Jakie pomoce maturalne do języka angielskiego wybrać?

Jakie pomoce maturalne do języka angielskiego wybrać?

Jak efektywnie uczyć się języka angielskiego?

Matura z języka obcego na obu poziomach jest stałym elementem egzaminu maturalnego. Ze względu na swoją specyfikę wymaga jednak zupełnie innego podejścia niż wszystkie inne przedmioty. Nauka języka angielskiego to proces, który wymaga czasu. Trudno sobie wyobrazić maturzystę, który na dwa miesiące przed maturą otoczy się podręcznikami i w tym czasie nauczy się języka w takim stopniu, by zdać egzamin dojrzałości.

Jak uczyć się języka angielskiego do matury? 

Zakładając, że ważnym sygnałem mobilizującym maturzystę do nauki jest początek roku szkolnego, właśnie w tym czasie warto zebrać wszystkie metody, techniki i podręczniki, które będą wspierać proces szkolnej nauki. W księgarniach stacjonarnych i online, na kanałach internetowych, kanałach streamingowych maturzysta znajdzie mnóstwo materiałów do wykorzystania. Jak jednak je weryfikować, by skupić się tylko na tych najwartościowszych? Sięgnij po pomoce maturalne z języka angielskiego!

Warto tu zacząć od strony CKM, gdzie znajdują się wytyczne egzaminów oraz testy maturalne z ubiegłych lat. Najlepiej wykonać je wszystkie. Nie tylko zweryfikują one znajomość języka, ale zmechanizują czynność rozwiązywania, co w tym przypadku może się mocno przydać. Kolejnym działaniem, jakie należy zaplanować, do wytypowanie materiałów pomocniczych do słuchania i rozumienia języka. 

W szkole uczniowie uczą się angielskiego przede wszystkim „oczami”, jednak by opanować sprawnie język obcy, należy uczyć się go również „uszami”. A do tego można wykorzystać każdą wolną chwilę i oczywiście nowoczesne urządzenia audio, które to umożliwiają. 

Aplikacje, podręczniki, repetytoria

Internet to studnia bez dna, również w zakresie nauczania języka obcego. Warto zacząć tu od aplikacji, również darmowych, które służą do samodzielnej pracy. Podają materiały do słuchania, mówienia i pisania. Również YouTube zawiera kanały, z których można systematycznie korzystać biernie i aktywnie. Od wielu lat w sukurs maturzystom idą wydawnictwa, które przygotowują ofertę podręczników, repetytoriów, testów sprawdzających i uczących. 

Poszukując pomocy maturalnych do języka angielskiego, warto korzystać jednak z wydawnictw, które specjalizują się w wydawaniu tego rodzaju materiałów. Na polskim rynku funkcjonuje ich co najmniej kilkanaście, takich, które na stałe współpracują choćby z Ministerstwem Edukacji Narodowej i tam ich wydawnictwa podręcznikowe są weryfikowalne.

Bez względu na to, jaką ilością materiałów pomocniczych uczeń się obłoży, i tak to on musi wykonać największą pracę. Dlatego warto tu wybrać ich zaledwie kilka z różnych ścieżek komunikacji i z nimi systematycznie pracować.