydawana jest „od ręki”, natomiast przy wnioskowaniu przez internet, karta zostaje przesłana na adres podany we wniosku. Czas realizacji może wydłużać się w czasie sezonu turystycznego, dlatego o wyrobieniu dokumentu warto pomyśleć nieco wcześniej. EKUZ jest ważny przez 3 lata dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia jest ona przydzielana do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, a w przypadku emerytów okres ważności to 20 lat.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.dyktaubezpieczenia.pl/karta-ekuz-co-to-jest-co-obejmuje-i-kiedy-to-za-malo,118,pl