Jakie powinno być wyposażenie każdego myśliwego?

Jakie powinno być wyposażenie każdego myśliwego?

Celownik myśliwski – jak o niego zadbać

Powiadają, że myśliwy bez kompletnego sprzętu jest jak… żołnierz bez karabinu. Akcesoria każdego tradycyjnego miłośnika polowań, to coś więcej niż tylko łuk i strzały. Jego wyposażenie zapewnia mu nie tylko bezpieczeństwo, ale i efektywność. Jednym z najważniejszych przedmiotów jest celownik, który jest niezbędny podczas wielogodzinnych polowań lub treningów. Co się zalicza do reszty niezbędnego ekwipunku? Jak o niego dbać? Czego z kolei należy unikać? Zainteresowany? Czytaj dalej!

[materiał zewnętrzny]

Jak dbać o celownik myśliwski?

Każdy myśliwy – niezależnie od tego, czy jest on początkujący lub doświadczony – powinien zatroszczyć się w pierwszej kolejności o odpowiedni ubiór. Zapewni Ci on nie tylko pomocne maskowanie, ale i komfort oraz bezpieczeństwo podczas polowania. Dobrą wiadomością jest to, że współczesna odzież produkowana jest z wysokich jakościowo materiałów. Do najbardziej popularnych należy pianka neoprenowa oraz włókno poliestrowe. Oprócz tego istotna jest również bielizna (najlepiej termiczna), spodnie myśliwskie, koszula, rękawice oraz buty. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Poza ubraniem równie ważna jest broń oraz dobry celownik myśliwski. Wielu trudności może przysporzyć czyszczenie sprzętu. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Regularna konserwacja celownika to Twoja gwarancja, że będzie Ci służył na długie lata. Zostaniesz nagrodzony nieocenioną pomocą podczas mierzenia do celu. Wśród wielu pasjonatów panuje przekonanie, że o wyposażenie należy dbać, tak samo, jak o żonę. Polerowanie może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza początkującym. Proces oczyszczania elementów szklanych celownika najlepiej zacząć zatem od zakupu specjalnie dedykowanych szmatek lub pędzelków. W połączeniu z płynem i sprężonym powietrzem bezproblemowo usuniesz dzięki temu wszystkie uprzykrzające tłuszcze, zacieki oraz pozostałe zabrudzenia z celownika.

Jak to wygląda po kolei? Patrz uważnie:

  • na początku zdejmij pokrywę ochronną ze wizjera,
  • najpierw usuń najdrobniejsze elementy: kurz, piasek, drobinki ziemi,
  • pędzelkiem usuń pozostałe zabrudzenia,
  • użyj płynu i szmatki, aby dokładnie przetrzeć soczewkę,
  • pozostaw sprzęt w temperaturze pokojowej do wyschnięcia,
  • gotowe!

Czego unikać przy konserwacji sprzętu?

Oprócz wyżej wymienionych wskazówek istnieje też tak samo wiele szczegółów, na które szczególnie powinieneś uważać. Przede wszystkim do czyszczenia nie używaj elementów swojej odzieży ani klasycznych chusteczek. Możesz przez to w łatwy sposób uszkodzić powłokę antyrefleksyjną! Nigdy nie próbuj też rozkręcać celownika na części składowe, a następnie czyścić ich wnętrza – jest to bardzo powszechny błąd, nieustannie powielany przez amatorów.

Ustosunkuj się do powyższych porad, a Twoje wyprawy oraz ćwiczenia będą stały na najwyższym poziomie. Wystrzegaj się jak ognia wcześniej wspomnianych, szkodliwych dla Twojego sprzętu czynności. Na co czekasz? Pora zadbać o swój sprzęt przed następnym polowaniem!