„Gambit królowej” — przeczytaj książkę, obejrzyj serial - Magazyn Kaszuby
„Gambit królowej” — przeczytaj książkę, obejrzyj serial 2

„Gambit królowej” — przeczytaj książkę, obejrzyj serial

Lata 60. XX wieku, osierocona w wieku dziewięciu lat dziewczynka przebywając w domu dziecka odkrywa swój wielki talent szachowy. Walcząc lepsze życie, o sukcesy i zwycięstwa, prowadzi jednocześnie trudną walkę z uzależnieniem od leków i alkoholu.

[artykuł sponsorowany]

O serialu

Niedawno w serwisie Netflix ukazał się miniserial „The Queen’s Gambit”, na język polski przetłumaczony jako „Gambit królowej”. W główną rolę wcieliła się 24-letnia Anya Taylor-Joy, na uwagę zasługuje także kreacja stworzona przez naszego polskiego aktora Marcina Dorocińskiego. Jednak najważniejsze w bijącym rekordy popularności serialu Netflixa są szachy.

Akcja, z wyjątkiem pierwszego odcinka, w którym Beth jest jeszcze dzieckiem, rozgrywa się w latach 60. Elizabeth Harmon wcześnie trafia do sierocińca, gdzie wychowawcy o najlepszych intencjach faszerują ją środkami uspokajającymi, a małomówny woźny uczy ją gry w szachy. Już jako nastolatka Beth trafia do niezbyt szczęśliwej rodziny zastępczej i głównie z potrzeby zarabiania pieniędzy szybko robi międzynarodową karierę szachową.

„Wszyscy jesteśmy małą primadonną. Szachy to znoszą”, – Walter Tevis, „Gambit królowej”

Szybko okazuje się, że dziewczyna posiada wyjątkowy dar. Jest szachowym geniuszem. Z tego powodu stara się uparcie rozwijać swoją pasję, rozgrywając partie szachowe w głowie, czytając wszystkie tematyczne książki. Szybko okazuje się jednak, że świat zamknięty w 64 kwadratach nie jest usłany różami, wymaga godzin ciężkiej pracy i nieustającej presji bycia najlepszym. Presji, z którą można poradzić sobie jedynie w jeden sposób – dzięki alkoholowi i używkom.

Beth szybko staje się mistrzynią, ale żądza wygranej zdecydowanie utrudnia jej życia. Dziewczyna ciągle obawia się, że jest na świecie ktoś, kto okaże się od niej lepszy. Pewnego dnia spotyka godnego siebie przeciwnika. Jest nim Rosjanin, Wasilij Borgov, arcymistrz szachowy, w którego rolę wcielił się Marcin Dorociński. Ich spotkania, jak i sam finał historii, podczas którego dochodzi do ich ostatecznej konfrontacji nad szachownicą, wydają się jeszcze bardziej interesujące pod względem przemiany, jaką przechodzi na naszych oczach główna bohaterka.

„Gambit królowej” to nie tylko szachy

Wydawałoby się, że szachy nie są najbardziej filmowym sportem: dwoje ludzi siedzących w milczeniu przy stole, przesuwając pionki. Dlaczego więc „Gambit królowej” zajmuje obecnie pierwsze miejsce na liście seriali Netflix w Stanach Zjednoczonych? Gra w szachy obecna w każdym z siedmiu odcinków jest jak taniec. Śledzenie jej dla każdego widza, nawet nie rozumiejącego gry, jest czystą przyjemnością. Tak naprawdę większość filmów i seriali o szachach nie dotyczy wyłącznie samej gry. Tak jest również tym razem, „Gambit królowej” mówi przede wszystkim o przezwyciężaniu uzależnienia i traumy z dzieciństwa, drodze sieroty do światowej sławy.

Niezwykle interesująca książka o Elizabeth Harmon

Niewiele osób wie, że amerykański topowy serial oparty jest na książce Waltera Tevisa o tym samym tytule. Powieść amerykańskiego pisarza została wydana w 1983 roku i mimo licznych prób jej sfilmowania udało się to zrobić dopiero w 2020 roku.

Walter Tevis w udany sposób podjął próbę opisania rodzącego się geniuszu. Książka “Gambit królowej” to przede wszystkim powieść psychologiczna z wyższej półki. Już od pierwszej strony porywa czytelnika w wir fascynującej fabuły i nie pozwala zwolnić do samego końca. Książka oparta jest na wielu zaskakujących zwrotach akcji, a główna bohaterka skrada serce czytelnika od samego początku przez co lektura sprawia wiele przyjemności.

„Prawdopodobnie ulubione słowo przegranych…” — Walter Tevis, „Gambit królowej”

Autor ogrom pracy poświęcił na zbudowanie warstwy merytorycznej, zapraszając do współpracy przy pisaniu powieści samego Bruca Pandolfiniego, szachowego mistrza krajowego USA, dzięki czemu opisy partii szachowych są zbudowane w taki sposób, że wiele z nich można fizycznie odtworzyć na szachownicy, a czytając powieść czujemy takie napięcie, jakbyśmy sami brali udział w turnieju. Jednocześnie książka jest zrozumiała również dla osób nie mających zielonego pojęcia o królewskiej grze.

Czy serial jest udaną adaptacją? Przekonajcie się sami. Książkę w formacie ebook można znaleźć tutaj: https://litres.pl/walter-tevis/gambit-krolowej-61939025/.

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły