Paczka do Polski, paczka za granicę 2

Paczka do Polski, paczka za granicę

Dzięki przepisom obowiązującym w Unii Europejskiej, możemy w tak łatwy sposób wysyłać przesyłki za granicę

W tym roku Boże Narodzenie będzie inne niż zwykle. Musimy pogodzić się z tym, że być może nie zdołamy spotkać się z najbliższymi, szczególnie jeśli mieszkamy po dwóch stronach granicy któregoś z europejskich państw. To nie znaczy jednak, że nie będziemy mogli, jak co roku, obdarować się upominkami. Może nie wręczymy ich sobie w blasku świątecznych lampek, ale przecież… Możemy wysłać paczkę do Polski lub wysłać paczkę za granicę. W granicach Unii Europejskiej nie powinno to sprawiać żadnych trudności.

[materiał zewnętrzny]

Ale… Po co wysyłać paczkę, przecież wystarczy zamówić prezent w internetowym sklepie, wpisać odpowiedni adres odbiorcy, i już. Wybrany przez nas prezent „sam dojdzie” do odbiorcy. Owszem, to prawda. Ale nie zawsze.

Prezent z duszą – jak go wręczyć?

Zakupy w Paryżu kojarzą się z drogimi butikami, znanymi markami i grubymi portfelami, które – jakby za sprawą tajemniczej diety, nagle stają się szczupłe. Ale Paryż – i nie tylko Paryż, lecz w zasadzie każda europejska stolica, to przecież nie tylko eleganckie sklepy w prestiżowych dzielnicach, które z pewnością mają swoje witryny internetowe oferujące możliwość dokonania zakupu przez internet. To także targowiska, różnego rodzaju pchle targi, gdzie kupujemy niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju przedmioty, na które zwykło się mówić, że mają dusze. To doskonałe świąteczne prezenty dla najbliższych. Z taką porcelanową filiżanką lub figurką wrócimy do domu, i… Jeśli mieszkamy z dala od swoich bliskich, a nie możemy w tym roku – z oczywistych względów, spotkać się z nimi osobiście, pojawia się problem. W jaki sposób wyszukany przez nas na targowisku upominek przekazać teraz ukochanej babci? Jak wysłać paczkę do Polski? Jak wysłać paczkę za granicę?

Odpowiedź jest banalnie prosta – w granicach Unii Europejskiej wysyłanie przesyłek wygląda dokładnie tak samo, jak wewnątrz kraju należącego do wspólnoty. Nie ma więc różnicy, czy wysyłamy paczkę z Madrytu do Berlina, czy z Otwocka do Gołdapi. I w jednym, i w drugim przypadku przesłanie towaru również można załatwić przez internet. Służą do tego takie serwisy, jak na przykład smartkurier.pl. To wszystko dzięki temu, że Polska należy do grona krajów Unii Europejskiej, w obrębie której zniesiono opłaty celne i wprowadzono tak zwany wewnątrzwspólnotowy obrót towarów.

Paczka do Polski, paczka za granicę – warto sprawdzić koszty

Z formalnego punktu widzenia wszystkie te przesyłki krążące między krajami Unii są traktowane tak samo, o ile nie przekraczają jej granic. Ale dla kogoś, kto chce w tym przypadku skorzystać z usługi kuriera, jest pewna różnica. Wysłanie paczki z Polski za granicę lub wysłanie paczki z zagranicy do Polski jest droższe niż ta sama usługa realizowana w obrębie jednego kraju. Dla przykładu – usługa kurierska realizowana w granicach Polski, kosztująca około 15 złotych, w przypadku realizacji z Berlina do Warszawy może kosztować około czterdziestu złotych. Warto mieć to na uwadze na pchlim targu w Brukseli, przy wyborze cudnego bibelotu dla babci w Warszawie… Warto też dokładnie sprawdzić, ile kosztuje wysłanie paczki za granicę – a zrobimy to na przykład w serwisie smartkurier.pl.

Cierpliwości! Odległość ma tutaj znaczenie

Co niby oczywiste, choć czasem ignorowane przez klientów usług kurierskich, przesyłki kurierskie, muszą fizycznie pokonać odległość z punktu A do punktu B. Przy czym obowiązują je takie same prawa fizyki, jak nas wszystkich. Z tych dwóch przesłanek wynika prosty, wydawałoby się, do zrozumienia fakt: paczka z Lizbony może potrzebować więcej czasu na dotarcie do Warszawy niż paczka z Pragi. To oczywiste, że odległość ma tutaj znaczenie.

Jak wyglądają terminy na rynku międzynarodowych przesyłek kurierskich? Jak już powiedzieliśmy, różnią się w zależności od kraju nadania – im dalszą drogę paczka ma do pokonania, tym będą dłuższe. Weźmy na przykład usługi świadczone przez serwis smartkurier.pl, który specjalizuje się w realizacji usług kurierskich na terenie Unii Europejskiej. Przesyłki odbierane są w ciągu jednego lub dwóch dni roboczych – licząc od momentu opłacenia zamówienia. Natomiast termin dręczenia takiej przesyłki waha się od dwóch do siedmiu dni, w zależności od miejsca doręczenia. Jednak – należy o tym pamiętać, nie są to terminy gwarantowane, i zależą od obłożenia pracą kuriera. A przed świętami, jak wiadomo, pracy doręczycielom prezentów nie brakuje… Dlatego, planując wysyłanie upominków, które miałyby trafić pod choinkę, trzeba to mieć na względzie. Tak czy inaczej, w niektórych internetowych serwisach  kurierskich, na przykład w smartkurier.pl, istnieje możliwość śledzenia statusu przesyłki podczas jej drogi do odbiorcy.

Współczesne, nowoczesne systemy doręczania przesyłek kurierskich, realizowane w oparciu i technologie cyfrowe, mogą uczynić świąteczne rozłąki bardziej znośnymi w trudnych czasach, w jakich przyszło nam zmagać się z pandemią.